rancangan pengajaran harian pendidikan islam tahun...

8
1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam ( Akidah ) Kelas 2 Bestari Tarikh / Hari 2 Februari 2015 / Isnin Masa ( 10.00 11.00 Pagi ) 60 Minit Bilangan Murid 20 0rang ( Lelaki : 10 orang, Perempuan : 10 Orang ) Tajuk Rasul Pemimpin Umat Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid telah mengetahui bilangan Rasul yang wajib diketahui. Standard Kandungan 2.2 Memahami dan menghayati konsep beriman kepada rasul. Standard Pembelajaran 2.2.1 Menyatakan pengertian Rasul. 2.2.2 Menyatakan pengertian Nabi. 2.2.3 Menyatakan hukum mempercayai perutusan Rasul. 2.2.4 Menyebut 25 Rasul yang wajib diketahui. 2.2.5 Menyatakan tugas-tugas Rasul. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- 1) menyatakan pengertian Rasul dan Nabi dengan tepat selepas mendengar penerangan guru. 2) memahami hukum mempercayai perutusan Rasul dengan betul selepas aktiviti perbincangan di dalam kelas bersama guru. 3) menyenaraikan 15 daripada 25 orang rasul dan tugas-tugas Rasul dengan betul selepas menonton video yang ditayangkan di dalam kelas oleh guru. Kemahiran Berfikir 1) Membanding beza antara Nabi dan Rasul. 2) Perbincangan mengenai kelebihan mengetahui tugas-tugas para Rasul. Gabung Jalin Akhlak Berakhlak mulia Penyerapan Pendidikan Moral Nila-nilai murni dalam kehidupan Sejarah Tempat-tempat bersejarah Penerapan Nilai Khusyuk, taat, bekerjasama, yakin E.M.K 1. Keusahawanan Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menjawab soalan yang disediakan.

Upload: trantram

Post on 06-Feb-2018

257 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2

Mata Pelajaran Pendidikan Islam ( Akidah )

Kelas 2 Bestari

Tarikh / Hari 2 Februari 2015 / Isnin

Masa ( 10.00 – 11.00 Pagi ) 60 Minit

Bilangan Murid 20 0rang ( Lelaki : 10 orang, Perempuan : 10 Orang )

Tajuk Rasul Pemimpin Umat

Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid telah mengetahui bilangan Rasul yang wajib

diketahui.

Standard Kandungan 2.2 Memahami dan menghayati konsep beriman kepada rasul.

Standard Pembelajaran

2.2.1 Menyatakan pengertian Rasul.

2.2.2 Menyatakan pengertian Nabi.

2.2.3 Menyatakan hukum mempercayai perutusan Rasul.

2.2.4 Menyebut 25 Rasul yang wajib diketahui.

2.2.5 Menyatakan tugas-tugas Rasul.

Objektif Pembelajaran

Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

1) menyatakan pengertian Rasul dan Nabi dengan tepat selepas

mendengar penerangan guru.

2) memahami hukum mempercayai perutusan Rasul dengan betul

selepas aktiviti perbincangan di dalam kelas bersama guru.

3) menyenaraikan 15 daripada 25 orang rasul dan tugas-tugas

Rasul dengan betul selepas menonton video yang ditayangkan

di dalam kelas oleh guru.

Kemahiran Berfikir

1) Membanding beza antara Nabi dan Rasul.

2) Perbincangan mengenai kelebihan mengetahui tugas-tugas

para Rasul.

Gabung Jalin Akhlak – Berakhlak mulia

Penyerapan Pendidikan Moral – Nila-nilai murni dalam kehidupan

Sejarah – Tempat-tempat bersejarah

Penerapan Nilai Khusyuk, taat, bekerjasama, yakin

E.M.K 1. Keusahawanan – Murid bekerjasama dan mempunyai daya

saing untuk menjawab soalan yang disediakan.

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

2

2. Teknologi Maklumat dan Komunikasi – Objek Pembelajaran,

Video

Penilaian Pengajaran Dan

Pembelajaran

Lisan – Soal jawab, Latihan melalui Objek Pembelajaran

Bertulis – Lembaran kerja

Bahan Bantu Belajar Objek Pembelajaran, Kad Imbasan, Sampul Surat, Audio, Video

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

3

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

Mukadimah ( 2 minit ) Bacaan doa sebelum belajar :

1. Seorang murid diminta oleh guru untuk mengetuai bacaan doa sebelum memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran.

2. Murid-murid yang lain

diminta mengikut bacaan doa bersama-sama dan mengaminkan bacaan doa tersebut.

Penerapan Nilai : Khusyuk Tawakal Adab berdoa

Set Induksi ( 5 Minit )

Guru mempamerkan 4 kad imbasan yang menunjukkan tempat-tempat sejarah Rasul dan Nabi.

Soalan : Pernahkah kamu melihat

gambar-gambar yang ditunjukkan pada objek pembelajaran atau kad imbasan tersebut?

Tahukah kamu sejarah tempat-tempat tersebut?

Cuba teka, tajuk apakah

yang bakal kita pelajari pada hari ini?

1. Murid ditunjukkan kad imbasan yang menunjukkan tempat-tempat yang berkaitan dengan Nabi dan Rasul.

2. Murid diminta untuk

memerhati dan menganalisis kisah yang berkaitan dengan tempat-tempat tersebut.

3. Murid bersoal jawab

dengan guru tentang sejarah tempat-tempat tersebut.

4. Murid dapat

mengaitkan gambar dengan tajuk pelajaran pada hari ini iaitu „Rasul Pemimpin Umat‟ dan jawapan murid di rumuskan oleh guru.

Kaedah : Bersoal jawab Perbincangan Sumbang Saran

Bahan Bantu Belajar :

Kad Imbasan Objek Pembelajaran

Penerapan Nilai :

Percaya kewujudan Rasul

Penyerapan :

sejarah : tempat bersejarah

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

4

LANGKAH

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI

CATATAN

Langkah 1 ( 10 Minit )

1. Menayangkan objek pembelajaran yang dilayari di laman web, www.nurheldawati.weebly.com berkaitan pengertian Nabi dan Rasul.

2. Tayangan slaid berkaitan

hukum beriman kepada Nabi dan Rasul.

1. Murid membaca pengertian Nabi dan Rasul secara kelas dan berkumpulan.

2. Murid membaca

hukum beriman kepada Nabi dan Rasul secara kelas dan berkumpulan.

3. Murid mendengar

penerangan guru tentang pengertian Nabi dan Rasul dan hukum beriman dengannya melalui objek pembelajaran.

4. Murid dapat

membanding bezakan antara pengertian Nabi dan pengertian Rasul selepas mendengar penerangan dari guru.

5. Beberapa orang

murid telah dipilih secara rawak mewakili setiap kumpulan untuk menyatakan kembali pengertian Nabi dan Rasul dan hukum beriman kepada Nabi dan Rasul.

E.M.K. :

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Power Point Objek Pembelajaran

Keusahawanan : Murid bekerjasama di dalam kumpulan.

Kaedah :

Penerangan

Soal jawab

Membanding beza

Bahan Bantu Mengajar : Objek

Pembelajaran Kad Imbasan Sampul surat Penerapan Nilai : Beriman kepada

rasul

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

5

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

Soalan : 1. Apakah perbezaan antara

Nabi dan Rasul? 2. Apakah hukum beriman

dengan Nabi dan Rasul? 3. Membanding bezakan

pengertian nabi dan Rasul.

6. Murid diberikan satu sampul setiap kumpulan yang terdapat Puzzle di dalamnya. Setiap kumpulan diberikan masa 5 minit untuk menyelesaikan tugasan.

7. Kumpulan yang

berjaya menyelesaikan aktiviti permainan akan diberikan peneguhan oleh guru.

Langkah 2 ( 12 Minit )

1. Mendengar nasyid 25 Rasul.

2. Menyanyi bersama-sama

murid. Soalan : 1. Apakah yang kamu faham

setelah menonton video dan lagu tadi?

2. Berapakah bilangan Nabi

dan Rasul yang wajib patut kita ketahui?

1. Murid menonton dan mendengar nasyid 25 Rasul yang telah disediakan oleh guru.

2. Murid menyanyi

bersama-sama guru lagu nasyid 25 Rasul.

3. Murid bersoal jawab

dengan guru setelah menonton dan mendengar nasyid tersebut.

5. Murid membaca

nama 25 Rasul secara kelas di dalam slaid yang telah disediakan oleh guru.

4. Murid dapat

menyebut nama Nabi dan Rasul satu persatu dengan lancar sambil menyanyi.

E.M.K. : • Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Objek Pembelajaran Kaedah : • Penerangan • Soal jawab Sumbang saran Bahan Bantu Mengajar : • Objek

pembelajaran • video Penerapan Nilai : Bekerjasama

AUDIO

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

6

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

3. Sebutkan nama Rasul dan Nabi yang wajib kita ketahui satu persatu.

5. Murid dapat menyenaraikan 15 daripada 25 orang nama nabi dan Rasul.

Langkah 3 ( 12 Minit )

1. Tayangan video berkaitan dengan tugas-tugas Nabi dan Rasul.

2. Memahami isi kandungan

video yang dipertontonkan. 3. Menyanyi bersama- sama

murid. 4. Mengagihkan murid ke

dalam 4 kumpulan.

Soalan : 1. Apakah yang kamu faham

setelah menonton dan mendengar nasyid tersebut?

2. Senaraikan tugas-tugas

Rasul yang kamu dengar di dalam nasyid tersebut.

1. Murid menonton dan mendengar nasyid berkaitan dengan tugas-tugas Rasul.

2. Murid menyanyi

bersama-sama dengan guru nasyid tugas-tugas Rasul.

3. Murid bersoal jawab

dengan guru tentang tugas-tugas Rasul.

4. Murid dapat

menyenaraikan tugas-tugas Rasul yang terdapat dalam video dengan betul.

5. Murid melihat objek

pembelajaran yang telah disediakan oleh guru berkaitan dengan tugas-tugas Rasul.

6. Setiap kumpulan

dibekalkan satu kad imbasan yang mengandungi tugas-tugas Rasul.

7. Seorang wakil setiap

kumpulan ke hadapan kelas untuk melekatkan kad imbasan tersebut di papan putih.

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Objek pembelajaran, Video

• Keusahawanan : Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan.

Kaedah : • Penerangan • Soal jawab • Sumbang saran • Perbincangan Bahan Bantu Mengajar : • Objek

pembelajaran • video Kad imbasan Penerapan Nilai : • Bekerjasama Berani

VIDEO

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

7

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

8. Murid yang berjaya menampal kad imbasan diberi peneguhan.

Langkah 4 ( 12 Minit )

1. Mengagihkan murid kepada 4 kumpulan yang telah sedia ada.

2. Menjawab soalan kuiz yang

telah disediakan di objek pembelajaran.

3. Menyediakan aktiviti yang

berkaitan dengan isi pelajaran bagi mencapai objektif pembelajaran pada hari ini.

4. Memperdengarkan semula

nasyid 25 Rasul dan tugas Rasul.

1. Murid menjawab soalan kuiz mengikut kumpulan.

2. Di dalam setiap

kumpulan, mereka hendaklah menghantar wakil untuk menjawab soalan kuiz yang telah disediakan oleh guru di objek pembelajaran.

3. Murid yang berjaya

menjawab soalan dengan betul, akan diberi hadiah dan bagi yang tidak berjaya akan dibimbing untuk menjawab soalan yang lain.

4. Murid di kawal

supaya keadaan terkawal dan tidak mengganggu kelas yang lain.

5. Murid diingatkan, jika

bising kuiz akan dibatalkan.

6. Murid diperdengarkan

semula nasyid 25 Rasul dan tugas Rasul sebagai ulangkaji.

E.M.K. : Keusahawanan-

murid bekerjasama dalam menjawab soalan yang disediakan oleh guru.

• Teknologi Maklumat dan Komunikasi : objek pembelajaran

Kaedah : • Penerangan • Soal jawab • Sumbang saran Bahan Bantu Mengajar : • Objek

Pembelajaran • video Audio

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2nurheldawati.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45579863/rph_akidah_(edu).… · PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2 Mata Pelajaran Pendidikan Islam

8

Refleksi :

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

Penutup ( 4 minit )

Penutup kognitif Penutup Sosial

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang pelajaran pada hari ini, “Rasul Pemimpin Umat”.

2. Murid diminta

mengingat kembali isi pelajaran pada hari ini.

3. Murid diminta untuk

membuat kesimpulan terhadap apa yang dipelajari pada hari ini.

4. Murid diingatkan

supaya sentiasa beriman kepada Rasul dan Nabi dan menghafal nama-nama Nabi dan Rasul.

5. Murid di edarkan

lembaran kerja sebagai kerja lanjutan.

Penerapan Nilai : • Bekerjasama