rph sains tahun 4 rangsangan tindak balas manusia

4
Tarikh 19 Februari 2012 Masa 11.15 – 12.15 Kelas 4 Pintar Bilangan 32 Orang Tema Menyiasat Benda Hidup Tajuk Bertindak Balas Terhadap Rangsangan Objektif Pembelajaran Menganalisa Proses - Proses Hidup Manusia Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : I. Mengenalpasti bahawa manusia bertindak balas terhadap setiap rangsangan organ deria semasa dalam aktiviti ‘Awak Buat,Awak Tahu’. II. Menulis contoh tindak balas berserta rangsangan organ deria semasa dalam aktiviti berkumpulan dengan betul. III. Menyatakan sebab mengapa manusia bertindak balas terhadap rangsangan semasa perbincangan guru-murid. Pengetahuan Sedia Ada Murid dapat menyatakan contoh seharian yang melibatkan perihal kesakitan. Pendekatan Kontrukstivisme Strategi P&P Perbincangan , Kerja kumpulan Kemahiran Proses Sains Memerhati, Berkomunikasi Kemahiran Berfikir Mencirikan, Menghubungkait Nilai Murni I. Bertanggungjawab ke atas keselamatan diri dan rakan serta terhadap alam sekitar.

Upload: nazlaili

Post on 24-Jul-2015

2.265 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH sains tahun 4 Rangsangan Tindak Balas Manusia

Tarikh 19 Februari 2012

Masa 11.15 – 12.15

Kelas 4 Pintar

Bilangan 32 Orang

Tema Menyiasat Benda Hidup

Tajuk Bertindak Balas Terhadap Rangsangan

Objektif Pembelajaran Menganalisa Proses - Proses Hidup Manusia

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

I. Mengenalpasti bahawa manusia bertindak balas terhadap

setiap rangsangan organ deria semasa dalam aktiviti ‘Awak

Buat,Awak Tahu’.

II. Menulis contoh tindak balas berserta rangsangan organ deria

semasa dalam aktiviti berkumpulan dengan betul.

III. Menyatakan sebab mengapa manusia bertindak balas

terhadap rangsangan semasa perbincangan guru-murid.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid dapat menyatakan contoh seharian yang melibatkan perihal

kesakitan.

Pendekatan Kontrukstivisme

Strategi P&P Perbincangan , Kerja kumpulan

Kemahiran Proses

Sains

Memerhati, Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir Mencirikan, Menghubungkait

Nilai Murni

I. Bertanggungjawab ke atas keselamatan diri dan rakan serta

terhadap alam sekitar.

II. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan.

III. Bekerjasama.

Sumber ABM Lagu , Bahan Maujud, Kertas Mahjong, Latihan

Fasa Pembelajaran

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Cacatan

Page 2: RPH sains tahun 4 Rangsangan Tindak Balas Manusia

SetOrientasi

5 minit

Permainan bayangan

I. Panas matahariII. Bunyi suara

lembuIII. Terpijak tahi

lembuIV. Duduk tepi

pantaiV. Minum air kelapa

I. Guru memasang lagu dan memberi arahan supaya murid mendengar dengan teliti arahan yang dibuat oleh guru.

II. Murid membuat tingkah laku berdasarkan apa yang dibayanginya bersama-sama.

III. Murid diperkenalkan tajuk pembelajaran hari ini kepada kelas.

ABMLagu

KPSKomunikasi

PencetusanIdea

15 minit

‘Awak Buat,Awak Tahu’

I. Lidah-merasa makanan

II. Hidung-menghidu wangian

III. Kulit-merasa sakitIV. Telinga-dengar

laguV. Mata-berkelip bila

cahaya berlebihan

I. Guru menyediakan aktiviti kecil bagi menjelaskan organ-organ deria rasa.

II. Murid diperjelaskan makna perkataan rangsangan dan tindak balas.

III. Guru menjelaskan dan menyoal secara lisan tentang organ deria rasa.

IV. Murid mendengar dan menjawab setiap soalan yang diberi oleh guru.

StrategiKonstruktivisme

ABMBahan maujud

KBSMemerhati

Kemahiran BerfikirMencirikanmenghubungkait

Pengstukturan Idea

25 minit

Soalan.

I. Contoh situasi tindak balas bagi rangsangan setiap organ deria rasa

I. Guru menjelaskan gerak kerja aktiviti berkumpulan.

II. Setiap wakil kumpulan datang ke hadapan mencabut undi dan mengambil peralatan.

III. Murid dalam kumpulan berbincang menyiapkan tugasan.

IV. Guru memantau perjalanan kerja setiap kumpulan.

V. Setiap kumpulan menghantar wakil kumpulan menjelaskan dapatan hasil perbincangan.

StrategiKonstruktivismeKerja kumpulan

ABMKertas mahjong

Nilai MurniKerjasama

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

Page 3: RPH sains tahun 4 Rangsangan Tindak Balas Manusia

Aplikasi idea

10 minitLatihan pengukuhan

I. Guru mengedar kertas soalan kepada murid.

II. Guru dan murid berbincang bersama-sama untuk menyelesaikan latihan tersebut.

StrategiPerbincangan

ABMLatihan

Refleksi

5 minit

Menanam sikap nilai murni dalam diri murid.

I. Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi pengajaran hari ini.

II. Guru menerapkan nilai-nilai murni yang berkaitan dengan tajuk pengajaran pada hari ini.

Nilai MurniI. Bertanggungjawab

ke atas keselamatan diri dan rakan serta terhadap alam sekitar.

II. Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan.