rph psv kraf tradisional model keris.docx
DESCRIPTION
PSVTRANSCRIPT
Tahun : 5 Bijak
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti : model keris
Tema : Alam benda
Tajuk : Keris
Masa : 60 minit
Media : alat : gunting
Bahan : Kad manila, warna air, kertas warna, dan gam
EMK : elemen kreatif dan inovatif
: elemen keusahawanan
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan: garisan, rupa, jalinan, warna, kontra, dan imbangan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam pengahasilan model keris
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan model keris
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan model keris4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Persepsi estetik Murid dapat mengenal, menamakan,dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya seni.
4.1.1 Unsur seni
4.1.1.1 Garisan – lurus dan selari
4.1.1.2 Rupa – geometri
4.1.1.3 Jalian – tampak dan sentuh
4.1.1.4 Warna – primer
4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1 Ritma dan pergerakan – ritma biasa
4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan
menerusi penggunaan media dan teknik
dalam aktiviti seni.
4.2.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya seni
4.2.2 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
4.2.2.1 Alat – gunting
4.2.2.2 Bahan – kad manila, warna air, gam, dan kertas warna.
4.2.3 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam
penghasilan karya
4.2.3.1 Teknik – model keris
4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, dan kemahiran berbahasa seni
visual dalam menghasilkan karya seni 2D dan
3D.
4.3.1 Murid boleh mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni
2D
4.3.1.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
4.3.1.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam
penghasilan karya
4.3.2 Memahami teknik dalam penghasilan kraf
4.3.2.1 Teknik – model keris
4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya seni yang dihasilkan
4.4.2 Menceritakan karya seni sendiri secara lisan atau bertulis
4.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan
Hasil Pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan definisi serta teknik-teknik yang digunakan dalam penghasilan kraf tradisional model
keris
2. Memahami dan mengikut langkah demi langkah proses penghasilan karya model keris dengan
betul.
3. Menggunakan alat dan bahan yang sesuai dan kreatif dalam penghasilan model keris
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni
visual.
Pengetahuan sedia ada : melukis bentuk keris, membuat garisan lurus dan selari , serta menggunting kertas mengikut
lakaran lukisan keris.
Penggabungjalinan : Kemahiran Hidup.
Kaedah Pembelajaran : kaedah individu dan kumpulan dalam PSV serta kaedah simulasi.
Teknik Pembelajaran : Teknik sumbangsaran dan teknik penerangan meggunakan contoh, ilustrasi dan sumber p&p, soal
jawab, tunjuk ajar, beri arahan serta kawalan kelas.
Teori Pembelajaran : Teori Konstruktivism.
Strategi Pembelajaran : Kecerdasan pelbagai ( visual, auditori dan kinestetik)
Pendekatan pembelajaran : Pendekatan secara pemerhatian,penerokaan, penghasilan dan apresiasi.
PERINGKAT ISI PENGAJARAN AKTIVIT PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.
(GURU DAN MURID)
CATATAN
Set Induksi
( 5 Minit )
- Model keris
daripada kotak
terpakai.
- Soalan yang
ditujukan kepada
murid:
i. Apakah
benda yang
dipegang
oleh guru?
ii. Apakah
kegunaan
keris ini?
iii. Di mana
boleh dapati
keris?
Guru
- Guru menunjukkan model
keris yang diperbuat
daripada kotak terpakai.
- Guru melakukan sesi soal
jawab bersama murid.
- Guru memilih salah seorang
murid untuk melakokan
gaya silat dengan
menggunakan keris.
Murid
- Murid melihat model keris
yang ditunjukkan oleh guru.
- Murid menjawab soalan yang
dituju oleh guru dengan
menggunakan bahasa seni
visual.
- Murid melakonkan gaya silat
dengan menggunakan keris.
KBKK : menjana idea
Teknik: soal jawab
Kaedah: sumbang saran
Strategi: Visual.
iv. keris
diperbuat
daripada
apa?
Langkah 1
Pengenalan
( 5 minit )
- Slaid power point
mengenai
penerangan definisi
keris.
- Teknik-teknik yang
digunakan
pembuatan model
keris.
- Guru memberi definisi
tentang keris menggunakan
slaid powerpoint.
- Guru berinteraksi dengan
murid tentang cara
penggunaan keris dalam
kehidupan seharian.
- Guru menunjukkan contoh
gambar keris.
- Bersoal jawab tentang:
- Unsur Seni – garisan, rupa,
jalinan, warna.
- Prinsip Rekaan ritma dan
pergerakan.
- Guru menerangkan teknik-
teknik yang digunakan
dalam pembuatan keris.
- - Murid memahami konsep dan
definisi keris dengan betul.
- - Murid memahami serta
menyatakan dengan betul
teknik-teknik yang digunakan
dalam pembuatan keris.
- - murid memahami kegunaan
keris dalam kehidupan harian.
- - murid menjawab soalan yang
ditujukan oleh guru dengan
menggunakan bahasa seni
visual.
-
KBKK : menjana idea,
analisi.
BBM : kad gambar keris
dan slaid power point.
Kaedah: sumbang saran
Teknik: soal jawab dan
teknik penerangan
meggunakan contoh,
ilustrasi dan sumber p&p
Teori: konstruktivism.
Langkah 2
Pewujudan
Konsep
(5 Minit )
- Penerokaan bahan-
bahan yang
digunakan dalam
pembuatan model
keris.
- Guru berinteraksi dengan
murid tentang jenis-jenis
media yang sesuai untuk
membuat model keris
- Mengenal media atau bahan
gantian.
- Murid meneroka bahan
dan alatan yang diberi
secara kumpulan.
- Murid menyatakan
dengan betul media
atau bahan gentian
yang boleh digunakan.
Teknik : tindak balas.
Kaedah: kumpulan dalam
PSV.
Alat : gunting
Bahan: kertas lukisan,
pensil warna, kertas warna
dan gam.
Langkah 3
Tunjuk cara
( 15 Minit )
- Langkah-langkah
penghasilan model
keris.
- Guru menerangkan
langkah-langkah
penghasilan model keris
dengan betul.
Langkah 1
- Guru menunjukkan alat dan
bahan yang digunakan untuk
membuat model keris.
- Guru memberi kertas lukisan
pada setiap murid.
- Guru menyuruh murid untuk
mengeluarkan alat dan
bahan yang dibawa.
- Murid membuat langkah
berikut dengan bimbingan
guru.
- Murid mengikuti setiap
langkah pembuatan model
keris dengan teliti.
EMK : kreativiti
Kaedah : individu dalam
PSV dan simulasi.
Teknik: tunjuk ajar, beri
arahan dan kawalan kelas
Nilai murni : kerjasama,
kekemasan,kebersihan
-
-
- Langkah 2
- Guru melakar bentuk keris
di atas kertas lukisan
dengan menggunakan
pensil kayu.
- Guru menebalkan lakaran
dengan menggunakan
pensil warna hitam
supaya memudahkan
guru untuk menggunting
lakaran tersebut mengikut
garisan yang dibentuk.
- Guru menyuruh murid-
murid untuk melakukan
lakaran tersebut.
-
-
-
-
- Langkah 3
- Guru menggunting lakaran
keris mengikut garisan yang
dibentuk dengan
mengunakan gunting.
- Guru memantau murid-
murid semasa aktiviti
menggunting lakaran keris
masing-masing.
Langkah 4
- Guru menunjuk cara
membuat kemasan. Murid
buat kemasan mengikut
kreativiti masing-masing
pada karya yang telah
dihasilkan.
- Guru menunjukkan model
keris yang telah siap pada
murid.
Langkah 4
Penghasilan
- Penghasilan karya
murid mengikut
kreativiti.
- guru memberi bimbingan
kepada murid dalam
- murid menghasilkan model
keris mengikut kreativiti
EMK : kreativiti dan inovatif
Kaedah : individu dalam
karya
(20 minit)
pembuatan model keris
- guru memberi kebebasan
mereka menggunakan bahan
lain secara kreatif.
masing-masin,
- murid boleh menggunakan
bahan-bahan lain dalam
penghasilan karya.
PSV
Teknik: kawalan kelas dan
tunjuk ajar.
Bahan: kad manila,
mounting board.
Apresiasi
Seni
( 5 Minit )
- Mempamerkan
hasil karya murid.
- Penilaian terhadap
hasil karya dengan
menggunakan
bahasa seni visual.
- Guru menyuruh murid
mempamerkan hasil kerja
dan bercerita mengenainya.
- Murid membuat apresiasi
seni terhadap model keris
masing-masing.
Murid membuat apresiasi
seni terhadap hasil karya
rakan mereka.
- Murid menggunakan
bahasa seni visual
semasa membuat
apresiasi.
Teknik: beri arahan dan
kawalan kelas.
Nilai murni : menghormati
pendapat orang lain.
Penutup
( 5 minit)
- Pameran hasil
karya
- Guru menampal
kesemua hasil karya
kolaj murid di papan
kenyataan PSV.
- Murid melihat hasil karya
yang dipamerkan di papan
kenyataan.