rph jawi

8
Rancangan Pengajaran Harian. Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Kelas : 1 Jauhari Tarikh : 29 Oktober 2005 Masa : 9.00 pagi-9.30 pagi Bilangan Pelajar : 17 Orang Bidang : Jawi Tajuk : Mengenal, Menyebut dan Menulis huruf jawi tunggal Pengetahuan sedia ada: Murid telah belajar asas-asas huruf hijaiyyah semasa pra sekolah. Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini murid dapat: Aras 1: Menyebut huruf ,خ,خ ا,ثdengan baik. Aras 2: Menulis huruf ,خ,خ ا,ث. dengan tulisan yang betul. Aras 3: Meyebut dan menuis huruf-huruf ,خ,خ ا,ث. dengan betul Kemahiran Berfikir: Banding beza bentuk huruf.

Upload: abu-raudhah

Post on 24-Jun-2015

2.126 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH JAWI

Rancangan Pengajaran Harian.

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : 1 Jauhari

Tarikh : 29 Oktober 2005

Masa : 9.00 pagi-9.30 pagi

Bilangan Pelajar : 17 Orang

Bidang : Jawi

Tajuk : Mengenal, Menyebut dan Menulis huruf jawi tunggal

Pengetahuan sedia ada: Murid telah belajar asas-asas huruf hijaiyyah semasa

pra sekolah.

Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini murid dapat:

Aras 1: Menyebut huruf ا,ب,ت,ث,ج,ح,خ dengan baik.

Aras 2: Menulis huruf ا,ب,ت,ث,ج,ح,خ. dengan tulisan yang betul.

Aras 3: Meyebut dan menuis huruf-huruf ا,ب,ت,ث,ج,ح,خ. dengan betul

Kemahiran Berfikir: Banding beza bentuk huruf.

Penerapan nilai: Kerjasama, bertolak ansur,

Gabung jalin: Jawi dan Tilawah al-Quran

Penerapan: Bahasa arab dan jawi

Bahan Bantu Mengajar: Laptop, LCD, Kertas A4, Kertas lembaran kerja.

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti p&p Catatan

Doa (3 minit) حكمتك علينا افتح اللهم

خزائن من علينا وانشر

الراحمين. أرحم يا رحمتك

-Guru meminta

seorang murid

membaca doa di

hadapan. Murid yang

lain ikut bacaan

nilai:

pengharapan

kepada

Allah.

Page 2: RPH JAWI

tersebut.

Set Induksi

(3 minit)

Soalan:

1. Apakah yang kamu dapat

daripada lagu ini?

2. Cuba kamu perhatikan macam

mana sebutan dipangkalnya?.

Sama atau tidak?,

-Guru

memperdengarkan

lagu kepada murid

dengan

menggunakan LCD

Murid mendengar

lagu tersebut.

-Guru mengemukan

soalan kepada murid.

Murid menjawab

pertanyaan guru.

-Guru mengaitkan

jawapan murid

dengan tajuk

pembelajaran pada

hari ini.

-Guru menulis tajuk :

Mengenal, menyebut

dan membeza bentuk

dan bunyi huruf

 LCD

Laptop

Langkah

Pertama ( 12

minit)

Menyebut huruf

ا,ب,ت,ث,ج,ح,خ

Guru mempamirkan

kad huruf kepada

murid.

Guru menyebut huruf

tersebut beberapa

kali.

Murid diminta

mendengar dengan

teliti.

Guru meminta murid

BBM: Kad

Huruf

-Gambar.

Nilai:

Bersungguh-

sungguh.ا

Page 3: RPH JAWI

menyebut secara

kelas, kumpulan dan

individu.

Guru memadankan

huruf tersebut

dengan gambar.

Guru menyebut satu

persatu.

Penilaian:

o Guru meminta

murid

menyebutnya

beberapa kali

secara kelas,

kumpulan dan

individu.

Langkah ke

dua (12

minit)

Permainan teng teng.

Guru mempamirkan

kad huruf kepada

murid.

Guru menyebut huruf

tersebut beberapa

kali.

Murid diminta

mendengar dan

melihelitiat dengan t

Guru meminta murid

menyebut secara

 BBM: Kad

Huruf.

- Gambar.

Nilai: Tolong

menolong.

ت

ب

ف

ق فف

قف

Page 4: RPH JAWI

kelas, kumpulan dan

individu.

Guru memadankan

huruf tersebut

dengan gambar.

Guru menyebut satu

persatu.

Langkah

Tiga

( 12 minit )

Membezakan bentuk huruf ،ف

ق ف،

Guru menerangkan

kepada pelajar

bentuk setiap huruf

tersebut.

Guru mengagihkan

setiap orang murid

selonggok batu kecil.

-Guru meminta setiap

orang murid

membentuk 3 huruf

tersebut dengan

batu-batu kecil

tersebut.

 BBM: Anak

Batu.

Nilai: Yakin

kepada diri

sendiri.

ف

Page 5: RPH JAWI

Setelah murid

berjaya

membentuknya, guru

meminta setiap

daripada mereka

menyebut huruf yang

mereka bentuk satu

persatu.

- Murid yang berjaya

membina huruf-huruf

dan menyebutnya

diberi pujian

Langkah

Empat

( 14 minit )

Lembaran kerja Guru mengagihkan

kertas lembaran kerja

kepada setiap orang

murid.

Guru meminta murid

menyiapkan latihan

tersebut.

Guru membuat

penilaian.

BBM: Kertas

lembaran

kerja.

Nilai: Cermat

dalam

membuat

kerja.

Penutup

(4 minit)

- Pamir kad huruf.

-Perdengarkan lagu.

-Guru mempamirkan

kad-kad huruf satu

persatu.

-Guru meminta murid

menyebut huruf yang

dipamirkan oleh guru

BBM: Kad

Huruf.ق ف ف

Page 6: RPH JAWI

,untuk Feri ف

untuk Payung ف

,untuk Quran ق

ق ف،ف، ..tiga kali.

secara kelas,

kumpulan dan

individu.

Guru

memperdengarkan

lagu kepada murid

dengan

menggunakan tiga

huruf tersebut.

-Guru meminta murid

menyanyi bersama.

Guru membuat

kesimpulan tentang

tajuk pembelajaran

pada hari ini.