rdd

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 5 Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kelas 5 Mawar Tarikh 26/7/2016 Hari Ahad Masa 10.30 pagi - 11.30 pagi Tempoh 60 minit Jumlah Murid 30 orang Bidang Menggambar Tema Objek Buatan Manusia Tajuk Beg Hadiah Hari Lahir Ana Aktiviti Stensilan Standard kandungan 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, rupa, warna, jalinan, harmoni dan kontra yang terdapat pada alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan stensilan. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan stensilan. 3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penghasilan stensilan. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya. 4.1 Persepsi Estetik Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan stensilan. 4.1.1 Unsur seni 4.1.1.1 Garisan - 4.1.1.2 Rupa - organik 4.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh 4.1.1.4 Warna - primer atau sekunder 4.1.2 Prinsip rekaan 4.1.2.1 Harmoni – pengulangan motif

Upload: kitchens-mem

Post on 12-Jan-2016

27 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

kkk

TRANSCRIPT

Page 1: rdd

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 5

Mata Pelajaran Pendidikan Seni VisualKelas 5 MawarTarikh 26/7/2016Hari AhadMasa 10.30 pagi - 11.30 pagiTempoh 60 minitJumlah Murid 30 orangBidang MenggambarTema Objek Buatan ManusiaTajuk Beg Hadiah Hari Lahir AnaAktiviti Stensilan

Standard kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan,

rupa, warna, jalinan, harmoni dan kontra yang terdapat pada

alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan stensilan.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual

menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan

stensilan.

3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual

menerusi penghasilan stensilan.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan

bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.

4.1 Persepsi Estetik Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan stensilan. 4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Garisan -4.1.1.2 Rupa - organik

4.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh 4.1.1.4 Warna - primer atau sekunder 4.1.2 Prinsip rekaan

4.1.2.1 Harmoni – pengulangan motif4.1.2.2 Kontra - warna

4.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan stensilan.4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media : 4.2.1.1 Alat - gunting 4.2.1.2 Bahan - warna air, 4.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.

Objektif

Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat :

1. menyatakan definisi stensilan dengan betul.

Page 2: rdd

2. mahir menggunakan alatan dan bahan bagi menghasilkan karya

stensilan secara kreatif dan selamat.

3. menceritakan proses penerokaan alat dan bahan secara lisan.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid-murid pernah membuat beg hadiah.

Penerapan Nilai Kerjasama, kebersihan, kekemasan, dan keyakinan diri.

Penggabungjalinan Penyerapan Sains.

KBKK Sumbangsaran, menjana idea, mengklasifikasi, menyatakan dan

mengenal pasti.

Strategi/Kaedah Pembelajaran Masteri, konseptual, dan demonstrasi.

Bahan Bantu Mengajar Contoh gambar beg hadiah hari jadi.

Bahan Bantu Belajar Dokumen Standard PSV KSSR, Buku Panduan PSV KSSR,

Rancangan Pengajaran Tahunan PSV Tahun 5.

Alat, bahan dan media

(1) Alat : gunting

(2) Bahan : gam, warna air, berus, palet, cawan plastik,

kertas lukisan.

(3) EMK : Kreativiti dan inovatif, Keusahawanan, TMK, nilai-nilai

murni.

Pendekatan

Pengajaran

Berkumpulan 3 orang.

PERINGKAT ISI KANDUNGAN AKTIVITI YANG BAHAN BANTU CATATAN

Page 3: rdd

DIJALANKAN MENGAJAR

SET INDUKSI(5 MINIT)

Cari rupa organik pada gambar yang dipaparkan.Contoh: Lampiran 1

Sesi soal jawab :1. Nyatakan rupa

organik yang terdapat pada gambar tersebut?

2. Apakah warna primer atau sekunder yang dapat dilihat pada rupa organik?

Jangkaan jawapan:1. Bentuk daun.

2. Warna primer: biru,kuning dan merah

1. Guru menampal gambar yang menunjukkan rupa organik di papan putih.

2. Guru melakukan permainan kecil antara kumpulan murid.

3. Murid telah berada dalam kumpulan.

4. Guru menerangkan arahan bagi permainan tersebut. Setiap kumpulan murid dikehendaki berbincang dan menyatakan rupa-rupa organik yang dilihat pada gambar ditayangkan.

5. Guru memperdengarkan lagu di dalam kelas. Jika lagu tersebut berhenti,maka semua kumpulan harus bersedia untuk menjawab soalan yang diberikan oleh guru.

6. Kumpulan yang dapat menjawab soalan dengan tepat akan diberikan markah.

ABM:- Gambar

rupa organik berwarna primer.

- Lagu kanak-kanak.

EMK :-Teknologi Maklumat dan Komunikasi.

KBKK :-sumbangsaran-menjana idea

Penggabungjalina:-Seni Dalam Pendidikan-Mata pelajaran Sains.

LANGKAH 1( 10 MINIT)

1) Pewujudan konsep

Pengenalan :1. Guru memberitahu

BBM:Contoh gambar

Strategi :-Konseptual

Page 4: rdd

Rupa organik dan

kontra warna.

Contoh gambar

stensilan:

(Lampiran 2 )

Unsur seni : Garisan - lurusRupa - organikJalinan - tampak dan sentuhWarna – primer atau sekunder

Prinsip rekaan :Harmoni– pengulangan motifKontra – warna

murid tentang aktiviti pada hari ini. 2. Guru menerangkan unsur-unsur seni seperti garisan – lurus, rupa – organik, jalinan - tampak dan sentuh serta warna – primer atau sekunder3. Guru juga membandingbeza rupa –organik dan organik4. Guru membandingbeza jalinan - tampak dan sentuh serta membandingbeza warna – primer atau sekunder5. Seterusnya, guru mnerangkan mengenai prinsip rekaan seperti harmoni dan kontra warna. 7.Guru memaparkan contoh gambar stensilan kepada murid.8.Guru menyatakan konsep rupa organik dan kontra warna.9.Guru menyuruh murid menyatakan rupa organik yang dapat dilihat pada gambar tersebut.10.Guru menyuruh murid menyebut warna primer dan warna sekunder yang digunakan pada stensilan tersebut. 11. Guru menerangkan jalinan tampak dan sentuh melalui gambar dan stensilan sebenar kepada murid.

stensilan dan juga stensilan yang sebenar

KBKK :-Menyatakan dan mengklasifikasikan.

EMK:-Teknologi Maklumat dan Komunikasi

LANGKAH 2(10 MINIT)

Manipulasi bahan.

Soalan:Jika kamu tiada kertas lukisan, apakah bahan yang boleh digunakan?

Menghasilkan rupa organik, pelbagai jalinan dan membuat kontra warna

1. Guru menunjukkan bahan dan alatan yang akan digunakan untuk menghasilkan beg hadiah rupa organik pelbagai jalinan dan membuat kontra warna pada contoh stensilan.

2. Murid memerhati guru membuat demonstrasi dalam penerokaan

Alat : guntingBahan : kertas lukisan dan gam

Konsep 5P:Penyerapan pengetahuanSains

Kaedah :Demonstrasi

KBKK :-Mengenal pasti

Page 5: rdd

dengan pelbagai bahan dan alatan.

3. Guru menunjukkan contoh stensilan daripada pelbagai jalinan dan kontra warna serta menyoal murid untuk menyatakan jalinan tersebut.

4. Murid memerhati dan menjawab soalan yang diberikan.

LANGKAH 3( 25 MINIT)

Penerokaan alat dan bahan oleh murid.

1. Guru mengedarkan alat dan bahan yang diperlukan untuk membuat penerokaan

2. Murid membuat penerokaan alat dan bahan yang disediakan guru dan mengaitkan dengan rupa serta kontra warna.

Alat : guntingBahan : kertas lukisan dan gam

Strategi :-Pembelajaran masteriNilai :-Kerjasama.

LANGKAH 4(5 MINIT)

Apresiasi Seni 1. Guru meminta beberapa orang murid untuk tampil kehadapan dan menunjukkan hasil penerokaan yang telah dibuat.

2. Murid menyebut unsur seni dan prinsip rekaan yang telah dijalankan.

3. Guru membimbing murid menyatakan aktiviti penerokaan tersebut.

Alat: guntingBahan: kertas lukisan dan gam

Mengukuhkan bahasa seni visual:-unsur-unsur seni-prinsip rekaan

Strategi pembelajaran:-Pembelajaran Masteri

Pendekatan pembelajaran PSV KSSR-membuat apresiasi secara mudah

Nilai :- Ketelitian- Kekemasan- Kebersihan- Keyakinan diri.-

PENUTUP(5 minit)

Rumusan Aktiviti

Kognitif:1. Murid membuat

rumusan dengan

Nilai:-kebersihan-tanggungjawab

Page 6: rdd

Penerokaan bimbingan guru tentang aktiviti penerokaan yang dilaksanakan.

2. Murid menunjukkan hasil penerokaan secara keseluruhan.

Sosial: 1. Murid mengemas

kelas dan membersihkan tempat mereka.

2. Guru memberi pesanan untuk membawa alat dan bahan untuk penghasilan minggu hadapan.

-disiplin-keyakinan diri

LAMPIRAN 1 :

Page 7: rdd
Page 8: rdd

CONTOH GAMBAR STENSILAN :

CORAK ORGANIK – DAUN