rancangan mengajar perdagangan ting 4 (import,eksport dan entrepot

6
KAEDAH MENGAJAR PENGURUSAN PERNIAGAAN PPE 3023 Rancangan Mengajar Mata Pelajaran : Perdagangan Tingkatan : 4 Bestari Bilangan Murid : 40 Orang Masa : 11.00 11.40 am (80 minit) Tajuk Utama : Perniagaan Antarabangsa Sub Tajuk : Perniagaan Import, Eksport dan Entrepot. Objektif Umum : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat; Menerangkan maksud perniagaan import, eksport dan entrepot. Menjelaskan perbezaan perniagaan import, perniagaan eksport dan entrepot. Menerangkan prosedur import dan eksport. Objektif Khusus : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat; Menghuraikan konsep perniagaan import, eksport dan entrepot dengan tepat. Membina jadual perbezaan antara perniagaan import dengan perniagaan eksport. Menyusun prosedur import dan eksport mengikut urutan yang betul. Bahan Bantu Mengajar : Perkakasan; 1. Papan Putih (White Board) 2. Kertas Mahjong. 3. Carta Aliran Import dan Eksport. 4. Carta contoh produk yang diimport dan dieksport. Rujukan Guru : 1. Buku Teks Perdagangan Tingkatan 4. 2. Buku Rujukan SPM Perdagangan Tingkatan 4&5 (SASBADI). 1

Upload: yangshah

Post on 10-Jun-2015

4.493 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Mengajar Perdagangan ting 4 (Import,Eksport dan Entrepot

KAEDAH MENGAJAR PENGURUSAN PERNIAGAAN PPE 3023

Rancangan Mengajar

Mata Pelajaran : Perdagangan

Tingkatan : 4 Bestari

Bilangan Murid : 40 Orang

Masa : 11.00 – 11.40 am (80 minit)

Tajuk Utama : Perniagaan Antarabangsa

Sub Tajuk : Perniagaan Import, Eksport dan Entrepot.

Objektif Umum : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;

Menerangkan maksud perniagaan import, eksport dan entrepot. Menjelaskan perbezaan perniagaan import, perniagaan eksport

dan entrepot. Menerangkan prosedur import dan eksport.

Objektif Khusus : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;

Menghuraikan konsep perniagaan import, eksport dan entrepot dengan tepat.

Membina jadual perbezaan antara perniagaan import dengan perniagaan eksport.

Menyusun prosedur import dan eksport mengikut urutan yang betul.

Bahan Bantu Mengajar : Perkakasan;

1. Papan Putih (White Board)

2. Kertas Mahjong.

3. Carta Aliran Import dan Eksport.

4. Carta contoh produk yang diimport dan dieksport.

Rujukan Guru : 1. Buku Teks Perdagangan Tingkatan 4.

2. Buku Rujukan SPM Perdagangan Tingkatan 4&5 (SASBADI).

1

Page 2: Rancangan Mengajar Perdagangan ting 4 (Import,Eksport dan Entrepot

KAEDAH MENGAJAR PENGURUSAN PERNIAGAAN PPE 3023

Langkah/Masa & Kandungan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridPendekatan

Strategi/AktivitiABM/Alat Penilaian Nilai Murni

Set Induksi(5 Minit)

Guru membuat satu kejutan kepada pelajar dengan berlakon menerima satu bungkusan dari luar negara.

Guru menerangkan apakah isi kandungan bungkusan tersebut, dari mana dan bagaimana guru dapat menerima bungkusan tersebut.

Guru mengaitkan kejadian tersebut dengan topik yang ingin diajar.

Pelajar menerima kejutan dengan penuh kehairanan dan tertanya-tanya.

Pelajar mendengar penerangan guru dengan penuh minat.

Pelajar memahami perkaitan antara situasi yang berlaku dengan topik yang ingin diajar.

Lakonan Penjelasan

Bungkusan Penghantaran.

Personel Digital Assistant (PDA).

Hormat kepada guru.

Berhemah tinggi

Rasional

Langkah 1:Pengenalan

(7 Minit)

Guru melakarkan peta minda di papan putih (white board) hubungan antara import, eksport

Pelajar mengeluarkan buku nota dan menyalin nota yang diberi.

Pelajar mendengar

Menulis di papan putih.

Penerangan

Papan putih (White board)

Pen marker Gambar-

gambar barangan eksport, import

Hormat Berdikari Daya usaha Dedikasi

2

Page 3: Rancangan Mengajar Perdagangan ting 4 (Import,Eksport dan Entrepot

KAEDAH MENGAJAR PENGURUSAN PERNIAGAAN PPE 3023

dan entrepot. Guru

memberikan penerangan secara jelas kepada pelajar maksud import, eksport dan entrepot.

Guru memberikan contoh-contoh yang sesuai untuk mengukuhkan pemahaman murid terhadap ketiga-tiga perkara tersebut.

penerangan guru dengan penuh minat.

Pelajar menggambarkan contoh-contoh yang diberi oleh guru.

dan entrepot.

Langkah 2:Prosedur Import

(7 Minit)

Guru menampalkan kertas mahjong yang mengandungi proses-proses yang terlibat dalam prosedur import.

Guru memberikan penjelasan yang terperinci untuk

Pelajar melihat carta yang dibuat oleh guru.

Pelajar menyalin kembali carta tersebut di dalam buku nota.

Pelajar mendengar penjelasan guru dan menyalin nota kaki untuk penerangan bagi

Menampal carta pada papan putih.

Menerangkan Memberi arahan

Kertas mahjong yang mengandungi carta prosedur import.

Pelekat magnet.

Hormat Berdikari Berani

mencuba Ikhlas

3

Page 4: Rancangan Mengajar Perdagangan ting 4 (Import,Eksport dan Entrepot

KAEDAH MENGAJAR PENGURUSAN PERNIAGAAN PPE 3023

setiap proses yang terlibat.

setiap proses.

Langkah 3:Prosedur Eksport

(7 Minit)

Guru menampalkan kertas mahjong yang mengandungi prosedur eksport.

Guru memberi penerangan secara terperinci kepada pelajar setiap prosedur yang perlu dilalui untuk mengeksport sesuatu barang.

Pelajar menumpukan perhatian pada carta prosedur eksport.

Pelajar membuat salinan di dalam buku nota.

Pelajar mendengar penjelasan guru sambil menyalin nota untuk setiap prosedur.

Menampal carta pada papan putih.

Menerangkan Memberi arahan

Kertas mahjong yang mengandungi carta prosedur eksport.

Pelekat Magnet

Hormat Berdikari Berani

mencuba Ikhlas

Langkah 4:Aktiviti

Berkumpulan(10 Minit)

Guru membahagikan pelajar kepada empat kumpulan.

Guru memberikan sehelai kertas kepada setiap kumpulan.

Guru mengarahkan pelajar untuk membina satu rangkai kata yang berkesan

Pelajar membina kumpulan.

Pelajar melakukan perbincangan bersama rakan untuk mencari rangkai kata yang terbaik.

Ketua kumpulan membentangkan hasil perbincangan.

Memberi arahan Penjelasan

terhadap aktiviti Mendengar Memberi

pengukuhan

Kertas A4 yang kosong.

Hadiah.

Hormat Berhemah

tinggi Berdikari Berdaya

usaha Berdedikasi Kerjasama Semangat

bermasyarakat

4

Page 5: Rancangan Mengajar Perdagangan ting 4 (Import,Eksport dan Entrepot

KAEDAH MENGAJAR PENGURUSAN PERNIAGAAN PPE 3023

untuk mengingati prosedur eksport dan import.

Guru memanggil ketua kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan.

Penutup(4 Minit)

Guru membuat rumusan pembelajaran hari tersebut.

Guru meminta pelajar bersedia untuk topik seterusnya dan membuat rujukan awal.

Pelajar mendengar rumusan yang diberikan oleh guru.

Pelajar bertanya soalan terhadap konsep-konsep yang tidak difahami.

Penjelasan Pertanyaan

Hormat Kejujuran Kerajinan Kesyukuran

5