rph cerita binatang

4

Click here to load reader

Upload: norlela-wa-laila-satar

Post on 20-Oct-2015

130 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

I ) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh17. 09.2013

HariSelasa

Masa09.00 -.10.00 pagi

Jumlah Murid35 orang

Tema Teladan

Tajuk/sub topikZirafah Yang Panjang Akal

Fokus Utama5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami apa yang dibaca.

Fokus Sampingan7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat.

ObjektifPada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :1. Membaca petikan cerita Zirafah Yang panjang Akal dengan sebutan dan intonasi yang betul dan gaya penyampaian yang menarik.

2. Membuat kesimpulan atau menjelaskan maksud yang tersurat dan tersirat berdasarkan bahan bacaan yang dibaca.

3. Menanam rasa sifat berani dalam menghadapi cabaran dan dugaan yang mendatang.

Sistem bahasaKata Hubung

Pengisian ilmu

i. Sainsii. Kajian Tempatan

Nilai murnii. Semangat Kerjasamaii. Kasih sayang

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran berfikir menjana idea

Bahan Bantu MengajarPetikan, gambar, slideshow,lembaran kerja, computer

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH

ISI KANDUNGANAKTIVITICATATAN

SET INDUKSI( 5 minit )Gambar singa dan kucing

Singa-haiwan liarKucing-haiwan jinak

Guru menunjukkan gambar binatang melalui slide show

Guru meminta murid-murid bercerita secara ringkas perbezaan bagi kedua-dua gambar .

Guru mengaitkan cerita tersebut dengan isi pelajaran hari ini

Gambar slide show contoh binatang

LANGKAH1

( 15 minit )Petikan cerita

Zirafah Yang Panjang Akal

Murid-murid diminta membaca petikan secara kelas dengan sebutan dan intonasi yang betul

Guru meminta beberapa orang murid membaca petikan cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul

Murid-murid yang tidak menguasai kemahiran membaca dikehendaki membaca secara berulang kali dengan bantuan guru.

Guru membetulkan bacaan murid-murid

Bersoal jawab mengenai petikan cerita

Petikan ( slide show )

LANGKAH 2

( 20 minit )PerbincanganKumpulan

Mencari jawapan soalan pemahaman berdasarkan teks.

Murid-murid dibahagikan kepada 5 kumpulan (7 orang satu kumpulan )

Setiap kumpulan diminta untuk mencari jawapan bagi setiap soalan kefahaman yang dikemukakan.Ayat ayat ( Slide Show )

Senarai huruf Slide Show

LANGKAH 3

( 15 minit )Pembentangan hasil kerja kumpulan

Aktiviti pengayaan Melengkapkan petikan dengan jawapan yang betul.

Aktiviti Pemulihan Menyusun huruf menjadi perkataan yang betul.

Kumpulan yang sudah menguasai kemahiran membaca membentangkan hasil kerja kumpulan

Kumpulan murid-murid yang tidak menguasai kemahiran membaca dikehendaki menyebut senarai perkataan yang telah dibentuk berdasarkan senarai huruf yang telah diberi.

Aktiviti pengayaan murid dikhendaki melengkapkan petikan dengan jawapan yang betul.

Aktiviti pemulihan M urid menyusun huruf menjadi perkataan yang betul.

Lembaran kerja

PENUTUP( 5 minit )Pengajaran berdasarkan cerita Zirafah Yang Panjang Akal.

Kita tidak boleh memusuhi antara satu sama lain. Kita perlu berani dan bijak menghadapi cabaran dan dugaan. Kita perlu berbincang dan meminta pendapat dari orang yang lebih arif sebelum membuat keputusan.

Guru membuat rumusan dan menyatakan pengajaran yang boleh didapati daripada cerita yang telah dibaca.

Murid menyanyi lagu binatang bersama-sama.

Petikan lagu