-rph-keluarga-bahagia

8

Click here to load reader

Upload: eradidana

Post on 09-Apr-2016

72 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: -RPH-Keluarga-Bahagia

TARIKH : 21 April 2011

MASA : 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)

TEMA : Kekeluargaan

TAJUK : Keluarga Bahagia

TAHUN : 4 MAWAR PUTIH (Lelaki : 10 dan Perempuan : 11 )

HPU : 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah,

betul,menarik dan berkesan..

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya

pembacaan yang sesuai.

HPK : 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk

menggunakan kata,istilah,frasa,struktur ayat yang betul dan laras

bahasa yang sesuai

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan

Intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca

HHP : 3.1 Aras 1

Mengumpulkan dan menyusun isi penting daripada sesuatu topik

dibincangkan.

Mengemukakan isi penting dengan jelas.

5.1 Aras 2

Membaca dan memahami pelbagai jenis ayat dengan

memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran,murid dapat :

1. Murid dapat mengumpul dan menyampaikan maklumat serta

menyusun isi penting tentang dialog tersebut dengan betul

berdasarkan teks.

2. Murid dapat membaca petikan dialog Keluarga bahagia yang

diberikan dengan sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang

betul.

Page 2: -RPH-Keluarga-Bahagia

3. Murid dapat mengenalpasti kata nama am serta kata nama

khas berdasarkan petikan dialog tersebut.

AKTIVITI P & P :1.Menyanyikan lagu bersama-sama tentang keluarga

bahagia.

2.Bersoal jawab tentang lagu yang telah dinyanyikan

3.Murid melakonkan watak berdasarkan petikan dialog yang

diberikan.

4.Membaca petikan dialog berdasarkan watak-watak yang

yang telah diberikan

5.Perbincangan dalam kumpulan untuk mencari kata nama

am serta kata nama khas bedasarkan teks yang diberi

6.Menyatakan pengajaran petikan dialog

KEMAHIRAN : Kemahiran mendengar ,bertutur, membaca dan menulis

BAHASA

SISTEM BAHASA: Morfologi ( kata nama am,kata kerja)

Sebutan dan intonasi

PENGISIAN

KURIKULUM : 1.Nilai murni (hormat-menghormati, bahagia, kasih sayang

dan bekerjasama)

2.Kemahiran bernilai tambah

-kemahiran berfikir (menghubungkait,menganalisis,

penyelesaian masalah)

kecerdasan pelbagai (imaginasi,muzik)

STRATEGI : Direktif

PENGAJARAN

Page 3: -RPH-Keluarga-Bahagia

KEMAHIRAN : Kemahiran belajar :Pemerolehan maklumat daripada

GENERIK sumber (kemahiran carian)

PENEKANAN : Penggabungjalinan : 1.kemahiran mendengar dan bertutur

KONSEP 5P 2.kemahiran membaca

Penyerapan : Nilai-nilai murni :hormat menghormati,

bahagia,kasih sayang dan

bekerjasama

Pemulihan : Meminta murid-murid membaca semula

petikan dialog dengan bantuan rakan

yang boleh membaca dengan baik.

Pengayaan ; Membuat pembacaan di pusat sumber

tentang ciri-ciri keluarga bahagia.

Penilaian : Murid menjawab soalan pemahaman

yang diberikan oleh guru.

BAHAN SUMBER : Bahan bercetak : petikan dialog

PENGAJARAN & Alat elektronik : Video klip lagu

PEMBALAJARAN LCD dan computer riba

PENGETAHUAN : 1.Murid mempunyai pengalaman bersama keluarga.

PERLU ADA 2.Murid mempunyai kemahiran dalam mengenal pasti kata

am dan kata kerja

Page 4: -RPH-Keluarga-Bahagia

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN

LANGKAH DAN MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI ( 5 MINIT)

1.Tayangan video lagu

2.video: kumpulan Saujana ‘keluarga bahagia”

3.Soalan :

Adakah kamu mempunyai keluarga?

Berapakah ahli bilangan keluarga kamu?

Apakah aktiviti yang kamu lakukan bersama keluarga di hujung minggu?

a.Guru memperdengarkan lagu keluarga bahagia dan meminta murid menyanyi bersama-sama berpandukan lirik lagu yang tertera.

b.Guru diuji pengetahuan sedia ada mengenai keluarga

c.Guru dan murid bersoal jawab tentang keluarga

d.Guru memperkenalkan tajuk pelajaran hari ini.

KB: Mendengar bertutur dan membaca

BBM:Lagu keluarga bahagia,komputer dan LCD

Nilai:Kasih sayang,hormat menghormati

LANGKAH 1(15 MINIT)

Petikan dialog “keluarga bahagia”

i.Guru memilih beberapa orang murid untuk memainkan watak yang terdapat dalam petikan dialog tersebut.

ii.Murid yang dipilih diminta untuk memainkan watak masing-masing dengan membaca petikan dialog dengan sebutan,intonasi dan gaya yang sesuai.

iii.Murid lain dikehendaki untuk mendengar secara aktif

iv.Guru dan murid bersoal jawab tentang isi petikan

KB:Membaca,Mendengar dan bertutur

Nilai:Kerjasama dan tanggungjawab

BBM:Petikan dialog

Page 5: -RPH-Keluarga-Bahagia

LANGKAH 2(20 MINIT)

Petikan dialog “keluarga bahagia”

Borang jadual

i.Murid diberikan borang jadual yang mempunyai dua ruangan iaitu satu ruangan untuk kata nama am dan satu lagi untuk kata kerja

ii.Murid dikehendaki berbincang dalam kumpulan untuk mengenalpasti kata nama am serta kata nama khas yang terdapat dalam petikan

iii.Murid dikehendaki menyenaraikan kata nama am serta kata nama khas yang dikenalpasti dalam petikan tersebut ke dalam borang jadual yang diberikan

iv.Guru berbincang dengan murid jawapan yang betul

v.Murid menyemak jawapan yang diberikan oleh guru

KB:Kemahiran

membaca,

Memproses

maklumat

BBM: Petikan

dialog,borang

jadual

LANGKAH 3(15 MINIT)

Menjawab silang kata i.Guru mengedarkan borang silang kata

ii.Guru memberikan penerangan kepada murid apa yang perlu dilakukan

iii.Guru meminta murid menyelesaikan teka silang kata mengikut urutan nombor yang telah ditetapkan

iv.Guru dan murid berbincang jawapan teka silang kata

KB: Penyelesaian masalah

BBM: Borang teka silang kata

Page 6: -RPH-Keluarga-Bahagia

PENUTUP(5 MINIT)

Rumusan kognitif

Nilai dan pengajaran:-Kita mestilah menyayangi keluarga kita

-Kita mestilah menghormati orang yang lebih tua daripada kita

-Kita mestilah saling bantu antara satu sama lain

-Kita mestilah bekerjasama dalam melakukan sesuatu

i.Guru merumuskan isi pelajaran

ii.Guru memberikan beberapa pengajaran yang boleh dijadikan panduan dan contoh

iii.Guru membuat kesimpulan keseluruhan pelajaran yang dipelajari

KF:Membuat kesimpulan

Nilai:kasih sayang,hormat menghormati,Mengenang jasa ayah dan ibu