rph thn 5 penyalahgunaan bahan

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5 Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 2 Ogos 2012 Tajuk : Gaya Hidup Sihat Hari : Khamis - Penyalahgunaan Bahan Masa : 11.05 11.35 pagi a) Hidup Sejahtera Tanpa Rokok Kelas : 5 Mutiara b) Hidup Sihat Tanpa Alkohol Bilangan murid : 27 orang ( 11P 16L ) Hasil pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Kognitif 1. Menyenaraikan tiga daripada lima kesan buruk merokok dan meminum minuman beralkohol 2. Menyatakan tiga daripada lima cara mengelakkan diri daripada dipengaruhi oleh orang lain. Afektif 1. Menunjukkan semangat ingin tahu yang tinggi dengan bertanyakan soalan kepada guru semasa sesi perbincangan. 2. Bekerjasama dengan melakukan perbincangan bersama rakan sekelas. Psikomotor 1. Melakonkan lakonan berdasarkan situasi yang diberikan oleh guru dengan betul.

Upload: xeno-venz

Post on 18-Jul-2015

1.597 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph thn 5 penyalahgunaan bahan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 2 Ogos 2012

Tajuk : Gaya Hidup Sihat Hari : Khamis

- Penyalahgunaan Bahan Masa : 11.05 – 11.35 pagi

a) Hidup Sejahtera Tanpa Rokok Kelas : 5 Mutiara

b) Hidup Sihat Tanpa Alkohol Bilangan murid : 27 orang ( 11P 16L )

Hasil pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Kognitif

1. Menyenaraikan tiga daripada lima kesan buruk merokok dan meminum minuman beralkohol

2. Menyatakan tiga daripada lima cara mengelakkan diri daripada dipengaruhi oleh orang lain.

Afektif

1. Menunjukkan semangat ingin tahu yang tinggi dengan bertanyakan soalan kepada guru semasa sesi perbincangan.

2. Bekerjasama dengan melakukan perbincangan bersama rakan sekelas.

Psikomotor

1. Melakonkan lakonan berdasarkan situasi yang diberikan oleh guru dengan betul.

Page 2: Rph thn 5 penyalahgunaan bahan

Pengalaman sedia ada : Murid – murid pernah mempelajari tajuk penyalahgunaan bahan semasa di Tahun 4.

Strategi utama : KKE, KB Kreatif,TKP, Kaedah Perbincangan

KBKK : Meneliti sebahagian dan keseluruhan ( gambar yang ditunjukkan)

Penerapan nilai : Kerjasama, Semangan Ingin Tahu dan Kasih Sayang

Kesepaduan : Sains – Kesan Buruk kepada tubuh badan

Bahan Bantu Mengajar :

:

Bil. Sumber Kuantiti

1. Kad arahan 4

2. Lembaran kerja 27

3. Kertas Mahjung 4

4. Marker 4

Page 3: Rph thn 5 penyalahgunaan bahan

Perlaksanann :

Bahagian / Masa Strategi/Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan

1. Set Induksi

( 5 minit)

Kaedah Perbincangan

Perbincangan berdasarkan

lakonan.

Lakonan oleh murid.

Apakah yang dapat diperhatikan oleh murid

berdasarkan lakonan tersebut?

1. Orang mabuk

2. Penghisap rokok

Tajuk pembelajaran hari ini adalah kesan –

kesan pengambilan rokok dan juga alkohol.

Kad arahan

KKE

- Ingin tahu

KB Kreatif

- Menjana idea

TKP

- Visual- ruang

- Intrapersonal

Kaedah Perbincangan

Perbincangan berdasarkan

lakonan.

2. Perkembangan

( 20 minit )

Langkah 1

Kaedah Perbincangan

Murid dibahagikan kepada empat

kumpulan.

Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas

Kertas mahjung

Marker

Page 4: Rph thn 5 penyalahgunaan bahan

Langkah 2

mahjung.

Murid dikehendaki membincangkan dalam

kumpulan tentang :

- Apakah kesan buruk

penyalahgunaan rokok dan alkohol?

a) Mengubah cara berfikir

b) Mengakibatkan kematian

c) Menyebabkan penyakit

d) Merosakkan organ – organ tubuh

- Bagaimanakah cara – cara untuk

mengelak diri daripada terpengaruh?

a) Libatkan diri dengan aktiviti

berfaedah

b) Berani menolak ajakan rakan

c) Amalkan meneliti kandungan

sesuatu bahan

Bentangkan setelah siap.

Mengedarkan lembaran kerja bagi setiap

murid.

TKP

- Intrapersonal

- Visual linguistik

KBKK

- Menjana Idea

Page 5: Rph thn 5 penyalahgunaan bahan

1.Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada setiap murid sebagai latihan

pengukuhan.

Lembaran kerja

KBKK

- Menyelesaikan masalah

Penutup

(5 minit)

i. Refleksi/

rumusan

Mengarahkan murid menghantar lembaran

kerja.

Mengimbas kembali pengisian maklumat

dari murid-murid

1. Apakah yang kita pelajari pada hari

ini?

Page 6: Rph thn 5 penyalahgunaan bahan

Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________