rph sains thn 5
DESCRIPTION
SAINSTRANSCRIPT
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMATOPIK
KELAS: 5DE2 TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN2.1/ 2.11
NILAI MORAL:Bekerjasama
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMPendidikan Moral
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh
Mematuhi peraturan bilik sains
KRITERIA KEJAYAAN1. Menyatakan salah satu peraturan bilik sains.2. Menyatakan lebih daripada satu peraturan
bilik sains.3. Mengaplikasi salah satu peraturan bilik sains.4. Mengaplikasi lebih daripada satu peraturan
bilik sains5. Memberi sebab peraturan bilik sains perlu
dipatuhi.6. Menjadi contoh kepada rakan dalam
mematuhi peraturan bilik sains.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMALangkah keselamatan
SUMBERBuku teksI think
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru minum segelas minuman di dalam bilik sains2. Murid diminta memberikan pendapat tentang perbuatan tersebut.
AKTIVITI UTAMA1. Murid diminta menyenaraikan seberapa banyak peraturan bilik
sains yang diketahui secara berkumpulan menggunakan peta buih2. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja
PENAKSIRAN1. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan
pembentangan2. Murid diminta membuat penambahbaikan secara individu di dalam
buku nota masing-masing
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMembuat nota lengkapPeta buih
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK: Memerhati
KELAS: 5DE1 TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN1.1/ 1.1.1
NILAI MORAL:Memberi tumpuanberkomunikasi
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMPendidikan sivik/ moral
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAmemerhati
SUMBERBuku teksLembaran kerja
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan 2 objek berlainan saiz dan meminta murid mengemukakan ayat berdasarkan objek tersebut.
2. Guru merujuk contoh-contoh lain yang berkaitan
AKTIVITI UTAMA1. Murid dibahagikan mengikut kumpulan dan stesen.2. Murid diminta membuat pemerhatian dan membuat catatan
bagi setiap stesen
PENAKSIRAN/ STANDARD PRESTASI1. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan pemerhatian
bagi setiap stesen2. Guru memberikan jawapan yang lebih jitu
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid melangkapkan pemerhatian bagi setiap stesen
Murid menjawab 5 soalan pemerhatian sebagai kerja rumah
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran saintifikTOPIK: Mengelas
KELAS: 5DE1 TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN
NILAI MORAL:Bekerjasama
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:1.1.2 Mengelas
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAmengelas
SUMBERBuku teksRadas dan bahan di bilik sains
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan video tentang 2 jenis haiwan yang berbeza
2. Murid diminta membuat perbandingan di antara kedua-dua haiwan tersebut
AKTIVITI UTAMA1. Secara berkumpulan, murid diminta mencari 5 jenis daun2. Murid diminta membuat pengelasan berdasarkan daun-daun
tersebut
PENAKSIRAN/1. Guru menilai pengelasan yang dibuat oleh murid
menggunakan peta pokok
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
TINDAKAN SUSULANMURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid mengemaskini pengelasan yang dibuat di dalam buku latihan
Murid melengkapkan lembaran kerja sebagai kerja rumah
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK
KELAS: 5DE1 TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN
NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMMatematik
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAMengukur dan menggunakan nombor
SUMBERBuku teksi-think
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru menuangkan sekotak/ setin minuman ke dalam gelas2. Murid diminta meneka isipadu air di dalam gelas
AKTIVITI UTAMA1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta
menjalankan aktiviti pengukuran yang berbeza bagi setiap aktiviti.
PENAKSIRAN1. Guru menilai teknik dan pengukuran yang betul bagi setiap
stesen
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid diminta
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
MURID mencatatkan nilai bagi setiap benda yang diukur
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK
KELAS: 5DE1 TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN
NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:1.1.4 Membuat inferens
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAMembuat inferens
SUMBERBuku teksi-think
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan 2 keping roti, salah satunya berkulat2. Guru bersoalal jawab dengan murid
AKTIVITI UTAMA1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta
memberikan inferens bagi setiap pemerhatian di setiap stesen
PENAKSIRAN1. Guru menilai inferens yang dibina murid di setiap stesen
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid diminta mencatatkan nilai bagi setiap benda yang diukur
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK
KELAS: 5DE TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN1.1.12
NILAI MORAL:Bekerjasmakreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMReka bentuk dan teknologi
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:Menguasai semua KPS
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAmengeksperimen
SUMBERBuku teksBotol, air, pam
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan demonstrasi roket air
AKTIVITI UTAMA1. Murid diminta memperagakan roket yang telah mereka cipta.2. Murid diminta mengenalpasti pemboleh ubah.
PENAKSIRAN1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid diminta menguasai semua kps dalam ekperimen ini
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK
KELAS: 5DE TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN1.2/1.2.1/1.2.2/1.2.3/1.2.4/1.2.5
NILAI MORAL:BekerjasmaPrihatin, peka
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMPendidikan Seni Visual
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:1.2.1 Mengguna dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul 1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan tepat 1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul 1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAKemahiran Manipulatif
SUMBERBuku teks
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta seorang murid mengambil sejenis radas.2. Murid yang lain diminta mengisi sejumlah air ke dalam radas
tersebut.AKTIVITI UTAMA
1. Guru menerangkan 5 kemahiran manipulative2. Murid diminta melengkapkan peta buih kemahiran
manipulatifPENAKSIRAN
1. Guru menilai hasil kerja murid
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid diminta melengkapkan peta buih
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK
KELAS: 5DE TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN1.2/1.2.1/1.2.2/1.2.3/1.2.4/1.2.5
NILAI MORAL:BekerjasmaPrihatin, peka
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMPendidikan Seni Visual
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:1.2.1 Mengguna dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul 1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan tepat 1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul 1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAKemahiran Manipulatif
SUMBERBuku teks, 7 jenis spesimen
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru mengeluarkan lobak merah2. Murid diminta meramalkan lakaran lobak merah selepas
dikeratAKTIVITI UTAMA
1. Murid diminta mmotong pelbagai jenis specimen yang disediakan
2. Murid diminta melakar spesimen tersebut dan membuat pemerhatian ke atas bau, tektur dan rasa spesimen
MO
HA
MA
D S
AF
UA
N R
OZ
AK
, G
UR
U C
EM
ER
LA
NG
SA
INS
SK
JE
NG
KA
PU
SA
T 2
SAINS TAHUN 5
PENAKSIRAN1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKANSUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAANMurid diminta melengkapkan laporan amali
Murid diminta menjawab soalan uji kendiri muka surat 11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARANSAINS
TEMA: Kemahiran SaintifikTOPIK
KELAS: 5DE TARIKH:
KOD STANDARDKANDUNGAN/PEMBELAJARAN1.1.12
NILAI MORAL:Bekerjasmakreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUMReka bentuk dan teknologi
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Murid boleh:Menguasai semua KPS
KRITERIA KEJAYAANRujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATAUTAMAMengeksperimen, mengawal pembolehubah
SUMBERBuku teksBikar, air
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSIAKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta seorang murid mengetuk bikar kosong2. Seorang lagi mengetuk bikar berisi air
AKTIVITI UTAMA1. Murid diminta menjalankan ekperimen bikar menyanyi
PENAKSIRAN1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN