rph minggu 2.docx
TRANSCRIPT
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas4 Fatanah dan 4 Gigih
Hari / Tarikh Isnin (19 Januari 2015)
Masa08.25 09.25
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan / Kenali dan Hormati Jiran
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.3
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyedari kepentingan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Pengetahuan Sedia AdaMurid kenal tentang agama yang dianuti jiran.
TeknikSumbangsaran , KBKK
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru bertanyakan murid-murid tentang rakan mereka yang berlainan agama.2. Bersoal jawab dengan murid tentang tempat jiran bersembahyang.3. Guru menjelaskan tentang kepercayaan jiran dan amalan mereka.4. Murid membuat latihan pengukuhan dan pentaksiran.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks, gambar
Penilaian P&PTahap 2 Murid menerangkan kebaikan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas3 Bestari
Hari / Tarikh Isnin (19 Januari 2015)
Masa09.45 10.45
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan / Fahami Amalan Ibadat Jiran
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyedari kepentingan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Pengetahuan Sedia AdaMurid tahu bahawa umat Islam tidak dibenarkan makan makanan yang haram.
Teknik PdPKBKK
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Sumbangsaran tentang makanan yang haram dimakan oleh umat Islam.2. Bersama-sama murid membaca dialog di halaman 4 buku teks.3. Berbincamg isi teks.4. Murid melengkapkan jadual tentang cadangan masakan bagi setiap agama.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks, gambar bukan maujud (bahan-bahan makanan)
Penilaian P&PTahap 3 murid menunjukkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepecayaan jiran dalam sesuatu situasi dengan bimbingan.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas4 Fatanah dan 4 Gigih
Hari / Tarikh Selasa (20 Januari 2015)
Masa06.55 07.55
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan / Kenali dan Hormati Jiran
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.1, 1.1.2, 1.1.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyedari kepentingan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Pengetahuan Sedia AdaMurid kenal tentang agama yang dianuti jiran.
TeknikSumbangsaran , KBKK
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran5. Guru bertanyakan murid-murid tentang rakan mereka yang berlainan agama.6. Bersoal jawab dengan murid tentang tempat jiran bersembahyang.7. Guru menjelaskan tentang kepercayaan jiran dan amalan mereka.8. Murid membuat latihan pengukuhan dan pentaksiran.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks, gambar
Penilaian P&PTahap 2 Murid menerangkan kebaikan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Jasmani
Kelas4 Bestari
Hari / Tarikh Selasa (20 Januari 2015)
Masa09.45 10.45
Nilai/ TajukGimnastik Asas /Imbangan
Standard Kandungan1.2 , 2.2 , 5.1
Standard Pembelajaran1.2.1 , 2.2.1 , 5.1.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.ii) Menyatakan perkaitan luas tapak sokongan dengan kestabilan.iii) Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Murid memanaskan badan.2. Murid melakukan aktiviti imbangan secara 3 tapak sokongan, 6 tapak sokongan, 7 tapak sokongan, lapan tapak sokongan serta 12 tapak sokongan.3. Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan dengan membina tugu berdasarkan arahan Tugu 12 tapak sokongan.4. Aktiviti dimulakan dengan bilangan tapak yang banyak dahulu
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarTilam gimnastik, wisel
Penilaian P&PMurid boleh melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas5 Efisen dan 5 Fatanah
Hari / Tarikh Selasa (20 Januari 2015)
Masa08.55 09.45
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan (Agama Dihormati, Hidup Diberkati)
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.3
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menghuraikan cara meghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat
Pengetahuan Sedia AdaMurid tahu tentang amalan kepelbagaian di kawasan setempat mereka.
TeknikKBKK, Sumbangsaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru meminta murid mengimbas kembali tentang kepercayaan kepada kepelbagaian agama.2. Guru menyuruh murid membaca teks di halaman 6 dan fahaminya.3. Bersoal jawab dengan murid tentang kandungan teks. Murid membuat latihan.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks
Penilaian P&PMurid menunjukkan cara meghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Kesihatan
Kelas4 Aspirasi
Hari / Tarikh Selasa (20 Januari 2015)
Masa10.15 10.45
Nilai/ TajukKesihatan Fizikal / Kesihatan Diri dan reproduktif
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.3
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:i) Menyatakan perubahan fizikal lelaki dan perempuan apabila akil baligh
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru menerangkan kepada murid akil baligh.2. Guru menjelaskan tentang tanda akil baligh bagi murid perempuan.3. Guru menjelaskan tentang tanda akil baligh bagi murid lelaki.4. Soal jawab dan pentaksiran.
EMK/TMK
Bahan Bantu BelajarBuku teks, lembaran kerja
Penilaian P&Pii) Murid dapat menyatakan perubahan fizikal lelaki dan perempuan apabila akil baligh
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Kesihatan
Kelas3 Bestari
Hari / Tarikh Selasa (20 Januari 2015)
Masa10.45 11.15
Nilai/ TajukHargailah Kesihatan /Kenali Anggota Seksual
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.2
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyatakan kepentingan menjaga kebersihan anggota seksual.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru menerangkan kepada murid tentang anggota seksual yang pernah dipelajari sebelum ini dan meminta murid menyatakannya.2. Menyatakan kepentingan menjaga kebersihan3. Membuat lembaran kerja dan pentaksiran.
EMK/TMKTMK
Bahan Bantu BelajarBuku teks, gambar bahagian genitial, lembaran kerja.
Penilaian P&PMurid dapat menyatakan kepentingan menjaga kebersihan anggota seksual.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas4 Fatanah dan 4 Gigih
Hari / Tarikh Rabu ( 21 Januari 2015)
Masa06.55 07.55
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan / Kenali dan Hormati Jiran
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.1, 1.1.2, 1.1.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyedari kepentingan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Pengetahuan Sedia AdaMurid kenal tentang agama yang dianuti jiran.
TeknikSumbangsaran , KBKK
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran9. Guru bertanyakan murid-murid tentang rakan mereka yang berlainan agama.10. Bersoal jawab dengan murid tentang tempat jiran bersembahyang.11. Guru menjelaskan tentang kepercayaan jiran dan amalan mereka.12. Murid membuat latihan pengukuhan dan pentaksiran.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks, gambar
Penilaian P&PTahap 2 Murid menerangkan kebaikan menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas5 Efisen dan 5 Fatanah
Hari / Tarikh Rabu (21 Januari 2015)
Masa08.55 09.45
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.2
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Murid menerangkan kebaikan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat
Pengetahuan Sedia AdaMurid tahu tentang amalan kepelbagaian agama masyarakat setempat
TeknikKBKK, Sumbangsaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru meminta murid mengimbas kembali tentang kepercayaan kepada kepelbagaian agama.2. Guru mendapatkan tindak balas murid-murid tentang isi kandungan teks.3. Guru menjelaskan kebaikan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat 4.Latihan pengukuhan dan pentaksiran.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks
Penilaian P&PTahap 2 Murid menerangkan kebaikan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas3 Bestari
Hari / Tarikh Rabu (21 Januari 2015)
Masa10.00 11.00
Nilai/ TajukKepercayaan kepada Tuhan / Krismas bersama-sama guru
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.1, 1.1.2 , 1.1.3, 1.1.5
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.ii) Menceritakan pelbagai perayaan yang disambut oleh warga sekolah.
Pengetahuan Sedia AdaMurid tahu tentang perayaan-perayaan yang di sambut di Malaysia
TeknikSoal jawab, perbicangan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru melakukan sumbang saran tentang pelajaran yang lepas, soala jawab dengan murid.2. Murid dipilih secara rawak untuk membaca dialog di halaman 2 dan 3.3. Guru menerangakn dengan lebih terpeinci kepada murid.4. Murid perlu melengkapkan peta minda tentang cara menghormati perayaan yang disambut oleh kawan.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks
Penilaian P&PMurid menyedarai kepentingan menghormati kepelbagaian perayaan yang disambut oleh warga sekolah.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Jasmani
Kelas3 Bestari
Hari / Tarikh Khamis (22 Januari 2015)
Masa06.55 -07.55
Nilai/ TajukGimnastik Asas
Standard Kandungan1.2
Standard Pembelajaran1.2.1 , 1.2.2 , 1.2.3 , 1.2.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Melakukan imbangan di atas bangku gimnastik.ii) Melakukan rangkaian imbangan di atas bangku gimnastik.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Murid memanaskan badan.2. Murid melakukan aktiviti mengimbang sebelah kaki.3. Murid melakukan imbangan di atas bangku dan membuat rangkaian imbangan dan meletakkan pundi kacang di atas kepala. 4. Permainan kecil dan menyejukkan badan.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBangku, pundi kacang
Penilaian P&PMurid boleh melakukan imbangan dengan betul.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Jasmani
Kelas3 Cekal
Hari / Tarikh Khamis (22 Januari 2015)
Masa07.55-08.55
Nilai/ TajukGimnastik Asas
Standard Kandungan1.2
Standard Pembelajaran1.2.1 , 1.2.2 , 1.2.3 , 1.2.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Melakukan imbangan di atas bangku gimnastik.ii) Melakukan rangkaian imbangan di atas bangku gimnastik.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran5. Murid memanaskan badan.6. Murid melakukan aktiviti mengimbang sebelah kaki.7. Murid melakukan imbangan di atas bangku dan membuat rangkaian imbangan dan meletakkan pundi kacang di atas kepala. 8. Permainan kecil dan menyejukkan badan.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBangku, pundi kacang
Penilaian P&PMurid boleh melakukan imbangan dengan betul.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Jasmani
Kelas4 Aspirasi
Hari / Tarikh Khamis (22 Januari 2015)
Masa09.45 10.45
Nilai/ TajukGimnastik Asas /Imbangan
Standard Kandungan1.2 , 2.2 , 5.1
Standard Pembelajaran1.2.1 , 2.2.1 , 5.1.4
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.ii) Menyatakan perkaitan luas tapak sokongan dengan kestabilan.iii) Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Murid memanaskan badan.2. Murid melakukan aktiviti imbangan secara 3 tapak sokongan, 6 tapak sokongan, 7 tapak sokongan, lapan tapak sokongan serta 12 tapak sokongan.3. Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan dengan membina tugu berdasarkan arahan Tugu 12 tapak sokongan.4. Aktiviti dimulakan dengan bilangan tapak yang banyak dahulu.5. Menyejukkan badan.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarTilam gimnastik, wisel
Penilaian P&PMurid boleh melakukan imbangan dengan pelbagai tapak sokongan dalam kumpulan kecil di atas bangku gimnastik.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Kesihatan
Kelas3 Cekal
Hari / Tarikh Khamis (22 Januari 2015)
Masa10.45 11.15
Nilai/ TajukHargailah Kesihatan /Kenali Anggota Seksual
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.2
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyatakan kepentingan menjaga kebersihan anggota seksual.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran4. Guru menerangkan kepada murid tentang anggota seksual yang pernah dipelajari sebelum ini dan meminta murid menyatakannya.5. Menyatakan kepentingan menjaga kebersihan6. Membuat lembaran kerja dan pentaksiran.
EMK/TMKTMK
Bahan Bantu BelajarBuku teks, gambar bahagian genitial, lembaran kerja.
Penilaian P&PMurid dapat menyatakan kepentingan menjaga kebersihan anggota seksual.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas5 Efisen dan 5 Fatanah
Hari / Tarikh Jumaat (23 Januari 2015)
Masa06.55 07.55
Nilai/ TajukKepercayaan kepada tuhan
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.3
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Murid menghayati kepentingan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
Pengetahuan Sedia AdaMurid tahu tentang amalan kepelbagaian agama masyarakat setempat
TeknikKBKK, Sumbangsaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru meminta murid mengimbas kembali tentang kepercayaan kepada kepelbagaian agama.2. Guru mendapatkan tindak balas murid-murid tentang isi kandungan teks.3. Guru menjelaskan cara menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.4.Latihan pengukuhan dan pentaksiran.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks
Penilaian P&PTahap 3 Murid menunjukkan cara menghormati amalan agama dan kepercayaan masyarakat setempat dalam sesuatu situasi dengan bimbingan.
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Kesihatan
Kelas4 Aspirasi
Hari / Tarikh Jumaat (23 Januari 2015)
Masa07.55 08.55
Nilai/ TajukKesihatan Fizikal / Kesihatan Diri dan reproduktif
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.3
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat: Menyatakan perubahan fizikal lelaki dan perempuan apabila akil baligh.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru menerangkan kepada murid akil baligh.2. Guru menjelaskan tentang tanda akil baligh bagi murid perempuan.3. Guru menjelaskan tentang tanda akil baligh bagi murid lelaki.4. Soal jawab dan pentaksiran.
EMK/TMKKreaktid dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks, lembaran kerja
Penilaian P&P Murid dapat menyatakan perubahan fizikal lelaki dan perempuan apabila akil baligh
Refleksi
Mata PelajaranPendidikan Moral
Kelas3 Bestari
Hari / Tarikh Jumaat ( 23 Januari 2015)
Masa10.30 11.30
Nilai/ TajukKepercayaan kepada Tuhan / Sambutan Hari Wesak
Standard Kandungan1.1
Standard Pembelajaran1.1.1 , 1.1.2
Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid akan dapat:.i) Menyatakan pelbagai perayaan di Malaysiaii) Menceritakan pelbagai perayaan yang disambut oleh warga sekolah.
Pengetahuan Sedia AdaMurid tahu tentang perayaan-perayaan yang di sambut di Malaysia
TeknikSoal jawab, perbicangan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Guru dan murid bersoal jawab tentang perayaan yang ada di Malaysia.2. Murid diminta membaca teks di halaman 7.3. Perbincangan mengenai teks yang dibaca oleh murid berkenaan isi kandungannya. 4. Murid dikehendaki menjawab soalan kuiz yang disediakn oleh guru.
EMK/TMKKreatif dan inovatif
Bahan Bantu BelajarBuku teks
Penilaian P&PMurid dapat menyatakan pelbagai perayaan di Malaysia.
Refleksi