rph tahun 6

13
Pengajaran Dan Pembelajaran Pendidikan Seni Visual EDV 3013 Rancangan Pengajaran Harian Tahun 6 (Bidang: Menggambar) Nama Pensyarah : Puan Munah Musa Nama Pelajar : Nur Syafiqah Binti Fuzi Kad Pengenalan : 931125036070

Upload: ammlawlier

Post on 29-Jan-2016

227 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

for primary school standard 6 in malaysia

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Tahun 6

Pengajaran Dan Pembelajaran Pendidikan Seni Visual EDV 3013

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 6

(Bidang: Menggambar)

Nama Pensyarah : Puan Munah Musa

Nama Pelajar : Nur Syafiqah Binti Fuzi

Kad Pengenalan : 931125036070

Nombor Matrik : SCM 016335

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 6

Page 2: RPH Tahun 6

Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 6 Bestari

Tarikh : 24 Februari 2014

Masa : 9 pagi – 10 pagi

Bil. Pelajar : 30 Orang

Bidang Kegiatan: Menggambar

Tajuk : Pokok Ajaib

Isi Kandungan : Menghasilkan capan menggunakan bahan semula jadi.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Menguasai kemahiran capan menggunakan bahan semulajadi.

2. Memahami konsep, meningkatkan kemahiran dan kreativiti dalam

aktiviti menggambar menggunakan teknik capan.

3. Mengenalpasti pelbagai jenis kesan potongan bahan alam semulajadi.

4. Menghasilkan satu gambar bertemakan pokok menggunakan teknik

capan dengan mengaplikasikan kesan bahan alam semulajadi.

5. Menguasai kemahiran mewarna dengan memilih dan menggunakan

pelbagai warna secara kreatif bersesuaian dengan tema ‘Pokok Ajaib’

Aktiviti : Capan

Alat/bahan : Pisau lipat, bahan semulajadi (buah buahan seperti strawberi, cap jari, bendi,

daun, ubi kentang) , pensil, kertas lukisan, warna air (poster colour).

Hasil Pembelajaran: Aras 1

Page 3: RPH Tahun 6

Memperkenalkan pelbagai jenis bahan yang menghasilkan capan dan

tema.

Aras 2

Mengaplikasikan pelbagai jenis bahan dan teknik mengikut komposisi

yang bersesuaian.

Persediaan Guru: 1) Pisau untuk memotong bahan

2) Contoh hasil karya

Persediaan Murid: 1) Alatan untuk capan

2) pensil

3) kertas lukisan

Strategi : Direktif, pemerhatian, penjelasan verbal, demonstrasi, teori multiple intelligences

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran

dan Pembelajaran

Bahan Bantu Pelajar/

Catatan

Set induksi

(3minit)

Definisi capan secara

ringkas.

Memperkenalkan

pelbagai jenis bahan

yang menghasilkan

capan dan tema.

1) Guru

menerangkan

apakah yang

dimaksudkan

dengan

aktiviti capan.

Pengenalan capan

diterangkan secara

ringkas kerana murid

telah mempunyai

kemahiran asas

teknik capan.

Langkah 1 1) Guru

menunjukkan

Page 4: RPH Tahun 6

(10 minit)

Perbincangan dan

sesi soal jawab.

Penerangan daripada

guru.

contoh hasil

karya teknik

capan melalui

LCD

(sekurang

kurangnya

tiga contoh).

2) Murid akan

diberikan

ruang masa

untuk

memerhatikan

contoh hasil

karya.

3) Guru akan

memilih salah

seorang

murid untuk

menerangkan

tentang bahan

bahan yang

digunakan

untuk

menghasilkan

karya

tersebut.

4) Guru dan

murid murid

membincangk

1. Pembentangan

menggunakan

PowerPoint.

Kemahiran :

Generik visual

Page 5: RPH Tahun 6

an contoh

bahan bahan

yang boleh

digunakan

untuk

menghasilkan

karya

menggunakan

teknik capan.

5) Guru

memberikan

sedikit

penerangan

tentang cara

teknik capan

dilakukan

Langkah 2

(12 minit)

Guru menjelaskan

aktiviti yang akan

mereka lakukan.

Guru memberi

kebesan kepada

1) Guru

mengarahkan

murid

mengeluarkan

alat dan

bahan yang

telah dibawa

oleh murid.

2) Guru

menjelaskan

bahawa

mereka perlu

menghasilkan

satu karya

menggunakan

Bahan-bahan

(disediakan oleh

pelajar):

- Warna air

- Bahan bahan

yang

dikumpulkan

Bahan bahan

(disediakan oleh

Page 6: RPH Tahun 6

pelajar untuk mereka

pokok idaman

mengikut kreativiti

masing masing

Guru membuat

demonstrasi

memotong bahan

bahan semulajadi

yang dibawa dengan

betul

teknik capan.

3) Murid

dikehendaki

menghasilkan

karya yang

bertemakan

pokok.

4) Guru

menunjukkan

contoh hasil

karya ‘pokok

ajaib’ yang

telah

disiapkan

sebelum sesi

mengajar.

5) Guru sekali

lagi

menjelaskan

bagaimana

karya ‘pokok

ajaib’ tersebut

dihasilkan

sambil

membuat

demonstrasi

untuk

membantu

pemahaman

pelajar.

guru):

- Hasil karya

‘Pokok Ajaib’

- Kertas

lukisan

- Pisau

pemotong

Kemahiran :

Generik visual,

ruang, bentuk dan

pemilihan warna.

Langkah 3(30 minit)

1) Pelajar

Page 7: RPH Tahun 6

Pemantauan oleh

guru

(supaya tidak berlaku

sebarang insiden

yang tidak diingini)

diagihkan

kertas lukisan

sehelai

seorang.

2) Pelajar mula

memotong

bahan bahan

yang dibawa

oleh mereka.

3) Guru akan

memantau

penggunaan

pisau dalam

kalangan

pelajar.

4) Proses

penghasilan

karya oleh

pelajar.

Mereka akan

melakar

pohon ajaib

terdahulu

sebelum

memulakan

aktiviti capan.

5) Setelah

melakar dan

Nilai:

- Tekun

- Kerajinan

- Berusaha

Kemahiran

menggunakan ruang

diperlukan supaya

pelajar dapat

mengaplikasikan

pelbagai jenis bahan

mengikut komposisi

yang bersesuaian.

Page 8: RPH Tahun 6

Pemantauan guru:

- Menolong

pelajar

bancuh warna

- Menegur

pelajar secara

langsung jika

mereka

melakukan

kesilapan.

merangka

karya, pelajar

akan mula

membancuh

warna air

yang dipilih.

6) Pelajar akan

mula

menghasilkan

‘pokok ajaib’

dengan

menggunakan

teknik capan.

7) Guru

memantau

proses

penghasilan

karya pelajar.

Kemahiran

pemilihan warna

yang sesuai untuk

menghasilkan karya

‘pokok ajaib’

Penutup

(5 minit)

Sesi appresiasi

1. Pelajar yang

terpilih tampil

kehadapan dan

melakukan sesi

appresiasi.

2. Guru

mempamerkan

hasil kerja pelajar

tersebut.

3. Pelajar

menyatakan

Kemahiran: verbal

Page 9: RPH Tahun 6

Pameran hasil kerja

perasaan diri

terhadap kegiatan

yang dijalankan

4. Murid membuat

pameran hasil

kerja mereka

5. Guru akan

menilai hasil

karya pelajar dan

memberikan

sedikit komen.

6. Guru juga

membimbing

pelajar cara untuk

menilai hasil

kerja mereka

sendiri.

Guru memberikan

komen yang positif

dan komen yang

berbentuk galakan.