rph kegemilangan melaka
TRANSCRIPT
-
7/28/2019 RPH Kegemilangan Melaka
1/3
RPH
Rancangan Mengajar Harian Kajian Tempatan Tahun 5Mata Pelajaran : Kajian TempatanTahun : 5 Kuning
Bil. Murid : 35 OrangTarikh : 19 September 2011Masa : 10.40pagi 11.40 pagi ( 60 minit )Tema : Sejarah Negara KitaTopik : Kegemilangan MelakaSubtopik : Pusat PerdaganganHasil pembelajaran :Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :1. Menerangkan Melaka sebagai pusat perdagangan.2. Menceritakan aktiviti perniagaan di Melaka.
Objektif pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat :1. Menerangkan Melaka sebagai pusat perdagangan dengan menyenaraikan pedagang
yang berdagang di Melaka.2. Menceritakan aktiviti perniagaan di Melaka melalui aktiviti menyenaraikan barang
yang diperdagangkan serta membuat pembentangan.3. Mengkategorikan barang barang yang diperdagangkan di Melaka mengikut Negara
yang terlibat.Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mempelajari mengenai kegemilangan
Melaka pada sesi pengajaran sebelum ini.Nilainilai murni : Bekerjasama, berani
Unsur patriotisme : Berbangga dengan Kesultanan Melayu Melaka sebagai pusat
perdagangan
Bahan bantu mengajar :
-
7/28/2019 RPH Kegemilangan Melaka
2/3
Peta Asia Tenggara, lembaran kerja cCari perkataan tersembunyi, kad perkataan nama Negara, bunga cengkih, buah pala, lada hitam,
gambar barang dagangan, sampul surat berwarna dan skrip lakonan.KBKK : Menjana idea, menyelesaikan masalahPembelajaran Koperatif : Perbincangan (Sumbangsaran) , main peranan
Langkah /Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi( 6 minit ) Lakonan untukmengatikan dengan
topik pembelajaranpada hari ini.
1.Guru meminta lima orang murid untuk melakonkan aktivitiperniagaan.2.Guru memberikan skrip lakonan kepada lima orang muridtersebut.3.Guru meminta murid-murid lain menonton lakonan tersebutdan seterusnya mengemukakan soalan.Soalan :a)Apakah aktiviti yang sedang berlaku?b)Di manakah berlaku banyak aktiviti jual beli barang?4.Guru mengaitkan jawapan murid dengantopik pelajaran hari ini iaitu Melakasebagai pusat perdagangan.
BBM :Skrip LakonanNilai murni:Menghargai
KBKK : Menjana ideaKecerdasan PelbagaiInterpersonalKinestatik
Langkah 1( 8 minit ) MenerangkanKegemilangan
Melaka sebagai pusatperdagangan kepadamurid-murid
1.Guru mempersembahkan pengajaran Kegemilangan Melakamelalui Ms Power Point.2.Guru memberi penjelasan tentang keadaan KegemilanganMelaka sebagai pusat perdagangan kepada murid-murid.3.Murid-murid menonton Ms Power Point dan mendengarpenerangan daripada guru dengan teliti.
Kaedah:Membuat penerangan,Bersoal jawabNilai murni:KeyakinanBBM :Ms Power Point, kompuprojektor LCDKBKK:Menyelesaikan masalahKecerdasan PelbagaiKinestetik
Langkah 2(10 minit ) Aktiviti kumpulan :Murid-murid
berbincang dalamkumpulan untukmendapatkan
jawapan.
1.Murid-murid dibahagikan kepada 7 kumpulan.2.Secara berkumpulan, guru mengedarkan peta Asia Tenggarakosong kepada setiap ahli kumpulan dan kad perkataan yangmengandungi nama-nama Negara yang berdagang ke Melaka.3.Guru memberikan arahan kepada para pelajar.4.Pelajar dikehendaki memadankan kad perkataan tersebutdengan peta yang telah disediakan.5.Guru membuat perbincangan mengenai hasil kerja murid-
murid.6.Guru memberi penerangan mengenai Melaka sebagai pusatperdagangan.
BBM :Peta kosong untuksetiap kumpulan, perkataan nama Negara
Nilai murni:Bekerjasama
KBKK : Menjana IdmenyelesakaikanMasalahKecerdasan Pelbagai :Visual-spatial, Interperso
Langkah 3(12 minit ) Demonstrasi 1.Di dalam kumpulan masing-masing, guru membahagikansampul surat berwarna.
2.Dengan arahan guru, ketua kumpulan dikehendaki membukasampul tersebut dan membaca tugasan yang diberikan kepadaahli kumpulan masing-masing.3.Murid-murid dikehendaki menyenaraikan nama-nama barang
BBM :Sampul suratberwarna.
Nilai Murni :Bekerjasama,
-
7/28/2019 RPH Kegemilangan Melaka
3/3
yang diperdagangkan mengikut tugasan yang diberikan melaluisampul surat tersebut.4.Selesai melengkapkan tugasan yang diberi, wakil daripadasetiap kumpulan dikehendaki membuat pembentangan dihadapan kelas mengenai hasil dapatan yang diperolehi.5.Guru memberikan penerangan mengenai hasilpembentangan yang telah diberikan dan membetulkansekiranya berlaku kesilapan.
berani
KBKK :: Menyelesaikanmasalah
Kecerdasan Pelbagai :Interpersonal, verbal linguistik
Langkah 4(15 minit )
Aktiviti memadankan
gambar-gambarbarang dagangandengan peta yangtelah disediakan.
1.Guru meletakkan gambar-gambar barang dagangan di
hadapan bersama dengan buah pala, bunga cengkih dan ladahitam.2.Wakil setiap kumpulan dikehendaki mengambil gambar-gambar dan barang dagangan berdasarkan barang yang telahmereka senaraikan pada aktiviti sebelum ini.3.Murid-murid dikehendaki menampal gambar-gambar tersebutpada peta yang telah disediakan.4.Selesai melengkapkan peta tersebut dengan gambar barangdagangan, guru dan murid-murid berbincang mengenai hasiltugasan yang diberikan.
BBM :Gambar barangdagangan,bunga cengkih,buah pala,lada hitam, petaNilai murni :Bekerjasama
KBKK :Menjana idea,mengklasifikasiKecerdasan Pelbagai :
Visual spatial
Penutup(9 minit ) Membuat rumusan 1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepadamurid-murid.
2.Murid-murid dikehendaki melengkapkanlembaran kerja tersebut di rumah masing-masing.3.Secara rawak, murid dikehendaki membuatrumusan mengenai topik padahari ini.
BBM :Lembaran kerja
Nilai murni:Menghargai
Unsur patriotisme.Berbangga denganKesultanan MelayuMelaka sebagaipusatperdagangan.
KBKK :MenyelesaikanMasalahKecerdasan Pelbagai :Interpersonal