rph pi thn 1 (istinjak)

9

Upload: fizani

Post on 20-Jul-2015

2.122 views

Category:

Education


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph pi thn 1 (istinjak)
Page 2: Rph pi thn 1 (istinjak)

Matapelajaran : Pendidikan Ibadah sekolah rendah

Tarikh : 21.02.2012

Masa : 0730 – 0800 pagi

Kelas : Tahun 1 Bistari

Bil.murid : 10 orang

Standard Kandungan: 3.2 Pengertian istinjak

Standard pembelajaran :

3.2.1. menyatakan pengertian istinjak

3.2.2. menyatakan cara-cara beristinjak.

Hasil pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1.Murid dapat menyatakan pengertian istinjak dengan betul.

2. Murid dapat menyatakan cara-cara beristinjak satu persatu.

Elemen merentas kurikulum:

Ilmu : Pendidikan moral

Nilai murni : bersih

Media : CD ,LCD dan komputer.

Alat bantu mengajar : CD dan buku tulis.

Refleksi:

Page 3: Rph pi thn 1 (istinjak)

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan

Pendahuluan

1 minit

Doa belajar dan

mengucap dua

kalimah

syahadah.

Murid membaca doa

belajar dan mengucap

dua kalimah syahadah

dengan bimbingan

guru.

Doa belajar

Page 4: Rph pi thn 1 (istinjak)

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan

Set induksi

2 minit

Tiga ketul batu. Guru menunjukkan tiga ketul

batu kepada murid sambil

bertanya tentang kegunaan

batu tersebut.

Contoh soalan.

1.Apakah ini ?

Jawapan : batu

2.Apakah kegunaan batu ini?

Jawapan murid :

i.untuk membaling anjing

ii. untuk membuat batu

hiasan.

iii.untuk membuat rumah

Batu.

Page 5: Rph pi thn 1 (istinjak)

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan

Fasa

persediaan

3 minit

Pengertian

istinjak:

Istinjak ialah

membersihkan

qubul

atau dubur

dengan air

mutlak atau

benda – benda

yang kesat.

1.Guru menayangkan

video penerangan tentang

istinjak.

2. Guru menyuruh murid

membaca pengertian

istinjak secara kelas.

Video istinjak

Klik gambar di

atas

Page 6: Rph pi thn 1 (istinjak)

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan

Fasa Aplikasi

4 minit

Sebab-sebab beristinjak:

i.untuk tujuan menjaga

kebersihan diri.

ii. untuk menunaikan

sembahyang.

iii.untuk mengelakkan

sebarang penyakit yang

merbahaya.

Alat- alat beristinjak :

i.batu

ii. tisu

iii.kulit kayu

iv.daun kering

1.Guru bersoaljawab dengan murid

tentang mengapa kita perlu beristinjak.

Jawapan :

i.untuk tujuan menjaga kebersihan diri.

ii. untuk menunaikan sembahyang.

iii.untuk mengelakkan sebarang

penyakit yang merbahaya.

2. Guru menyoal murid apakah

tindakan mereka jika tiada air?

Jawapan :

i.tisu

ii.kertas

iii.surat khabar

2.Guru menerangkan tentang alat-alat

yang digunakan untuk beristinjak

dengan menunjukkan gambar alat –

alat yang digunakan.

Carta kepentingan

beristinjak (gambar) dalam

buku teks muka surat 102.

Kad gambar

i.batu

ii. tisu

iii.kulit kayu

iv.daun kering

Page 7: Rph pi thn 1 (istinjak)

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan

Fasa

perkembangan

10 minit

Alat- alat beristinjak :

i.batu

ii. tisu

iii.kulit kayu

iv.daun kering

1.Guru membahagikan murid kepada

dua kumpulan.

2.Guru meminta murid duduk dalam

kumpulan masing-masing.

3.Guru meminta murid berbincang

tentang alat-alat yang boleh

digunakan untuk beristinjak jika tiada

air dan bagaimana hendak

menggunakan alat itu.

4.Guru membimbing kumpulan

perbincangan supaya murid dapat

menyelesaikan masalah.

5.Ketua kumpulan dipanggil ke depan

untuk memberitahu alat-alat yang

boleh digunakan dan cara

menggunakan alat –alat itu untuk

tujuan istinjak.

Page 8: Rph pi thn 1 (istinjak)

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan

Fasa tindakan

8 minit

Cara – cara beristinjak

dengan air:

1.siramkan air

mutlak,gunakan tangan

kanan.

2.Basuh qubul atau dubur

gunakan tangan kiri.

3.Basuh hingga bersih.

Istinjak dengan benda

kesat:

1.Guna sekurang-

kurangnya tiga biji batu

atau benda kesat.

2.Gosok pada qubul atau

dubur sehingga diyakini

bersih.

1.Guru menerangkan dan membuat

ulasan tentang alat-alat yang boleh

digunakan untuk beristinjak.

2.Guru memberitahu tentang adab dan

cara beristinjak dengan betul dengan

menayangkan video cara-cara

beristinjak.

3.Murid dipilih secara rawak untuk

menunjuk cara beristinjak

dengan adab yang betul.

Video cara-cara beristinjak

Page 9: Rph pi thn 1 (istinjak)

Penutup

2 minit

Kepentingan

beristinjak:

i.Sah ibadat

ii.sihat rohani dan

jasmani

iii. menggambarkan

akhlak mulia orang-

orang Islam.

iv.membezakan

manusia dengan

haiwan.

Guru merumuskan tentang

kepentingan istinjak sekali

lagi dan berharap murid dapat

mengamalkannya dengan

betul.

Nilai murni:

kebersihan

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran &

pembelajaran

Catatan