rph fasa 1 bab 4 form 2 persamaan linear

6
CADANGAN PENULISAN RPH FASA 1 Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 2 Bukhari Tarikh : 27 Mei 2015 Masa : (80 minit) Tema : bentuk dan ruang Topik : 6.1c (teorem phytogaras) Kod Standard Pembelajaran : 6.1 PPPM: Band 4 KBAT : Menganalisis PdP Berpusatkan : Murid Objektif PdP: (i) Menghitung panjang sisi segitiga menggunakan Teorem Pythagoras secara sistematik (ii) Menentukan panjang sisi bentuk geometry Hasil Pembelajaran : Pelajar dapat menentukan panjang sisi bersudut tegak bagi (a) Segitiga bersudut tegak Nilai : Bekerjasama, Berdikari, Kenyakinan diri BBM/ Sumber : Kertas berbentuk, Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Marker Pen Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar sudah mengetahui bentuk geometri

Upload: farhan-naaim

Post on 13-Apr-2016

75 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Rph Fasa 1 Bab 4 Form 2 Persamaan Linear

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Fasa 1 Bab 4 Form 2 Persamaan Linear

CADANGAN PENULISAN RPH

FASA 1

Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 2 Bukhari Tarikh : 27 Mei 2015Masa : (80 minit)

Tema : bentuk dan ruangTopik : 6.1c (teorem phytogaras)

Kod Standard Pembelajaran : 6.1 PPPM: Band 4 KBAT : Menganalisis PdP Berpusatkan : Murid

Objektif PdP: (i) Menghitung panjang sisi segitiga menggunakan

Teorem Pythagoras secara sistematik(ii) Menentukan panjang sisi bentuk geometry

Hasil Pembelajaran : Pelajar dapat menentukan panjang sisi bersudut tegak bagi

(a) Segitiga bersudut tegak

Nilai : Bekerjasama, Berdikari, Kenyakinan diri BBM/ Sumber :Kertas berbentuk, Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Marker Pen

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar sudah mengetahui bentuk geometri

Page 2: Rph Fasa 1 Bab 4 Form 2 Persamaan Linear

FASA 2

Rangka Pengajaran Kesan /Refleksi

Induksi

Bagaimana anda menarik minat murid kepada topik hari ini ?

(i)Guru menunjukkan keratan bentuk geometry kepada pelajar(ii) Pelajar perlu mengelaskan yang manakah bentuk segitiga bentuk tegak

Aktiviti Utama :

Bagaimana anda menerangkan topik / pengajaran anda dengan jelas kepada murid?

Adakah anda memberikan contoh / strategi pembelajaran kepada murid ?

.* Pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan diminta untuk mengambil kad berbentuk yang telah disediakan oleh guru di hadapan kelas* Murid dikehendaki menampal kad berbentuk segitiga yang bersudut tegak sahaja papan putih.

*Pelajar menjawab soalan :- Apakah anda dapat rumuskan daripada aktiviti diatas?- Guru menerangkan perkaitan antara bentuk segi tiga bersudut tegak dengan rumus Pythagoras Theorem-Guru menerangkan apakah maksud hypotenuse dan pelajar menerangkan kaitan antara dua sisi yang lain berdasarkan teorem Pythagoras-

Pelajar mengambil kad berbentuk

Pelajar menampal kad pada papan putih

Page 3: Rph Fasa 1 Bab 4 Form 2 Persamaan Linear

Adakah anda menjalankan aktiviti berkumpulan ?

Bagaimanakah anda menguruskan aktiviti PdP?

*Pelajar diagihkan kepada beberapa kumpulan (enam pelajar dalam satu kumpulan*Guru mengedarkan soalan yang berbeza kepada setiap kumpulan*Pelajar dikehendaki berbincang dan menjawab soalan dalam kumpulan masing-masing*Pelajar menulis jawapan dalam kertas mahjong dan seterusnya membentangkan jawapan

Pelajar membentuk kumpulan

Pelajar berbincang dalam kumpulan masing-masing

Pelajar membentangkan jawapan

Pentaksiran

Adakah ruang untuk anda menjalankan pentaksiran?

Siapakah yang anda taksir?

Apakah hasil tugasan murid /bukti pentaksiran yang anda kumpulkan?

*Pentaksiran dibuat berdasarkan hasil pembentangan kumpulan

*Semua ahli kumpulan

*Kertas mahjong (perbentangan), gambar dan video (bukti guru)

Pelajar menentukan mod bagi set data

Aktiviti PlenariApakah maklumat yang anda peroleh pada penghujung sesi PdP?

Apakah yang perlu diketahui oleh murid ?

*Pelajar dapat menentukan sisi menggunakan teorem phytagoras

Page 4: Rph Fasa 1 Bab 4 Form 2 Persamaan Linear

Kerja susulan untuk murid Aktiviti Pengukuhan

*Pelajar diberikan latihan pengukuhan dalam buku teks Latihan 6.1d

Aktiviti :

Peneguhan / pengkayaan

Soalan KBAT

Panjang dan lebar sebuah segi empat tepat masing-masing ialah 24 cm dan 10 cm. Hitung panjang dalam cm, pepenjuru segi empat tepat itu?

10 cm

24 cm

Page 5: Rph Fasa 1 Bab 4 Form 2 Persamaan Linear

Cadangan jawapan:

1) Pelajar perlu melukis gambar segi empat tepat

2) Pelajar perlu mengetahui maksud pepenjuru (diagonal).

3) Pelajar menggunakan Pythagoras Theorem untuk menyelesaikan masalah.

Pepenjuru = ¿√102+242

=√100+576

=√676

=26 cm