rph_bm_tahun_3

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN TIGA KSSR Tarikh : Masa : 7.30-8.30 pagi Kelas : 3 Bilangan Murid : 30 orang Umur Murid : 9 tahun Tema : Alam Ceria Hidup Sejahtera Tajuk : Jagalah Alam Kita Hasil pembelajaran : (i) Standard Kandungan : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. hgh 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul. (ii) Standard Pembelajaran : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas. 3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas. sd Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : (i) Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada bahan seperti brosur dengan surat berita. (ii) Menyenaraikan sepuluh imbuhan awalan, akhiran dan apitan daripada brosur dan surat berita. (iii) Menulis ayat tunggal dengan kemas dan jelas. Sistem Bahasa : ayat tunggal, imbuhan, sebutan dan intonasi. Kemahiran bahasa : kemahiran lisan, membaca dan menulis. Pengisian Kurikulum Ilmu : Sains, Pendidikan Muzik. Nilai murni : mendengar arahan, bekerjasama, yakin diri, tekun. Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) Kecerdasan pelbagai : verbal-linguistik. Kemahiran berfikir : menghubungkait, mencirikan Bahan bantu mengajar : brosur, surat berita, laptop, LCD, lembaran kerja. Pengetahuan sedia ada : Murid telah pun diajar mengenai imbuhan dan ayat tunggal. Bahagian/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan Set induksi Tayangan video 1. Guru menayangkan video BBM

Upload: mohd-asrul

Post on 06-Dec-2015

226 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

x

TRANSCRIPT

Page 1: RPH_BM_Tahun_3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN TIGA KSSR

Tarikh :

Masa : 7.30-8.30 pagi

Kelas : 3

Bilangan Murid : 30 orang

Umur Murid : 9 tahun

Tema : Alam Ceria Hidup Sejahtera

Tajuk : Jagalah Alam Kita

Hasil pembelajaran :

(i) Standard Kandungan :

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan

sebutan yang betul.

hgh

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran

dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

(ii) Standard Pembelajaran :

3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan

kemas.

3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara mekanis dengan betul dan kemas.

sd

Objektif :

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

(i) Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada bahan seperti brosur

dengan surat berita.

(ii) Menyenaraikan sepuluh imbuhan awalan, akhiran dan apitan daripada brosur dan

surat berita.

(iii) Menulis ayat tunggal dengan kemas dan jelas.

Sistem Bahasa : ayat tunggal, imbuhan, sebutan dan intonasi.

Kemahiran bahasa : kemahiran lisan, membaca dan menulis.

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Sains, Pendidikan Muzik.

Nilai murni : mendengar arahan, bekerjasama, yakin diri, tekun.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kecerdasan pelbagai : verbal-linguistik.

Kemahiran berfikir : menghubungkait, mencirikan

Bahan bantu mengajar : brosur, surat berita, laptop, LCD, lembaran kerja.

Page 2: RPH_BM_Tahun_3

Pengetahuan sedia ada : Murid telah pun diajar mengenai imbuhan dan ayat tunggal.

Bahagian/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran &

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit)

Tayangan video

‘Jagalah

Kebersihan’.

Contoh soalan :

i. Perlukah kita

menjaga alam

sekitar?

ii.

1. Guru menayangkan video

kepada murid.

2.Guru bersoal jawab dengan

murid mengenai video

tersebut.

3.Guru mengaitkan video

tersebut dengan tajuk pada

hari ini.

BBM

o Laptop

o Video

Kemahiran mendengar.

Kemahiran bertutur.

Langkah 1

(10 minit)

Teks petikan

‘Kepentingan

Menjaga Alam

Sekitar.’

1. Guru menayangkan teks

petikan kepada murid.

2. Guru meminta murid

membaca petikan tersebut

secara beramai-ramai.

BBM

o Petikan.

o Laptop.

Kemahiran membaca.

Langkah 2

(10 minit)

Permainan ‘Betul ke

Bohong?.’

1. Guru menerangkan peraturan

permainan kepada murid.

2. Murid diminta untuk

mengambil giliran menjawab

soalan yang disediakan.

BBM

o Laptop

o Petikan

Kemahiran berfikir :

menghubungkait,

mencirikan.

Langkah 3

(20 minit)

Aktiviti kumpulan.

Kump 1&3:

Brosur.

Kump 2&4:

Surat berita.

1. Guru membahagikan murid

kepada 4 kumpulan.

2. Murid diminta untuk mencari

dan menyenaraikan 10

perkataan berimbuhan

awalan, akhiran, dan apitan.

3. Murid diminta untuk

membentangkan hasil

perbincangan di hadapan

kelas.

BBM

o Brosur

o Surat berita.

Kecerdasan pelbagai :

verbal linguistik,

interpersonal.

Langkah 4

(10 minit)

Lembaran kerja. 1. Guru memberikan lembaran

kerja kepada murid.

2. Murid membuat latihan yang

diberikan sambil disemak dan

diperhatikan oleh guru.

BBM

o Lembaran

kerja.

Page 3: RPH_BM_Tahun_3

Penutup

(5 minit)

Nyanyian lagu

‘Kebersihan Satu

Keimanan.’

1. Murid diminta untuk

menyanyikan lagu mengikut

seni kata bersama-sama guru

sambil membuat gerakan

badan.

2. Guru merumuskan isi

pelajaran dengan menyatakan

nilai mencintai alam sekitar.

BBM :

o Audio.

Teknik :

Nyanyian, kinestetik.

Nilai :

Mendengar arahan,

tekun.

Refleksi : _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________