rph 2 (bm t2)

7
RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015 Nama : AIDA ILLYANA BT JELIN NO K/P : 911016-06- 5026 Kelas : 2K MATA PELAJARAN : BAHASA MALAYSIA TARIKH : 27/4/2015 HARI : ISNIN MASA : 11.45 PAGI – 1.15 TENGAHARI KUMPULAN KUMPULAN 1 (Bintang) KUMPULAN 2 (Bulan) KUMPULAN 3 (Matahari) NAMA MURID 1. Muhammad Hafizi Irfan b. Md. Roslee 2. Ammar 3. Fazari 1. Muhammad Syawal Mustaqim b. Khairul 2. Nur Syazliana bt Basahadudin 3. Muhammad Aidid Adha b. Azhan 1. Nik Muhammad Haikal b. Nik Saimi 2. Nur Farisha bt Roslan KONSTRUK / KEMAHIRAN Konstruk 4 : Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka. Unit 1 : Membaca, membina dan menulis suku kata KVKV Konstruk 3 : Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka. Unit 2 : Membaca, membina dan menulis perkataan VKV dan KVKVKV Konstruk 3 : Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka. Unit 1 : Membaca, membina dan menulis suku kata KVKV OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Menulis perkataan KVKV sekurang- kurangnya 4 daripada 5 dengan 1. Menulis perkataan KVK sekurang- kurangnya 4 daripada 5 dengan 1. Menyenarai kan perkataan KV sekurang- kurangnya 4 daripada

Upload: lilly-lyana

Post on 14-Sep-2015

31 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

RPH 2 (BM T2)

TRANSCRIPT

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 20 April 2015

Nama : AIDA ILLYANA BT JELINNO K/P : 911016-06-5026Kelas : 2KMATA PELAJARAN : BAHASA MALAYSIATARIKH : 27/4/2015HARI : ISNINMASA : 11.45 PAGI 1.15 TENGAHARI

KUMPULANKUMPULAN 1(Bintang)KUMPULAN 2(Bulan)KUMPULAN 3(Matahari)

NAMA MURID1. Muhammad Hafizi Irfan b. Md. Roslee 2. Ammar3. Fazari1. Muhammad Syawal Mustaqim b. Khairul2. Nur Syazliana bt Basahadudin3. Muhammad Aidid Adha b. Azhan

1. Nik Muhammad Haikal b. Nik Saimi2. Nur Farisha bt Roslan

KONSTRUK / KEMAHIRANKonstruk 4 :

Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka.

Unit 1 :

Membaca, membina dan menulis suku kata KVKVKonstruk 3 :

Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka.

Unit 2 :

Membaca, membina dan menulis perkataan VKV dan KVKVKVKonstruk 3 :

Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka.

Unit 1 :

Membaca, membina dan menulis suku kata KVKV

OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :1. Menulis perkataan KVKV sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.1. Menulis perkataan KVK sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.1. Menyenaraikan perkataan KV sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.2. Menyalin suku kata KV dengan betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURIDMengenal suku kata KVMengenal suku kata KVMengenal huruf vokal dan konsonan

ISI PELAJARANMembaca dan menulis perkataan suku kata terbuka.

bapa, dada, mata, pipi, bola, buku, susu, pasu, roda, gigiMembaca dan menulis perkataan suku kata tertutup.

bapa, dada, mata, pipi, bola, buku, susu, pasu, roda, gigiMenyebut dan menulis perkataan suku kata terbuka.

Ba, bu, be, bi, bo

PENGGABUNGJALINAN ISI KANDUNGAN : MuzikELEMEN MERENTAS KURIKULUM : Kemahiran berfikir, nilai murniPENYERAPAN NILAI : Keberanian, kerjasama, kerajinanUNSUR TERAPI : Muzik dan nyanyian, pergerakan kreatifBBM : slide kv+kv, kad suku kata, puzzle suku kata, laptop, lcdKB : membanding dan membezakan, mengumpul dan mengelas

LANGKAH/KUMPULANBintangBulanMatahari

SET INDUKSI

(11.45 pg-12.05 tghri)

20 minit Guru meminta murid berdiri dan mengucap salam serta bertanyakan khabar murid. Guru menayangkan lagu video bangun pagi. Guru meminta murid menyanyikan lagu dengan melakukan pergerakan. Guru menerangkan kepada murid bahawa hari tersebut pengajaran mengenai suku kata terbuka.

LANGKAH 1

(12.05 tghri 12.25 tghri)

20 minitInteraksi

Guru menerangkan isi pengajaran berkenaan dengan menulis suku kata terbuka. Guru menayangkan slide gambar yang berkaitan dengan suku kata kvkv. Guru mengeja dan murid mengikut. Murid diminta menyalin suku kata terbuka di papan putih di atas kertas serbaguna yang diberikan oleh guru.

Pengukuhan

Murid diminta duduk di ruangan belajar. Guru memberikan sampul yang mengandungi puzzle kv yang mempunyai warna yang berbeza. Murid diminta menampal suku kata kv mengikut susunan abjad di atas kertas yang disediakan. Guru memantau kerja murid.

Aktiviti bertulis

Murid diberikan lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan tugasan yang terdapat dalam lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan soalan yang terdapat dalam lembaran kerja. Guru memantau kerja murid.

LANGKAH 2

(12.25 tghri 12.45 tghri)

20 minitAktiviti bertulis

Murid diberikan lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan tugasan yang terdapat dalam lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan soalan yang terdapat dalam lembaran kerja. Guru memantau kerja murid.Interaksi

Guru menerangkan isi pengajaran berkenaan dengan menulis suku kata terbuka. Guru menayangkan slide gambar yang berkaitan dengan suku kata kvkv. Guru mengeja dan murid mengikut. Murid diminta menyalin suku kata terbuka di papan putih di atas kertas serbaguna yang diberikan oleh guru.

Pengukuhan

Murid diminta duduk di ruangan belajar. Guru memberikan sampul yang mengandungi puzzle huruf vokal dan gambar yang mempunyai warna yang berbeza. Murid diminta menggunting dan menampal suku kata kv mengikut warna yang sama di atas kertas yang disediakan. Guru memantau kerja murid.

LANGKAH 3

(11.53 pg 12.09 tengahari)

20 minitPengukuhan

Murid diminta duduk di ruangan belajar. Guru memberikan sampul yang mengandungi puzzle kv mengikut warna. Murid diminta menampal suku kata kvkv mengikut warna yang sama atas kertas yang disediakan. Guru memantau kerja murid.

Aktiviti bertulis

Murid diberikan lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan tugasan yang terdapat dalam lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan soalan yang terdapat dalam lembaran kerja. Guru memantau kerja murid.Interaksi

Guru menerangkan isi pengajaran berkenaan dengan menulis suku kata terbuka. Guru menunjukkan kad gambar suku kata kv. Guru mengeja dan murid mengikut. Murid diminta menulis suku kata terbuka yang diberikan di atas kertas serbaguna yang diberikan oleh guru.

PENUTUP(12.09 tengahari 12.15 tengahari)10 minit Guru berbincang mengenai isi pelajaran hari ini. Guru menerangkan pada kelas seterusnya, token ekonomi akan digunakan. Guru memuji murid kerana memberikan kerjasama yang baik.

Refleksi guru : Ini merupakan kali pertama saya mengajar selama 90 minit. Saya cuba merancang aktiviti yang bersesuaian untuk setiap langkah pengajaran. Lembaran kerja untuk setiap kumpulan juga disediakan beberapa set bagi memastikan interaksi pengajaran yang berlaku pada kumpulan lain tidak terganggu. Lembaran kerja dapat membuatkan murid menumpukan perhatian terhadap lembaran kerja dan tidak mengganggu rakannya yang lain. Masalah murid lewat ke kelas dapa diatasi dengan guru sendiri pergi memanggil murid di kelas apabila waktu pemulihan.Kelemahan : Pengawalan kelas agak sukar kerana bilangan murid yang ramai. Murid suka membuat bising walaupun ditegur berulang kali. Proses pengajaran dan pembelajaran juga tidak lancar seperti yang saya harapkan kerana proses penukaran langkah setiap kumpulan tidak dapat dilaksanakan dengan sebaiknya. Objektif pembelajaran bagi kumpulan 2 tidak tercapai kerana murid di kumpulan 2 sangat lemah dalam penguasaan suku kata kv malah masih mengalami kekeliruan dalam mengenal huruf konsonan dan vokal.Penambahbaikan : Untuk penambahbaikan, saya perlu lebih tegas agar murid tidak membuat bising dan mengekalkan tumpuan terhadap pdp yang dijalankan. Pada kelas akan datang, penukaran kumpulan antara kumpulan 2 dan kumpulan 3 perlu dilakukan kerana pencapaian murid di kumpulan 2 sangat lemah berbanding kumpulan 3. Waktu interaksi pengajaran perlu ditambah bagi membolehkan guru mengajar murid dengan lebih lama supaya murid dapat memahaminya.