rph 1 bm thn 4

3
MATA PELAJARAN Bahasa Malaysia Tarikh 3 Ogos 2015 Masa 11.20-12.20 Kelas 4 Cerdik Bil. Murid 38 orang TEMA Kenali Warisan Bangsa TAJUK Permainan radisional di Malaysia Pengetahuan sedia ada 1. M!rid s!dah mengenali dan "ernah #ermain "ermainan $radisional STANDARD KANDUNGAN 1.% Ber#in&ang dan mengem!kakan "enda"a$ $en$ang ses!a$! "erkara dari"ada "el#agai s!m#er se&ara #er$a$as!sila STANDARD PEMBELAJARAN (Kd saha!a" 1.%.2 #er#in&ang dan mengem!kakan "enda"a$ $en$ang ses!a$! "erkara dari"ada "el#agai s!m#er dengan mengg!nakan aya$ yang grama$is se&ara #er$a$as!sila #BJEKT$% PEMBELAJARAN 1. M!rid da"a$ mengem!kakan sek!rang-k!rangnya $iga ke"en$ingan "ermainan $radisional di Malaysia dengan mengg!nakan aya$ yang grama$is se&ara #er$a$as!sila Ta&iat &er'ikir Ele en erentas kurikulu Penera)an nilai Siste &ahasa BA*AN BANTU MENGAJAR (BBM" LANGKA*+ MASA $S$ PELAJARAN AKT$,$T$ PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN -ATATAN AKT$,$T$ GURU AKT$,$T$ MUR$D

Upload: zuwaidahahmadsuhaimi

Post on 01-Nov-2015

231 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bm

TRANSCRIPT

MATA PELAJARANBahasa Malaysia

Tarikh3 Ogos 2015

Masa11.20-12.20

Kelas4 Cerdik

Bil. Murid38 orang

TEMAKenali Warisan Bangsa

TAJUK

Permainan Tradisional di Malaysia

Pengetahuan sedia ada1. Murid sudah mengenali dan pernah bermain permainan tradisional

STANDARD KANDUNGAN

1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila

STANDARD PEMBELAJARAN (Kod sahaja)

1.7.2 berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang gramatis secara bertatasusila

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

1. Murid dapat mengemukakan sekurang-kurangnya tiga kepentingan permainan tradisional di Malaysia dengan menggunakan ayat yang gramatis secara bertatasusila

Tabiat berfikir

Elemen merentas kurikulum

Penerapan nilai

Sistem bahasa

BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

LANGKAH/ MASAISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

AKTIVITI GURUAKTIVITI MURID

Set Induksi( 5 minit )Gambar permainan tradisional

Guru memaparkan beberapa gambar permainan tradisional kepada murid.Guru meminta murid untuk mengenal pasti permainan tradisional tersebut.Guru bersoal jawab dengan murid :Soalan :Apakah yang akan kita pelajari pada hari ini?Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

Murid memerhati gambar permainan tradisional.

Murid mengenal pasti setiap permainan tradisional tersebut.

Jawapan :Permainan tradisional

BBM : Gambar permainan tradisional

Langkah 1

10 minitVideo cara bermain congkakGuru memaparkan video permainan congkak kepada murid.Guru meminta murid mengulas apa yang difahami murid berdasarkan video tersebut.Guru meminta murid untuk mengemukakan cara salah satu permainan tradisional yang mereka tahu. Murid memberi perhatian kepada tayangan video.

Murid mengulas apa yang mereka faham berdasarkan tayangan video.Murid mengemukan cara permainan tradisional yang mereka tahu.Kaedah PdP :Berpusatkan bahanBBM :Video cara permainan congkak

Tabiat berfikir :

Langkah 2

20 minitPerbincangan Kumpulan

Kepetingan Permainan Tradisional di MalaysiaGuru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.

Guru memberi tajuk perbincangan kepada semua kumpulan

Guru memantau dan membimbingMurid duduk dalam kumpulan masing-masing

Murid berbincang tentang tajuk yang diberikan dan mencatat dalam bentuk peta i-think ( peta buih)

Kaedah PdP :Kerja kumpulan

Penilaian20 minitPembentangan kumpulan Guru mendengar dan memberi perhatian kepada pembentangan murid.

Guru memberi komentar dan galakan pada setiap pembentanganMurid membentang hasil perbincangan di hadapan kelas.

Murid- murid mendengar dan meneliti hasil perbincangan kumpulan lain.

Penutup5 minitMerumus isi pelajaranGuru mengimbas kembali isi pelajaran dengan mengaitkan kepentingan menghargai permainan tradisional.Guru bersoal jawab dengan murid :Soalan :Apakah yang kamu pelajari hari ini?Guru merumus isi pelajaran pada hari ini.

Jawapan :Kepentingan permainan tradisional