rph psk thn 5 masa sktj
TRANSCRIPT
-
8/13/2019 Rph Psk Thn 5 Masa Sktj
1/6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 5 Cemerlang
Bil. Murid : 35 orang (16 Lelaki, 19 Perempuan )
Masa : 1.00 petang1.30 petang
Tarikh : 3 Februari 2014
Tema : 1Sayangi Diri
Tajuk : b) Pengurusan Masa
Subtajuk : - Hargai Masa
Hasil pembelajaran :
Pada akhir sesi pembelajaran, murid akan dapat:
1. Menghuraikan kepentingan dan cara menguruskan masa
2. Mengenalpasti cara menguruskan diri secara bertanggungjawab.
3. Melakarkan jadual harian sendiri.
Ringkasan isi kandungan :
1. Mengenalpasti dan menghuraikan kepentingan dan cara menguruskan masa dan
diri dengan betul dan bertanggungjawab.
Penerangan nilainilai murni :
1. Berhemah tinggi
2. Bekerjasama
3. Berdikari
4. Kerajinan
5. Bertanggungjawab
Unsur patriotisme :
1. Sayangkan diri sendiri
2. Memupuk semangat kerjasama
-
8/13/2019 Rph Psk Thn 5 Masa Sktj
2/6
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid tahu menggunakan jam dengan betul.
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil. Sumber Kuantiti
1. Buku teks
2. Lembaran Kerja 35 helai
Kemahiran Generik
BCBMendengar , menulis
KBKemahiran memerhati, kemahiran berkomunikasi
KBKKMengklasifikasikan atau mengkategorikan, menjana idea, menyelesaikan
masalah.
TKPVisualruang, verballinguistik
Pendekatan :
1. Pembelajaran Kontekstual
2. Pembelajaran Koperatif
Perlaksanaan :
Prosedur Perlaksanaan Elemen PengurusanPembelajaran Bestari,
Generik
Catatan ,Penerangan NilaMurni,Nilai AlamSekitar, Unsur
Patriotisme danSumber P&P
-
8/13/2019 Rph Psk Thn 5 Masa Sktj
3/6
Set Induksi( 35 minit )
1. Murid diedarkan dengan sehelaikertas yang terdapat sebuah sajak
bertajuk Masa Oh Masa!2. Murid diminta membaca sajaktersebut dan mendeklamasikan dihadapan kelas.
3. Murid akan bersoal jawab denganguru.Soalan guru1. Apakah yang dapat kamu
nyatakan melalui deklamasisajak tersebut?
Jangkaan jawapan murid
1. Penggunaan Masa
4. Guru menjelaskan tajuk yang akandipelajari iaitu Hargai Masa
Kecergasan pelbagai (TKP)Verballinguistik
Visualruang
KKEIngin tahu
KB KreatifMenjana idea
Pembelajaran kontekstual
BSPP :- Kertas A4
Langkah 1( 15 minit )
1. Murid dibahagikan kepada tujuhkumpulan.
2. Setiap kumpulan diberikansekeping sampul surat.
3. Setiap kumpulan dimintamelakukan tugasan yang telahditetapkan iaitu menyusun puzzleyang terdapat di dalam sampulsurat.
a) Bayib) Kanak - kanakc) Remajad) Dewasae) Tua
4. Murid dikehendaki menyenaraikan
aktiviti yang dilakukan padaperingkatperingkat umurtersebut.
Kecergasan pelbagai (TKP)VerballinguistikVisualruang
KBKKMengklasifikasikanatau mengkategorikan,menjana idea,menyelesaikan masalah
BSPP:- Kertas A4- Sampul Sura
Langkah 2(15 minit)
1. Setiap wakil kumpulandikehendaki membentangkan hasil
BCBMendengar , menulisBSPP :
- Kertasmahjong
-
8/13/2019 Rph Psk Thn 5 Masa Sktj
4/6
dapatan yang dicari.2. Wakil kumpulan membentangkan
hasil perbincangan kumpulan.
Langkah 3
(10 minit)1. Guru menayangkan slide showmengenai kepentinganmenghargai masa.Contohnya seperti :
a) Memperoleh kejayaanb) Tidak ketinggalanc) Disukai semua orangd) Mendisiplinkan dirie) Menyihatkan tubuhbadan
2. Murid ditayangkan slide bilik khasbeserta akibat tidak menggunakanmasa dengan bijak.
Kecergasan Pelbagai (TKP)- Verballinguistik
Kemahiran Berfikir (KB)- Menjana idea
BSPP:- Slaid show
( power poin
Nilai : kerjasama
Langkah 4( 15 minit)
1. Guru mengedarkan sehelai kertaskepada setiap murid.
2. Murid dikehendaki membuat jadualharian masingmasing.
3. Guru mengutip lembaran kerja.
Kemahiran Berfikir (KB) -Menjana idea
KBKKMengklasifikasikan
atau mengkategorikan,menjana idea,menyelesaikan masalah
BSPP ;- Lembaran
Kerja
Penutup
( 3- 5 minit)1. Guru bersoal jawab dengan murid.Soalan guru1. Apakah yang kita pelajari hari
ini?
Jangkaan jawapan murid1. Kita pelajari mengenai Masa.
Kecergasan Pelbagai (TKP)VisualruangVerballinguistikInterpersonal
-
8/13/2019 Rph Psk Thn 5 Masa Sktj
5/6
Catatan / refleksi guru:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Catatan / refleksi penyelia:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
-
8/13/2019 Rph Psk Thn 5 Masa Sktj
6/6
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
___________________________________________________________________