rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

5
NURFATEN BINTI ISMAIL 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 - 3.30 petang Tarikh : 16April 2013 (Selasa) Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah an Masyarakat Unit : 4 Interaksi dengan komuniti sekolah Tajuk : 4 D Saya Warga Sekolah Bertanggungjawab Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan cara berinteraksi dengan baik dengan komuniti sekolah. 2. Melakonkan watak sebagai warga sekolah yang bertanggungjawab. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara berinteraksi dengan komuniti sekolah 2. Menjadi warga sekolah yang bertanggungjawab Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Bertanggungjawab 2. Menghormati 3. Bekerjasama Unsur Patriotisme 1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain dalam kalangan warga sekolah 2. Berbangga dapat hidup dalam komuniti sekolah yang harmoni. Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid telah mempelajari komuniti dalam sekolah pada pengajaran dan pembelajaran yang lepas.

Upload: nurfaten-ismail

Post on 03-Jul-2015

907 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 3.00 - 3.30 petang

Tarikh : 16April 2013 (Selasa)

Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah an Masyarakat

Unit : 4 – Interaksi dengan komuniti sekolah

Tajuk : 4 D – Saya Warga Sekolah Bertanggungjawab

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan cara berinteraksi dengan baik dengan komuniti sekolah.

2. Melakonkan watak sebagai warga sekolah yang bertanggungjawab.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Cara berinteraksi dengan komuniti sekolah

2. Menjadi warga sekolah yang bertanggungjawab

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Bertanggungjawab

2. Menghormati

3. Bekerjasama

Unsur Patriotisme

1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain dalam kalangan warga sekolah

2. Berbangga dapat hidup dalam komuniti sekolah yang harmoni.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid telah mempelajari komuniti dalam sekolah pada pengajaran dan pembelajaran yang

lepas.

Page 2: Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Penggabungjalinan

1. Bahasa Melayu (Lakonan)

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil. Sumber Kuantiti

1. Kad tugasan 8

2. Marker pen 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Lakonan

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai

Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Guru bertanyakan kepada guru dan

bersoal jawab dengan murid.

2. Contoh soalan

Apakah yang patut anda buat jika

terserempak dengan guru besar?

Apakah yang patut kita buat jika

terserempak dengan guru?

Apa yang patut kita buat jika

terserempak dengan guru yang

sedang membawa banyak

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Visual – wang

SPP:

-

Page 3: Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

barang?

Apakah yang perlu kita lakukan

semasa membeli makanan di

kantin sekolah

3. Contoh jawapan murid

Memberi salam kepada guru

besar.

Memberi ucapan salam kepada

guru-guru.

Membantu dan menolong guru

mengangkat barang.

Beratur dengan tertib, menunggu

giliran, bertutur sopan dengan

pekerja kantin, ucapkan terima

kasih

4. Guru kemudiannya mengaitkan

gambar-gambar tersebut dengan tajuk

yang akan diajar.

Tajuk : Saya warga sekolah yang

bertanggungjawab

Langkah 1 (10 minit )

1. Guru menerangkan tajuk pengajaran

iaitu Saya warga sekolah yang

bertanggungjawab

2. Guru menerangkan tanggungjawab

murid terhadap sekolah

3. Tanggungjawab murid :

Menghormati guru-guru

Menghormati warga sekolah

seperti pengawal keselamatan,

tukang kebun, pekerja kantin

Belajar bersunggung-sungguh

Mengharumkan nama sekolah

dan ibubapa

Berbaik dengan rakan-rakan

termasuk murid yang berlainan

tahun

4. Murid-murid melibatkan diri dengan aktif dengan memberi jawapan serta

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

bertanggungja

wab

SPP :

Marker pen –

1

Unsur patriotisme : Memupuk

perasaan

menghormati

antara satu

sama lain

Page 4: Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

pandngan terhadap tanggungjawab murid terhadap sekolah .

Langkah 2

(10 minit)

1. Guru membahagikan murid kepada

lapan kumpulan

2. Dalam kumpulan, bincangkan tugasan

yang diberikan

3. Murid dikehendaki melakonkan serta

melakukan tindakan terhadap situasi

yang diberikan oleh guru.

4. Situasi :

Guru membawa buku yang

banyak

Terserempak dengan pekerja

sekolah yang sedang

membersihkan tandas

Ketika membeli makanan di kantin

atau kedai buku

Aktiviti gotong-royong

membersihkan kawasan sekolah

5. Kumpulan lain dikehendaki memberi

perhatian dan memberikan maklum

balas terhadap lakonan yang

disampaikan.

KB :

Menghubungkait

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Sumber P&P

Kad tugasan - 8

Nilai Murni

Menghormati

Bekerjasama

Unsur patriotisme : Memupuk

perasaan

menghormati

antara satu

sama lain

Penutup

(3 minit)

1. Guru menjalankan sesi perbincangan

dengan murid untuk membuat

rumusan berkaitan tanggungjawab

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Sumber P&P :

-

Page 5: Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab

NURFATEN BINTI ISMAIL 5

terhadap warga sekolah.

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..