rph_p_moral tahun 1
TRANSCRIPT
CONTOH RPH PENDIDIKAN MORAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORALMata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh
10 Julai 2015
Kelas
Tahun 1 Bijak
Jumlah Murid 35 orang
Masa
8.00 - 9.00 pagi (60 minit)
Tajuk
Hidup Saling Membantu
Tema
Saya Baik Hati
Nilai
1.9 Baik Hati
Nilai Sampingan
Tolong menolong, rajin, kasihan belas
Pengetahuan sedia ada Murid pernah membantu rakan yang terjatuh.
Hasil PembelajaranKognitif :
1. Membincangkan sebab perlu membantu orang yang perlukan bantuan.
2. Menyenaraikan faedah saling membantu
Afektif :
1. Menyedari orang yang susah perlu dibantu.
Aktif / Tingkah laku:
1. Membantu orang yang sedang dalam kesusahan.
2. Mengamalkan sikap baik hati setiap masa
Teknik
Sumbangsaran dan perbincangan
Emk
Nilai Murni , kreatif dan inovatif
Sumber P&P Gambar-gambar, pita rakaman lagu Tolong Kami Bantu Kami nyanyian P. Ramli, buku teks, Gambar untuk diwarna
KBKKMembuat inferens
LANGKAHISI PELAJARANAKTIVITI GURU AKTIVITI MURIDCATATAN
Set Induksi
(10 minit)Lagu Tolong Kami Bantu Kami Nyanyian P. RamliGuru memperdengarkan beberapa rangkap lagu tersebut dari pita rakaman.
Guru mengaitkan lagu itu dengan isi pelajaran tentang hidup saling membantuMurid mendengar lagu tersebut dan yang tahu ikut menyanyi bersama.
Murid memahami hubungan seni kata lagu tersebut dengan tajuk.
BBM
Pita rakaman
Langkah 1
(15 minit)
Maksud Baik Hati:
Peka terhadap perasaan dan kebajikan diri sendiri dan orang lain dengan memberi bantuan dan sokongan moral secara tulus ikhlasGuru membacakan maksud baik hati dengan cara murid ikut beramai-ramai.
Guru meminta seorang murid membaca manakala murid yang lain ikut beramai-ramai.
Guru menerangkan maksud baik hati .
Murid mendengar dan mengikut beramai-ramai.Seorang murid membaca dan murid lain ikut beramai-ramai.
Murid
mendengar penerangan guruBBM
Carta
Langkah 2
(15 minit)
Gambar-gambar yang berkaitan dengan baik hati.
Gambar murid sekolah membantu guru membuat persediaan menjayakan sukan sekolah mereka.
1. Apakah yang sedang dilakukan oleh murid-murid dalam gambar itu?
2. Apakah bantuan yang boleh kamu berikan untuk menjayakan sekolah kamu?
Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar tersebut.
Murid memberikan jawapan berdasarkan gambarBBM
Gambar dari buku teks
Langkah 3
(15 minit)
Kebaikan saling membantu:
1. Dapat meringankan kerja.
2. Mengeratkan persahabatan
3. Disukai orang
4. Lain-lain jawapan
Guru menerangkan kebaikan saling membantu .Murid diminta memberikan lain-lain jawapan yang sesuai.Penerangan
Bersoal jawab
Penutup
(5 minit)Rumusan.
Lagu Tolong Kami Bantu Kami
Aktiviti mewarna.Guru membuat rumusan tentang perlunya membantu keluarga, guru, dan juga orang lain.
Guru mengajak murid menyanyikan lagi lagu tersebut.
Guru mengedarkan gambar gotong royong dan meminta murid mewarnakan dan menyiapkan di rumah.
Murid mendengar rumusan.Murid menyanyikan lagi lagu tersebut.
Murid mula mewarnakan gambar tersebut dan menyiapkannya di rumah.
Bersoal jawab
BBM
Pita Rakaman
BBM
Edaran
Refleksi :