rph tahun 5

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Azam Bilangan Murid : 34 orang Tarikh : 03.09.2012 Masa : 8.15 9.15 pagi Tema / Tajuk : Alam sekitar Fokus Utama : Membaca: 6.1 Aras 1 (i) Mengenal pasti penggunaan kata, frasa, ayat dan peribahasa dalam sesuatu genre. Fokus Sampingan : Menulis: 8.4 Aras 1 (ii) Menyatakan isi utama dan menghuraikan isi utama dengan menggunakan ayat yang gramatis. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1) Menyenaraikan peribahasa yang terdapat dalam dialog dan maksudnya. 2) Menyatakan 3 daripada 4 isi utama dan menghuraikannya dengan ayat gramatis. Pengisian Kurikulum : Kemahiran berfikir - Membuat analogi - Mengenal pasti idea utama dan idea sokongan - Mentafsir - Merumus Nilai Murni : Kerjasama, kerajinan dan semangat kemasyarakatan. Tatabahasa : Peribahasa

Upload: luqfadhjan

Post on 31-Jul-2015

463 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH TAHUN 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 5 Azam

Bilangan Murid : 34 orang

Tarikh : 03.09.2012

Masa : 8.15 – 9.15 pagi

Tema / Tajuk : Alam sekitar

Fokus Utama : Membaca: 6.1 Aras 1 (i) Mengenal pasti penggunaan

kata, frasa, ayat dan peribahasa dalam sesuatu genre.

Fokus Sampingan : Menulis: 8.4 Aras 1 (ii) Menyatakan isi utama dan

menghuraikan isi utama dengan menggunakan ayat yang

gramatis.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1) Menyenaraikan peribahasa yang terdapat dalam dialog dan maksudnya.

2) Menyatakan 3 daripada 4 isi utama dan menghuraikannya dengan ayat gramatis.

Pengisian Kurikulum : Kemahiran berfikir

- Membuat analogi

- Mengenal pasti idea utama dan idea sokongan

- Mentafsir - Merumus

Nilai Murni : Kerjasama, kerajinan dan semangat

kemasyarakatan.

Tatabahasa : Peribahasa

Bahan Bantu Belajar : Petikan dialog, kad peribahasa/maksud, kertas

mahjong

Page 2: RPH TAHUN 5

Langkah Akiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Murid diminta membuat sumbang saran tentang gambar yang ditunjukkan.

Murid bersoal jawab tentang kempen kebersihan yang dijalankan.

Gambar tentang kemepn kebersihan (slaid power point , 1)

Nilai – kerjasama, semangat kemasyarakatan

Langkah 1

(10 minit)

Murid berpasangan dipilih secara rawak.

Murid diminta membaca dialog dan memahaminya bersama rakan-rakan lain.

Petikan dialog(slaid power point , 2)

Nilai – kerajinan

Langkah 2

(10 minit)

Murid diminta menyenaraikan peribahasa dan simpulan bahasa yang terdapat dalam dialog.

Murid diedarkan kad jawapan dan diminta memadankan maksud peribahasa dan simpulan bahasa yang telah disenaraikan. Murid membaca semula peribahasa dan simpulan yang telah dipadankan dengan betul.

Senarai peribahasa dan simpulan bahasa serta maksud(slaid power point , 3 – 10)

Nilai – kerjasamaKB – menjana idea, membuat analogi

Langkah 3

(15 minit)

Murid dibimbing menyenaraikan isi utama yang terdapat dalam dialog.

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta mencatat isi utama dalam borang garfik pada kertas mahjong yang diberikan.

KB – menjana idea, mengenal pasti idea utama dan idea sokongan, mentafsir

Nilai – kerajinan

Isi utama (slaid power point 11 – 14 )

Page 3: RPH TAHUN 5

Langkah 4

(15 minit)

Murid diminta menulis ayat huraian kepada isi utama dan huraian yang telah dicatat dalam kertas mahjong.

Murid diberikan petunjuk (ayat) untuk menghuraikan ayat yang telah disenaraikan.

Nilai – kerajinan dan kerjasama

KB – menjana idea(slaid power point 15)

Penutup(5minit)

Murid merumus isi pelajaran dan nilai murni.

Murid melafazkan pantun berkait yang bertajuk “Pantun Sayangi Alam”.

Penerapan nilai murni.

(slaid power point 16)