rph kssr bahasa melayu tahun 3

6
[TERKINI : 2 OKTOBER 2012] Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 1: Pendekatan Komunikatif) Tarikh /Hari : Tahun : 1 Kreatif Bil Murid :34 orang Masa : 8.10 9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Lagu ‘Bangun Pagi’ STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. 5.1.1 Memahami dan menggunakankata nama am yang mudah dengan betul mengikut konteks. Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Mengecam sekurang-kurangnya lima daripada tujuh perkataan kata nama am konkrit yang terdapat dalam lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan betul. ii. Menjawab sekurang-kurangnya tujuh daripada sembilan soalan kuiz teka teki tentang lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan menggunakan kata nama am konkrit dengan betul. Sistem Bahasa Tatabahasa :morfologi - kata nama am konkrit Kosa kata : putik kapas Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) Ilmu : PJK, Sains Nilai Murni : Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik lagu Elemen Keusahawanan EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian EK 2: 2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu EK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran Kepelbagaian Strategi KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan gigi dan muka KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait denganamalan kebersihan dalam kehidupan seharian. Pembelajaran konstruktivisme Bahan bantu mengajar Jenis Bilangan 1 Komputer riba 1

Upload: fatiah-mohamed-yusoff

Post on 08-Aug-2015

3.207 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

contoh lengkap rph KSSR.. Diberikan oleh pensyarah Jabatan Bahasa IPG Kampus Bahasa Melayu. Pelajar PISMP menggunakan RPH KSSR ini.

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 3

[TERKINI : 2 OKTOBER 2012]Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

(Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 1: Pendekatan Komunikatif)

Tarikh /Hari :Tahun : 1 KreatifBil Murid :34 orangMasa : 8.10 – 9.10 pagiMata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Kesihatan dan KebersihanTajuk : Lagu ‘Bangun Pagi’

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN5.1Memahami dan menggunakan golongan

kata dengan betul mengikut konteks.5.1.1 Memahami dan menggunakankata nama

am yang mudah dengan betul mengikut konteks.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengecam sekurang-kurangnya lima daripada tujuh perkataan kata nama am konkrit yang terdapat dalam lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan betul.

ii. Menjawab sekurang-kurangnya tujuh daripada sembilan soalan kuiz teka teki tentang lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan menggunakan kata nama am konkrit dengan betul.

Sistem Bahasa Tatabahasa :morfologi - kata nama am konkrit Kosa kata : putik kapas

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : PJK, Sains Nilai Murni : Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaranTeknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik lagu Elemen Keusahawanan

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaianEK 2: 2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan/keburukan sesuatuEK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran

Kepelbagaian Strategi

KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan gigi dan muka

KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait denganamalan kebersihan dalam kehidupan

seharian. Pembelajaran konstruktivisme

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Lirik lagu :Bangun pagi 18

Page 2: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 3

4 Grafik peta pemikiran : Carta pelbagai alir 15 Beg kertas 16 Model anak patung, kerusi dan meja 17 Gambar keadaan gigi yang rosak, muka yang comot 18 Lembaran kerja pemulihan 59 Borang rekod penilaian

i. Pemerhatian mengecam kata nama am konkritii. Kuiz kata nama am konkrit lagu bangun Pagi

11

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka.

Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti / Aktiviti P dan P

Catatan

Soalan

1. Namakan benda-benda yang dipegang dan dilihat di dalam beg kertas.

Jangkaan jawapan

o Anak patungo Model kerusio Model meja

Ciri Fizikal :Deria : boleh

dipegang boleh dilihat

2. Isi pelajaran[Kata nama am konkrit]

Perkaitan objek dengan tajuk dan isi pelajaran.Nama-nama objek

Set Induksi (5 minit)

Beberapa orang murid diminta menyentuh dan meneka objek yang terdapat di dalam beg kertas.

Guru mengemukakan soalan untuk mencungkil ciri objek.

Guru menghubungkaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini.

BBM Bahan

maujud

KB Mengh

ubung kaiit

BCB Memprose

s maklumat

Pembelajaran Kontekstual Menghubu

ngkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan

Kata nama am konkrit

Lagu: Bangun Pagi

Langkah 1 (10 minit)

Aktiviti 1

Murid diperdengarkan

BBM Teks lagu

– Bangun Pagi

Rakaman lagu

Page 3: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 3

Bangun pagi,Gosok gigi,Cuci muka,Pakai baju,

Sikat rambut,Pakai kasut,Otak cergas,ke sekolah.

Anggota badan yang lainJangkaan jawapan

1. Telinga2. Mata3. Kuku4. Rambut5. Jari

rakaman lagu Bangun Pagi

Murid-murid diminta menyanyikan lagu berdasarkan seni kata yang dipaparkan bersama-sama dengan guru.

Murid diminta melakukan gerak kreatifsambil bernyanyi.

Guru memaparkan peta carta alir pelbagai dipaparkan

Guru bersoal jawab tentang sebab akibat menjaga kebersihan gigi dan muka berdasarkan paparan gambar.

Murid dibimbing membuat kesimpulan akan kepentingan menjaga kebersihan.

Murid diminta menyatakan anggota badan yang lain yang perlu dijaga kebersihan.

LCD Peta carta

alir pelbagai

Gambar keadaan gigi yang rosak dan muka yang kotor

KB sebab

akibatTeknik Pemerhati

an Tunjuk

cara Pergeraka

n kreatif

KP Intraperso

nal Verbal

linguistik

Kinestatik

Nilai Murni Kebersiha

n

Pembelajaarn kontekstual

Menghubungkaitkan dengan kebersihan diri

EK EK 2: 2.2

Kata nama am konkrit Langkah 2 ( 15 minit)

BBB Lirik lagu

Gosok gigi

Cuci muka

sebab akibat

Page 4: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 3

Lirik Lagu: Bangun Pagi

Bangun pagi,Gosok gigi,Cuci muka,Pakai baju.

Sikat rambut,Pakai kasut,

Badan bersih,ke sekolah.

Lirik lagu [mengandungi kata

nama am konkrit]

Sapu lantai,Cuci tingkap,Susun meja,dan kerusi,Bilik bersih,Otak cergas,

Guru tiba,Baca buku.

Kata nama am konkrit :

objek dalam kelas

Aktiviti i Guru mengedarkan

seni kata lagu [berpasangan]

Murid-murid diminta menggarisi dan menyebut perkataan yang menunjukkan objek yang dapat disentuh atau dipegang dan dilihat berdasarkan lirik lagu.

Murid diminta memberikan contoh kata nama am konkrit berdasarkan objek yang ada di dalam kelas.

Aktiviti ii Guru memilih beberapa

perkataan yang disebut oleh murid.

Murid dibimbing untuk menyambung rangkap ketiga lirik lagu dengan cara memilih kata kerja yang sesuai untuk menjaga kebersihan setiap objek.

Guru memaparkan rangkap keempat.

Murid dan guru menyanyikan lagu sambil melakukan gerak kreatif yang sesuai dengan maksud lagu.

Pendekatan Induktif

Teknik Nyanyian Penyoalan

KP Intraperso

nal Verbal

linguistik

Nilai Murni Kebersiha

n fizikal dan mental

PAS Bertanggu

ngjawab

EK EK1: 1.4 EK 5: 5.1

Penilaian objektif

Pemerhatian[lembaran kerja : kata nama ama konkrit yang digarisi dan disebut] dalam seni kata lagu.

Kata Nama Am Konkrit

Soalan kuiz Bangun Pagi

Contoh:

1. Setiap hujung minggu saya mengetip anggota ini supaya kotoran tidak ada di bawahnya.

Langkah 3 ( 25 minit)

Aktiviti i

1.Guru mempamerkan gambar tubuh kanak-kanak dan gambar bilik darjah

2. Guru mengadakan kuiz kata nama am konkrit mengikut kumpulan untuk tujuan penilaian.

BBM Gambar

kanak-kanak

Gambar bahan pembersih

Kad perkataan anggota

tubuh dan peralatan/objek bilik darjah

Page 5: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 3

Siapa saya?2. Selepas

bermain di luar kelas anggota badan yang perlu dibersihkan ialah ..... .

3. Putik kapas sesuai digunakan untuk membersihkan saya. Siapa saya?

4. Sapulah saya setiap pagi supaya kelas anda tidak berhabuk. Siapa saya?

Jangkaan jawapan kuiz

i. kakiii. kukuiii. tanganiv. rambutv. telingavi. kerusivii. mejaviii. tingkapix. lantai

Jangkaan jawapan pengayaan

i. kaki - sabun

ii. rambut -syampu

iii. gigi - ubat gigi

iv. lantai - penyapu

v. tingkap - kain

Jangkaan jawapan pemulihan

i. mataii. kakiiii. mejaiv. bukuv. gigi

Murid dikehendaki menjawab menggunakan kata nama am konkrit

Murid menjawab dalam tempoh 30 saat

Satu set kad perkataan anggota badan dan peralatan kelas diberikan kepada setiap kumpulan.

Setiap orang ahli mendapat satu kad perkataan.

Murid diminta menampal kad perkataan pada anggota badan dan peralatan kelas yang perlu dijaga kebersihan berdasarkan soalan kuiz.

Pemenang pertama, kedua dan ketiga ditentukan berdasarkan jumlah markah.

Aktiviti ii

Pengayaan1. Murid diminta

menamakan bahan-bahan yang digunakan untuk membersihkan anggota badan

2. Murid diminta menyesuaikan bahan yang digunakan membersihkan anggota badan dengan anggota badan berdasarkan gambar bahan pembersih dalam lembaran kerja.

3. Murid menulis nama

Borang penilaian rakan sebaya.

KP Verbal

Linguistik

Intrapersonal

EK EK 1: 1.10

Penilaian objektif

Pemerhatian : Borang penilaian skor[kuiz]

Page 6: RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 3

vi. muka bahan pembersih dalam lembaran kerja.

Pemulihan

Membaca dan mengeja kv + kv 1. Melengkapkan petak

kosong untuk membina kata nama am konkrit.

Lembaran kerja aktiviti pemulihan

Kognitif

Rumusan isi pelajaranObjek yang boleh dilihat dan dipegang : di luar bilik darjah

Kepentingan menjaga kebersihan diri dan persekitaran [ bilik darjah]

Sosial : Pujian atas usaha dan kejayaan.

Penutup5 minit

Murid diminta menyebut kata nama am yang telah dipelajari dan ciri kata nama am konkrit.

Murid diminta memberi satu contoh kata nama am konkrit yang terdapat di dalam bag sekolah.

Guru memberi pujian atas sikap murid menjaga kebersihan diri dan persekitaran

BBB LCD Skrin Lirik lagu

KB Merumus

Nilai Kebersiha

n Kesyukura

nPAS bertanggu

ngjawabKP:

Verbal linguistik

Intrapersonal

m _ t _

k _ k _

m _ j _

b __ k __

k __ k __