rph (keluarga bahagia)

3
Rancangan Pengajaran Harian (5 Harapan) Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 29 Januari 2013(Selasa) Masa : 7.40-8.40 pagi Kelas : 5 Harapan Bil. Murid : 23 orang Tema :Kekeluargaan Tajuk : Keluarga Bahagia Fokus utama: 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 3 (i) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara menggunakan soalan pelbagai aras. Fokus sampingan: 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonansi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 1 (ii) Menerangkan teks yang dibaca secara ringkas. Objektif: Pada akhir pengajaran, murid dapat i) Membaca dan dapat menerangkan teks yang dibaca secara ringkas. ii) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara menggunakan soalan pelbagai aras. iii) Membina ayat dengan menggunakan hukum tatabahasa yang betul. Sistem bahasa: Tatabahasa kata ganti nama Kosa kata siram,melepaskan Sebutan dan intonansi membaca dialog Ilmu : Pendidikan sivik dan moral Nilai murni : Bertanggungjawab, kerjasama KBT : Kemahiran berfikir-membina ayat Belajar cara belajar menjawab soalan Kecerdasan pelbagai- gaya berdialog BBM : Poster, kad gambar Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melakukan aktiviti gotong -royong

Upload: master-rexy

Post on 21-Jul-2015

145 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph (keluarga bahagia)

Rancangan Pengajaran Harian (5 Harapan)

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 29 Januari 2013(Selasa)

Masa : 7.40-8.40 pagi

Kelas : 5 Harapan

Bil. Murid : 23 orang

Tema :Kekeluargaan

Tajuk : Keluarga Bahagia

Fokus utama:

1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

Aras 3 (i) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara

menggunakan soalan pelbagai aras.

Fokus sampingan:

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonansi yang betul

dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 1 (ii) Menerangkan teks yang dibaca secara ringkas.

Objektif: Pada akhir pengajaran, murid dapat

i) Membaca dan dapat menerangkan teks yang dibaca secara ringkas.

ii) Bersoal jawab secara bertatasusila tentang sesuatu perkara

menggunakan soalan pelbagai aras.

iii) Membina ayat dengan menggunakan hukum tatabahasa yang betul.

Sistem bahasa: Tatabahasa – kata ganti nama

Kosa kata – siram,melepaskan

Sebutan dan intonansi –membaca dialog

Ilmu : Pendidikan sivik dan moral

Nilai murni : Bertanggungjawab, kerjasama

KBT : Kemahiran berfikir-membina ayat

Belajar cara belajar – menjawab soalan

Kecerdasan pelbagai- gaya berdialog

BBM : Poster, kad gambar

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melakukan aktiviti gotong -royong

Page 2: Rph (keluarga bahagia)

Bahagian/masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Poster

-Guru menunjukkan

poster di hadapan

kelas.

-Murid diminta untuk

member pendapat

tentang poster.

-Guru bersoal jawab

bersama murid

-Guru mengaitkan isi

pelajaran dengan tajuk

pembelajaran hari ini.

BBM

Poster

Nilai

Kasih sayang

Teknik

Soal jawab

Langkah 1

(10 minit)

Membaca teks dialog

-Guru mengedarkan

teks kepada murid.

-Murid diminta untuk

menbaca teks secara

mentalis

-Beberapa orang murid

dipilih untuk membaca

teks secara mekanis.

-Guru memperbetulkan

sebutan dan intonansi

murid semasa membaca.

-Guru membimbing

murid membaca.

BBM

Teks

KBT

Kecerdasan

pelbagai

Nilai

Berani

Langkah 2

(10 minit)

Latihan pemahaman

-Guru mengedarkan

latihan kepada murid

-Murid diminta untuk

mejawab soalan

-Guru membimbing

murid menjawab soalan

-Guru berbincang

jawapan bersama murid.

Teknik

Perbincangan

Nilai

tanggungjawab

Langkah 3

(15 minit)

Bersoal jawab -Guru melekatkan 5

gambar alatan

BBM

Gambar

Page 3: Rph (keluarga bahagia)

dihadapan kelas.

-Guru bersoal jawab

bersama murid tentang

fungsi alatan tersebut.

-Guru meminta murid

menjawab soalan latihan

-Guru berbincang

jawapan bersama murid

secara lisan.

Nilai

Toleransi

Teknik

Soal jawab

Langkah 4

(15 minit)

Membina ayat

-Guru memaparkan

poster di hadapan

kelas.

-Guru berbincang

secara ringkas tentang

gambar tersebut.

-Murid mula menjawab

soalan

-Guru membimbing

jawapan bersama murid.

-Guru berbincang

jawapan bersama murid.

BBM

Poster

Teknik

Perbincangan

Nilai

Berani

Yakin

KBT

Kem.berfikir

Penutup

(5 minit)

Kognitif

-Rumusan isi pelajaran

Sosial

-Rumusan nilai –nilai

murni

-Guru merumuskan isi

pelajaram secara sumbang

saran kepada murid

-Guru memberi pujian

kepada murid kerana

bersikap baik

Teknik:

Sumbang saran