rphbmthn4

3
Rancangan Mengajar Bahasa Melayu Sekolah Rendah. Subjek : Bahasa Melayu Tahun : 4 Bestari Bil. Murid : 35 orang. Masa : 60 minit. Tema : Keajaiban alam Tajuk : Aku Seekor Katak. Kemahiran : Aras 1 - Mengenalpasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk. Aras 2 - Menyusun maklumat yang penting yang terdapat dalam bahan grafik. Aras 3 - Menyusun isi mengikut perenggan bagi menghasilkan karangan yang lengkap. Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat analogi, menilai dan membuat keputusan. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Upload: nash-melaka

Post on 07-Feb-2016

20 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: rphBmThn4

Rancangan Mengajar Bahasa Melayu Sekolah Rendah.

Subjek : Bahasa Melayu

Tahun : 4 Bestari

Bil. Murid : 35 orang.

Masa : 60 minit.

Tema : Keajaiban alam

Tajuk : Aku Seekor Katak.

Kemahiran :

Aras 1 - Mengenalpasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk.

Aras 2 - Menyusun maklumat yang penting yang terdapat dalam bahan grafik.

Aras 3 - Menyusun isi mengikut perenggan bagi menghasilkan karangan yang lengkap.

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat analogi, menilai dan membuat keputusan.

Objektif :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1) Membuat analogi tentang persamaan kehidupan katak dan manusia.

2) Menjana dan menyusun idea dalam bentuk peta minda.

3) Menyusun isi dan menulis satu karangan autobiographi dengan baik.

Langkah/ Masa Isi Kandungan Aktiviti Bahan Sumber

Set Induksi

( 5 minit)

Lagu ‘Bangau Oh Bangau’ 1) Murid menyanyikan lagu

bersama guru.

2) Perbincangan isi kandungan

CD lagu kanak-kanak

dan lirik lagu.

Page 2: rphBmThn4

lirik lagu.

3)

Langkah 1

( 10 minit)

Perbandingan ciri-ciri katak

dan manusia.

1) Murid menyatakan perbezaan

ciri dan kehidupan katak dan

manusia.

2) Guru menulis senarai

perbandingan di papan hitam.

Papan hitam

Langkah 2

( 15 minit)

Kreativiti murid:

Membuat analogi dan

keputusan.

1) Murid diminta membayangkan

yang mereka seekor katak dan

mencatat idea mereka dalam

bentuk peta minda.

2) Murid bebas untuk mencipta

penutup bagi cerita mereka

berdasarkan kreativiti masing2.

Lembaran kerja

Langkah 3

( 25 minit)

Penilaian. 1) Murid menulis karangan

berdasarkan jalan cerita di

dalam peta minda.

Hasil kerja murid.

Penutup

( 5 minit)

Penghargaan dan penerapan

nilai murni.

1) Guru memanggil beberapa

orang murid untuk membaca

karangan mereka. Karangan

yang bagus akan dipamerkan di

bilik darjah.

2) Aktiviti diakhiri dengan

nyanyian semula lagu ‘Bangau

Oh bangau’.