rph-kssr-thun-4a-resis.docx

18
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 4A Tahun : Tahun 4 Modul : Membuat corak dan rekaan Aktiviti : Menghasilkan corak tak terangcang menggunakan teknik resis Tema : Alam semulajadi. Tajuk : Resis Masa : 60 minit Standard Pembelajara n : 2.1 Persepsi Estetik 2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 Garisan – tebal dan nipis. 2.1.1.2 Rupa – Geometri atau organik 2.1.1.3 Warna – primer atau sekunder atau tertier 2.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 Kontra – warna 2.1.2.2 Penegasan – motif 2.2 Aplikasi Seni 2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti

Upload: mohd-najib-sharif

Post on 20-Dec-2015

18 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SENI VISUAL

TAHUN 4A

Tahun : Tahun 4

Modul : Membuat corak dan rekaan

Aktiviti : Menghasilkan corak tak terangcang menggunakan teknik resis

Tema : Alam semulajadi.

Tajuk : Resis

Masa : 60 minit

Standard

Pembelajaran

: 2.1 Persepsi Estetik

2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 Garisan – tebal dan nipis. 2.1.1.2 Rupa – Geometri atau organik 2.1.1.3 Warna – primer atau sekunder atau tertier

2.1.2 Prinsip rekaan

2.1.2.1 Kontra – warna 2.1.2.2 Penegasan – motif

2.2 Aplikasi Seni

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti 2.2.1.1 Alat – berus lukisan, palet, span dan alatan lain yang sesuai 2.2.1.2 Bahan – kertas lukisan, lilin atau oil pastel dan cat air, cat poster, pewarna batik atau bahan lain yang sesuai

Page 2: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya 2.2.2.1 Teknik – resis

2.3 Ekspresi Kreatif

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya corak teknik resis 2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya corak teknik resis

2.4 Apresiasi Seni

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya 2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif

Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:

1. Menghasilkan corak tak terancang.

2. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.

Pengetahuan

Sedia Ada

: 1. Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak terancang.

Aktiviti P&P : 1. Guru memperkenalkan coral tak terancang.

2. Guru menjelaskan tentang teknik resis, alat dan bahan untuk menghasilkan corak tak terangcang.

3. Guru menyatakan tentang penggunaan unsur seni (garisan, rupa dan warna) dan prinsip rekaan (kontra

dan penegasan) dalam penghasilkan kolaj.

4. Murid-murid menghasilkan karya corak tak terangcang dengan kreativiti masing-masing.

5. Murid-murid menjalankan apresiasi terhadap hasil karya.

Page 3: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

EMK : 1. Kreativiti dan inovasi (fasa persediaan murid-murid memerhati pelbagai sampel karya dan fasa

imaginasi penjalanan idea garisan, rupa dan warna corak tak terangcang.

2. Nilai murni (menghormati, kebersihan, menghargai karya sendiri dan rakan-rakan yang lain)

3. Keusahawan (hasil kerja tersebut boleh dijual)

Bahan Bantu

Mengajar

1. Alat dan Bahan: contoh gambar karya corak tak terangcang.

Pendekatan

P&P

: Konstruktivisme

Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

2.1 Persepsi Estetik

2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 Garisan – tebal dan nipis. 2.1.1.2 Rupa – Geometri atau organik 2.1.1.3 Warna – primer atau sekunder atau tertier

2.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 Kontra – warna 2.1.2.2 Penegasan-motif

1. Guru membawa hasil corak tak

terancang yang telah siap

dibingkaikan

2. Murid diminta menganalisis apakah

jenis corak yang ditunjukkan oleh

guru.

3. Murid menyatakan ianya jenis corak

tak terancang.

BBM : Bahan maujud

Sikap : Sikap ingin

tahu pelajar.

Pengetahuan sedia

ada : Murid telah

mengetahui apa itu

corak tak terancang.

Page 4: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

Bahan maujud :

Hasil Coral Tak Terancang

yang telah siap.

4. Guru menjelaskan apa itu corak tak

terangcang kepada murid.

Teori Kecerdasan

Pelbagai.

Langkah 1

(5 minit)

Bentuk-bentuk corak tak

terancang.

1. Guru menayangkan slaid bentuk-

bentuk corak tak terancang yang

terdapat di sekeliling.

2. Murid menonton tayangan slaid guru.

1. Guru membuat perkaitan slaid

tersebut dengan aktiviti seni yang

akan dipelajari pada hari tersebut.

ABM : Komputer

Riba , projektor, Slaid

Power Point.

Strategi Berasaskan

Sumber

Kaedah Demonstrasi

Langkah 2

(15 minit)

Reka bentuk penghasilan corak

tak terancang

1. Guru meminta murid mengeluarkan

kertas lukisan, jangka lukis, warna

poster, pembaris dan pensil.

2. Bahan-bahan lain telah pun

disediakan oleh guru.

BBM : kertas lukisan,

jangka lukis, warna

poster, pembaris,

pensil dan video

Page 5: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

3. Guru mula membimbing murid cara-

cara menghasilkan corak tak

terancang menggunakan bantuan

video langkah.

langkah.

ABM : Gunting,

krayon dan gam.

Strategi Pemerhatian

Strategi Berasaskan

Sumber

Kaedah Demonstrasi

Langkah 3

(25 minit)

Langkah –langkah penghasilan 1. Murid memulakan aktiviti seperti :

(i) Menyediakan bahan dan alat seperti

kertas lukisan, warna poster,

Strategi Berpusatkan

Murid

Mereka cipta.

Menjana idea.

Pendekatan Induktif

Page 6: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

pembaris dan pensil.

(ii) Lakarkan bentuk segiempat

dengan menggunakan

pembaris bermula dari

bahagian tepi kertas lukisan.

Strategi Kolaboratif

Page 7: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

(i) Warnakan lakaran lapisan

segiempat

yang telah dibuat denganmenggunakan

warna poster.

Page 8: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

(v) Gunakan warna-warna kontras

supaya corak yang dihasilkan

nampak menarik.

(vi) Akhiri dengan warna gelap seperti

biru gelap.

Page 9: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

(vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara

bebas di atas corak yang telah

dibuat. Titiskan lilin sehingga

memenuhi ruang.

Page 10: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx
Page 11: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

(i) Ambil sebotol dakwat dan

berus lukiasan. Sapukan

dakwat ke seluruh corak yang

telah dihasilkan.

Page 12: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

(ii) Dengan menggunakan

pembaris, guriskan titisan-

titisan lilin itu.

(i) Inilah rekaan corak titisan lilin

dengan teknik gurisan. Hasilnya

Page 13: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

cukup unik dan menarik.

2. Guru memantau dan membantu

sekiranya murid memerlukan

bantuan

Langkah 4

(5 minit)

Sesi apresiasi dan refleksi

1. Guru meminta murid-murid

mengangkat dan menunjukkan

hasilan kreativiti corak yang terhasil.

2. Murid mengangkat dan menunjukkan

hasil kreativiti masing-masing.

3. Secara rawak, guru bertanyakan

perasaan murid-murid sepanjang

penghasilan corak tak terancang

tersebut.

4. Murid yang dipilih bangun dan

bercerita secara ringkas perasaan

mereka.

Membanding beza.

Menganalisi.

Pendekatan Induktif

Kaedah Bercerita

Verbal Linguistik.

Langkah 5

(5 minit)

Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan

berdasarkan topik yang diajar.

CATATAN SEMAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 14: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

Bil. KOMEN/CATATAN SEMAKAN OLEH

1.

____________________________________

( )

Guru Pembimbing

Tarikh: ____________________________

2. ____________________________________

( )

Guru Besar

Tarikh: ____________________________

Page 15: Rph-Kssr-Thun-4A-Resis.docx

3.

_____________________________

( )

Pensyarah Penyelia

Tarikh: ____________________________