148706832 rph psv anyaman

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tajuk : Mengenal Kraf Tardisional Sub Tajuk : Menghasilkan Anyaman Tikar Tarikh : 20 Mac 2015 Masa : 10.30 – 11.30 pagi (60 Minit) Tahun : 5M Bilangan Murid : 25 orang Objektif Pengajaran : Kognitif : 1) Mengenal kraftangan tradisional Melayu. 2) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman. Afektif : 1) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional 2) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

Upload: kylemichaelis

Post on 12-Dec-2015

253 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

148706832 RPH PSV Anyaman

TRANSCRIPT

Page 1: 148706832 RPH PSV Anyaman

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tajuk : Mengenal Kraf Tardisional

Sub Tajuk : Menghasilkan Anyaman Tikar

Tarikh : 20 Mac 2015

Masa : 10.30 – 11.30 pagi (60 Minit)

Tahun : 5M

Bilangan Murid : 25 orang

Objektif Pengajaran : Kognitif : 1) Mengenal kraftangan tradisional Melayu.

2) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman.

Afektif : 1) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional

2) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1) Menghasilkan Anyaman Tikar dengan kaedah dan teknik yang betul.

2) Murid berasa gembira dan seronok dengan hasil kerja yang telah dijalankan melalui aktiviti seni,

muzik dan pendidikan jasmani..

Page 2: 148706832 RPH PSV Anyaman

Pengalaman Sedia Ada : Anyaman tikar mengkuang di rumah.

Penerapan Nilai : Bekerjasama, ketelitian, cintakan alam sekitar dan kekemasan.

Bahan Bantu Mengajar : 1) Contoh - Anyaman Tikar

2) Bahan dan Alatan -Kertas Lukisan, Kertas Warna, Gunting dan Gam

5) Rujukan - Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual (KBSR)

Kemahiran : 1) Murid dapat menyanyi bersama guru.

2) Murid dapat mengunakn teknik gam dan tampal.

Gabungan kemahiran : Kemahiran motor halus, melihat, mengingat dan bertutur.

Pendekatan dan Strategi : Induktif

Pengabungjalinan Mata Pelajaran :

1) Pendidikan Seni Visual

2) Pendidikan Jasmani

3) Muzik

Unsur Terapi : 1) Terapi peruturan

2) Terapi motor halus

Page 3: 148706832 RPH PSV Anyaman

Langkah-langkah :

BAHAGIAN/

MASAAKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN KETERANGAN

STRATEGI DAN

P&P/ ABM

Set Induksi

( 5 minit)

Pengenalan

kepada anyaman.

Guru menunjukkan

kepada murid contoh-

contoh anyaman dari

tikar mengkuang.

Guru memulakan pelajaran dengan

menyanyi lagu rakyat bersama

murid-murid sambil membuat

pergerakan tubuh badan dengan

irama muzik. (Lengang Kangkung).

Guru memberi penerangan ringkas

akan asal-usul mengkuang dan

mengaitkan dengan lagu rakyat.

Guru menerapkan nilai cintakan

dan pelihara alam sekitar kepada

murid.

Tikar

mengkuang

Penerapan

nilai- cintakan

kraftangan

melayu lama

dan hargai

alam sekitar.

Pengabungjal

inan

Matapelajara

n:

-Pendidikan

Jasmani, Seni

dan Muzik

Page 4: 148706832 RPH PSV Anyaman

Perkembangan

Langkah 1

(20 minit)

Menyediakan

tapak dan kertas

anyaman untuk

menghasilkan

bahan-bahan

anyaman.

Murid menyediakan

bahan-bahan dan

alatan.

Membuat garisan

lurus pada kertas

warna dan kertas

lukisan.

Murid menggunakan bahan dan

alatan untuk menghasilkan

anyaman.

Setiap murid diarahkan melukis

kotak (garisan) yang berukuran 1

cm pada setiap satu kertas lukisan

dan kertas warna.

Untuk membuat tapak anyaman:

i. Kertas lukisan dipotong

selebar 1 cm.

ii. Gunting kertas lukisan

tersebut mengikut garisan.

Penerapan

nilai-

Bekerjasama,

ketelitian dan

keselamatan.

Page 5: 148706832 RPH PSV Anyaman

BAHAGIAN/

MASAAKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN KETERANGAN

STRATEGI DAN

P&P/ ABM

Langkah 2

( 10 minit)

(15

Pengenalan

kepada asas

anyaman.

Guru menunjukkan

contoh bentuk asas

anyaman siku keluang

yang telah siap

dianyam.

Murid diarah mengikut contoh

anyaman: tapak anyaman (kertas

lukisan) yang diselitkan berselang-

selang dengan kertas warna yang

telah dipotong kecil-kecil.

Penerapan

nilai- Ketelitian

Langkah 3 Proses

penghasilan

Guru mengarahkan

murid melakukan

Guru memantau sambil membantu

murid menyiapkan anyaman

Penerapan

nilai-

Page 6: 148706832 RPH PSV Anyaman

( 20 minit) anyaman yang

lengkap.

proses ulangan

bentuk asas anyaman

tersebut.

Murid diminta

melakukan anyaman

dengan kemas dan

kemudian menghias

anyaman tersebut.

tersebut.

Murid menghias anyaman dengan

kreativiti sendiri.

Berkeyakinan

,bekerjasama.

Rumusan dan

Penilaian

( 5 minit)

Sesi refleksi. Guru membuat ulasan

di akhir kelas.

Guru mencadangkan

murid untuk mengkaji

dan melihat

kraftangan tradisional

lain yang melibatkan

Guru mengarahkan murid

menghantar hasil kerja mereka

untuk dinilai dan diberi markah.

Semua murid diminta untuk

mengemaskan meja dan segala

sampah yang telah digunakan

semasa P&P didalam kelas.

Penerapan

nilai-

Bertanggungj

awab,

kekemasan,

menjaga alam

sekitar.

Page 7: 148706832 RPH PSV Anyaman

anyaman

terutamanya.

Guru menerangkan

kepada murid akan

kepentingan

penjagaan alam

sekitar dan kesan jika

ia tidak dipelihara.