rancangan pengajaran harian muzik-dinamik

5
Rancangan Pengajaran Harian Tahun : 2 Ikhlas PPKI ( Masalah Pembelajaran ) Matapelajaran : Pendidikan Muzik Masa : 8.10 9.10 pagi ( 60 minit) Tarikh : 25 Ogos 2015 Bilangan Murid : 6 orang Tajuk : 2. Pengalaman Nyanyian Standard Kandungan : 2.1 Memahami teknik nyanyian Standard Pembelajaran : 2.1.1 Menyanyikan pelbagai jenis lagu dengan postur dan teknik pernafasan yang betul dengan a) dinamik lembut (p) b) dinamik kuat (f) Hasil pembelajaran : Pada akhir P&P, murid dapat : 1) Menyanyikan lagu Saya suka hati dengan menggunakan dinamik lembut dan kuat pada rangkap yang telah ditetapkan. 2) Menyanyikan lagu Saya suka hati dengan sebutan yang betul dan jelas. Aktiviti : 1) Penerangan mengenai dinamik yang akan dipelajari murid iaitu lembut dan kuat 2) Nyanyian lagu Saya suka hati dengan dinamik yang telah ditetapkan 3) Nyanyian lagu Saya suka hati dengan sebutan yang betul dan jelas Pengalaman sedia ada : Murid telah mempelajari nyanyian lagu saya suka hati Kaedah : 1) Nyanyian 2) Sebutan BBM : 1) Lirik lagu Saya suka hati 2) Keyboard 3) Kad imbasan dinamik lembut (p) dan kuat (f)

Upload: mohd-alwan

Post on 03-Dec-2015

101 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

n

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Muzik-Dinamik

Rancangan Pengajaran Harian

Tahun                                      :  2 Ikhlas PPKI ( Masalah Pembelajaran )

Matapelajaran                          : Pendidikan Muzik

Masa                                        : 8.10 – 9.10 pagi ( 60 minit)

Tarikh                                       : 25 Ogos 2015

Bilangan Murid                        : 6 orang

Tajuk                                       : 2. Pengalaman Nyanyian

Standard Kandungan              : 2.1 Memahami teknik nyanyian

Standard Pembelajaran           :  2.1.1 Menyanyikan pelbagai jenis lagu dengan postur dan teknik pernafasan yang betul dengan

                                                   a) dinamik lembut (p)                                                   b) dinamik kuat (f)                                                  

Hasil pembelajaran                  : Pada akhir P&P, murid dapat :

            1) Menyanyikan lagu “ Saya suka hati” dengan    menggunakan  dinamik lembut dan kuat pada rangkap  yang telah ditetapkan. 2) Menyanyikan lagu “ Saya suka hati” dengan sebutan yang betul dan jelas.

Aktiviti                                    :1)      Penerangan mengenai dinamik yang akan dipelajari murid iaitu lembut dan kuat2)      Nyanyian lagu “ Saya suka hati” dengan dinamik yang telah ditetapkan3)      Nyanyian lagu “ Saya suka hati” dengan sebutan yang betul dan jelas

Pengalaman sedia ada             : Murid telah mempelajari nyanyian lagu “ saya suka hati

Kaedah                                    :           1)      Nyanyian 2)      Sebutan

BBM                                       :

1)      Lirik lagu “ Saya suka hati”2)      Keyboard

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Muzik-Dinamik

3)      Kad imbasan dinamik lembut (p) dan kuat (f)

Perentas Kurikulum                :  Bahasa Malaysia, Pendidikan MoralPenyerapan Nilai                     :  Mematuhi arahan dan keyakinan diriUnsur Terapi                           :  Pertuturan dan Pendengaran

LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN

AKTIVITI P&P CATATAN

SET INDUKSI (5 MINIT )

Latihan Pernafasan

1)      Meminta murid berdiri dan mengikut arahan yang telah ditetapkan oleh guru.2)      Arahan tersebut ialah meminta murid menggambarkan ditangan mereka ada sekuntum bunga yang sangat harum baunya.3)      Meminta murid menghidu bunga tersebut dan menghembus seperti melakukan aktiviti pernafasan.

Teknik :- menghidu dan menghembus

Terapi :-Pernafasan

Nilai :-mematuhi arahan

BBM Gambaran sekuntum bunga.

LANGKAH 1(10 MINIT)

Menyebut perkataan dan menyanyikan lagu “saya suka hati”

Langkah Pertama :

1)      Murid diminta menyebut perkataan yang terdapat dalam

Teknik :- Nyanyian

Terapi :- Pertuturan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Muzik-Dinamik

mengikut lirik

 Bertepuk tangan la..la (3X)Saya suka hatiHentaklah kaki la..la(3X)Saya suka hatiPetik jari begini (3X)Saya suka hati

lirik lagu tersebut dengan bantuan guru.

2)      Murid diminta menyanyikan lagu tersebut mengikut rangkap lagu.

3)      Murid diminta menyanyikan lagu tersebut kesemua rangkap diiringi dengan keyboard.

-Pendengaran

Nilai :- mendengar arahan

BBM- lirik lagu- keyboard

LANGKAH 2(10 MINIT)

Menyanyikan lagu mengikut dinamik lagu iaitu lembut (p) dan kuat (f)

Langkah Kedua :

1)      Murid diterangkan tentang unsur dinamik lagu yang akan dipelajari iaitu dinamik lembut (p) dan kuat (f).2)      Murid diminta menyanyikan lagu tersebut dengan unsur lembut (p) terlebih dahulu dan kemudian menyanyikannya pula dengan unsur kuat (f).3)      Seorang murid diminta menjadi konduktor nyanyian dihadapan dengan memegang 2 kad imbasan yang mengandungi 2 simbol iaitu (p) dan (f) dimana murid tersebut akan mengangkat kad simbol tersebut samada (p) atau (f) mengikut rangkap lagu yang akan dinyanyikan murid-

Teknik :- Nyanyian

Terapi :- Pertuturan

Nilai :- mendengar arahan

BBM- Lirik lagu- keyboard- kad imbasan (p) dan (f)

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Muzik-Dinamik

murid lain.4)      Jika pada rangkap pertama konduktor dihadapan mengangkat simbol (p) maka kesemua murid perlu menyanyikan lagu pada rangkap tersebut dengan dinamik lembut dan sebaliknya jika konduktor mengangkat simbol (f).5)      Guru akan mengiringi murid pada setiap nyanyian dengan menggunakan keyboard.

PENUTUP(5 MINIT )

Nyanyian dan penilaian

Penutup

1)      Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan iaitu kumpulan pertama dan kedua.2)      Kumpulan pertama akan menyanyikan lagu dengan dinamik (p) manakala kumpulan 2 akan menyanyikan lagu dengan dinamik (f).3)      Guru menetapkan mana-mana rangkap lagu yang akan dinyanyikan oleh 2

Teknik :- Nyanyian

Terapi :- Pertuturan

Nilai :- mendengar arahan-bekerjasama

BBM- keyboard- kad simbol (p) dan (f)- Lirik lagu

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Muzik-Dinamik

kumulan tersebut.4)      Murid akan dinilai bersama kumpulan mereka dengan menyanyikan lagu tersebut mengikut rangkap dengan menggunakan dinamik yang telah ditetapkan.5)      Guru mengiringi nyanyian murid dengan keyboard.