rphshimah

11
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN UNTUK DUA WAKTU PENGAJARAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 2 Jaya Bilik : Makmal Komputer Bil. Murid : 35 orang Masa : 8.00 9.00 pagi (60 minit) Tarikh : 12 Oktober 2012 Tema : Kuih Tradisional Melayu Tajuk : Kuih Baulu Objektif : Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat :- i) menerangkan mengenai bahan ransangan dengan menggunakan ayat sendiri. ii) menyusun dan menulis ayat dan karangan pendek mengikut keutamaan. iii) membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul Fokus Utama : 9.3 Aras 2 ( i ) Menyusun atur maklumat mengikut keutamaan Fokus Sampingan : 1.2 Aras 1 (iii) Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang dikemukakan dengan menggunakan bahasa yang santun dan bertatasusila. Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis Sistem Bahasa : sebutan dan intonasi, ayat majmuk Kosa Kata : adun, siram, acuan, bakar Pengisian Kurikulum a) Ilmu : Kajian Tempatan , Pendidikan Kesihatan b) Nilai Murni : kebersihan , bersyukur, menghargai warisan c) Kemahiran Bernilai Tambah i) Kemahiran Berfikir : mengelaskan , menentukan urutan ii) Kemahiran belajar : mendengar, membaca dan menulis iii) Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal iv) Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi : video, grafik(powerpoint)

Upload: shyma-shydee

Post on 21-Nov-2014

971 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN UNTUK DUA WAKTU PENGAJARAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 2 Jaya

Bilik : Makmal Komputer

Bil. Murid : 35 orang

Masa : 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)

Tarikh : 12 Oktober 2012

Tema : Kuih Tradisional Melayu

Tajuk : Kuih Baulu

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat :-

i) menerangkan mengenai bahan ransangan dengan menggunakan ayat

sendiri.

ii) menyusun dan menulis ayat dan karangan pendek mengikut

keutamaan.

iii) membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus Utama : 9.3 Aras 2 ( i )

Menyusun atur maklumat mengikut keutamaan

Fokus Sampingan : 1.2 Aras 1 (iii)

Menjawab untuk menjelaskan sesuatu perkara yang dikemukakan

dengan menggunakan bahasa yang santun dan bertatasusila.

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis

Sistem Bahasa : sebutan dan intonasi, ayat majmuk

Kosa Kata : adun, siram, acuan, bakar

Pengisian Kurikulum

a) Ilmu : Kajian Tempatan , Pendidikan Kesihatan

b) Nilai Murni : kebersihan , bersyukur, menghargai warisan

c) Kemahiran Bernilai Tambah

i) Kemahiran Berfikir : mengelaskan , menentukan urutan

ii) Kemahiran belajar : mendengar, membaca dan menulis

iii) Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal,

intrapersonal

iv) Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi : video,

grafik(powerpoint)

1

Bahan Bantu Belajar : LCD , Komputer Riba, Bahan Edaran, Kuih Sepit, Capaian Internet

Pengetahuan Sedia Ada : i) Murid pernah melihat dan makan kuih tradisional

ii) Murid telah mempunyai akaun email masing-masing

2

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

1. Apakah jenis

kuih yang kamu

lihat dalam video

yang ditayang-

kan?

2. Adakah kamu

suka makan kuih

yang ditayangkan

di dalam video?

3. Adakah kuih itu

berkhasiat?

SET INDUKSI ( 5 minit )

1. Guru menayangkan klip video (makanan

tradisional mengikut kaum diMalaysia)

RUJUK LAMPIRAN 1

2. Guru mengemukakan beberapa soalan berkaitan

dengan video yang ditayangkan.

3. Guru mengaitkan tayangan video dengan isi

pelajaran.

BBB :

LCD projektor,

komputer riba

KBT :

menjana idea,

interpersonal

Nilai Murni :

bersyukur

patriotisme

1. Tayangan slaid

(kuih muih

tradisional

Melayu)

2. Guru

menerangkan

jenis-jenis kuih

tradisional di

Malaysia

3. Apakah kuih-

muih tradisional

yang kamu tahu?

LANGKAH 1 (15 minit)

1. Murid ditayangkan slaid „power point‟

RUJUK LAMPIRAN 2

2. Guru meminta murid menamakan jenis kuih

yang dilihat dalam slaid.

3. Murid menyebut nama kuih yang ditayangkan.

4. Murid diminta memberi maksud kuih

tradisional mengikut pemahaman murid.

5. Murid menyatakan jenis kuih tradisional.

6. Guru memberi penerangan tentang kuih

tradisional.

BBB :

LCD projektor,

komputer riba

KBT :

kemahiran

berfikir,

menjana idea,

interpersonal,

intrapersonal

Nilai Murni :

menghargai

kuih

tradisional,

patriotisme

3

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

1. Adakah kamu

suka makan

kuih baulu?

2. Apakah bahan

yang digunakan

untuk membuat

kuih baulu?

3. Bagaimanakah

cara untuk

membuat kuih

baulu?

4. Menayangkan

resepi kuih baulu

dan mengedarkan

bahan edaran.

LANGKAH 2 ( 20 minit )

1. Guru mengemukakan soalan.

2. Murid ditayangkan resepi kuih baulu.

RUJUK LAMPIRAN 3

3. Murid diminta membaca resepi tersebut secara

kelas dan individu.

4. Murid di minta membuat karangan pendek

dengan menggunakan program Microsoft word

dan di simpan atas nama file “ Kuih Baulu ”

RUJUK LAMPIRAN 4

BBB :

LCD projektor,

komputer riba,

brosur, baulu,

bahan edaran

KBT :

menjana idea

interpersonal

intrapersonal

KP :

kecerdasan verbal-

linguistik

Nilai Murni :

kerjasama

kebersihan

TB :

sebutan dan

intonasi

Latihan Pengukuhan

( Guru menayang

semula resepi dan

langkah membuat

kuih baulu )

LANGKAH 3 ( 15 minit)

1. Murid membaca semula langkah penyediaan

kuih baulu yang ditayangkan oleh guru.

2. Murid di minta mengemaskini karangan yang

dibuat dan menghantar kepada guru dalam

bentuk email.

3. Guru menunjukcara kepada murid bagaimana

menghantar dokumen melalui email.

RUJUK LAMPIRAN 5

BBB :

projektor LCD,

komputer riba,

KBT :

kemahiran berfikir

KP :

kecerdasan

verbal-linguistik

TB :

Ayat Majmuk

sebutan dan

intonasi

4

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Menamakan semula

kuih-kuih tradisional

PENUTUP ( 5 minit )

1. Murid diminta mengulang semula nama kuih

tradisional yang telah mereka lihat di awal

pelajaran tadi.

2. Guru membuat penutup dengan menjelaskan

kepentingan menghargai kuih tradisional semua

kaum yang ada di Malaysia.

BBM :

Projektor LCD,

komputer riba

KBT :

kemahiran

berfikir

interpersonal

intrapersonal

Nilai Murni :

bersyukur

keberanian

5

LAMPIRAN 1

6

LAMPIRAN 2

ANTARA BEBERAPA SLAID YANG DITAYANG

7

KUIH TIRAM

KUIH BUNGA TANJUNG

KUIH TEPUNG TUKIR KUIH DANGAI

KUIH TOKYO

KUIH ABOK-ABOK

KUIH BAULU

8

LAMPIRAN 3

9

LAMPIRAN 4

10

LAMPIRAN 5