rancangan mengajar harian bm -pantun nasihat

14
RANCANGAN PENGAJARAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Delima Bilangan murid : 25 orang Tarikh : 13 . 1. 2010 Masa : 9.15 – 10.15 pagi (60 minit) Tajuk : Puisi - Pantun Nasihat

Upload: qempaq6264

Post on 26-Jun-2015

1.464 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

RANCANGAN PENGAJARAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Delima

Bilangan murid : 25 orang

Tarikh : 13 . 1. 2010

Masa : 9.15 – 10.15 pagi (60 minit)

Tajuk : Puisi - Pantun Nasihat

Fokus Utama Fokus Sampingan

7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan

teks yang dibaca.

7.1 Membaca dan menghayati pelbagai bahan

sastera dan bukan sastera yang berkualiti

untuk meningkatkan dan memperkukuhkan

minat membaca.

Aras1. Menyatakan isi sesuatu teks untuk

meningkatkan minat membaca.

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,

intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai.

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan

sebutan dan intonasi yang betul dan lancar

serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 2 i) Membaca bahan sastera dengan

sebutan dan intonasi yang betul.

ii) Menyatakan maklumat penting dalam

bahan yang dibaca.

Page 2: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

a) Menerangkan bentuk pantun empat kerat.

b) Menyatakan isi-isi pantun yang dipelajari.

c) Menyatakan bentuk kata sendi nama yang terdapat dalam

pantun.

Pengetahuan sedia ada : a) Murid pernah mendengar pantun di radio dan di televisyen.

b) Murid biasa mendengar pantun empat kerat.

Kemahiran bahasa : Kemahiran membaca dan menulis

Sistem bahasa : a) Tatabahasa – Sebutan

Intonasi,

b) Morfologi - Kata Sendi Nama.

Pengisisan kurikulum : a) Ilmu – Kajian Tempatan

Bahasa

Pendidikan Moral

Page 3: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

b) Nilai – Bantu-membantu

Bertatasusila

Hormat-menghormati

Berani

Bekerjasama

Interpersonal

Mendengar arahan.

Kemahiran bernilai tambah (KBT) :

a) Kemahiran berfikir (KB)

b) Kemahiran bahasa

c) Kecerdasan pelbagai

Bahan bantu mengajar (BBM) :

a) Lembaran kerja (25 helai)

b) Lembaran teks (25 helai)

c) Kad manila

d) Persembahan Power Point

Page 4: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

Aktiviti Pengajaran

Langkah Isi Pengajaran Aktiviti Catatan

Set

Induksi

(5 minit)

1. Seni kata lagu ’Rasa

Sayang Eh!’ adalah

berbentuk pantun empat

kerat.

1. Guru memulakan pengajaran

dengan memperdengarkan

lagu ’Rasa Sayang Eh!’

RASA SAYANG EH!

Rasa sayang eh!,

Rasa sayang sayang eh!,

Eh!! Lihat nona jauh,

Rasa sayang sayang eh!.

Buah cempedak di luar

pagar,

Ambil galah tolong jolokkan,

Kami murid baru belajar,

Kalau salah tolong

tunjukkan.

Nilai :

1. Semangat kerjasama

BBM :

1. Power point

KBT :

1. Kemahiran berfikir

- Menghubungkait

- Menyusun atur

Page 5: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

2. Guru menanyakan kepada

murid :

a) Pernahkah kamu

mendengar lagu itu?

b) Apakah tajuk lagu

itu?

c) Apakah pantun yang

terdapat dalam lagu

itu?

d) Apakah nilai-nilai

yang terdapat dalam

pantun itu?

Page 6: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

Permulaan

Langkah 1

(10 minit) 1. Pantun empat kerat

seperti dalam lembaran

teks.

1. Guru mengedarkan

lembaran teks yang

mengandungi pantun

empat kerat dan meminta

murid-murid menelitinya

sambil mendengar pantun

yang dibaca oleh murid

lain.

a) Murid membacakan

pantun yang

diedarkan dengan

intinasi yang betul

secara individu.

b) Guru menyatakan

cara pembacaan

pantun yang betul.

Nilai :

1. Kejujuran

2. Mendengar arahan

3. Berani

BBM :

1. Lembaran teks

KBT :

2. Kemahiran berfikir

- Mencirikan

- Menghubungkait

- Intonasi

Page 7: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

2. Guru membincangkan

bersama murid kata sendi

nama yang terdapat dalam

lembaran teks. Contoh :

c) ke

d) untuk

e) hingga

f) di

g) di dalam

h) dalam

Langkah 2

(10 minit) 1. Bentuk pantun empat

kerat.

Kalau ke bukit sama

mendaki,

1. Guru meminta murid

membaca rangkap pantun

kad manila yang

disediakan di papan tulis.

2. Guru menerangkan ciri-ciri

Nilai :

1. Bantu-membantu

2. Bekerjasama

3. Interpersonal

Page 8: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

Kalau ke laut sama berenag,

Kalau kita bersatu hati,

Kerja yang berat menjadi

senang.

pantun :

a) Ada berapa bariskah

dalam pantun itu?

b) Ada berapa

perkataankah dalam

tiap-tiap baris?

c) Apakah rima akhir

yang terdapat dalam

pantun itu?

BBM :

1. Kad Manila

KBT

1. Mencirikan

2. Menganalisis

Langkah 3

(20 minit) 1. Bentuk pantun empat

kerat.

1. Guru membahagikan murid

kepada beberapa

kumpulan.

2. Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid dan meminta mereka

membincangkan dan

Nilai :

1. Kejujuran

2. Hormat-menghormati

3. Mendengar arahan

4. Berani

5. Kerjasama

Page 9: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

melengkapkan rangkap

pantun yang diberikan

dalam kumpulan masing-

masing.

3. Guru meminta wakil setiap

kumpulan untuk

membacakan jawapan

tersebut.

6. Kemahiran Interpersonal

BBM :

1. Lembaran kerja

KBT :

1. Menganalisis

2. Mengenalpasti idea utama.

Langkah 4

(10 minit)

1. Isi pantun empat kerat.

2. Maksud pantun.

1. Dengan menggunakan

teknik perbincangan murid

dikehendaki memadankan

maksud pantun

berdasarkan lembaran

kerja yang diedarkan.

2. Guru membincangkan

maksud pantun yang

terdapat dalam lembaran

Nilai :

1. Kerajinan

2. Kejujuran

3. Bekerjasama

4. Berani

BBM :

1. Lembaran kerja

Page 10: Rancangan Mengajar Harian Bm -Pantun Nasihat

kerja.

KBT :

1. Mencirikan

2. Menghubungkan

Penutup

(5 minit) 1. Guru meminta

beberapa orang murid

menjawab soalan

berkaitan pengajaran

hari ini.

a) Pantun boleh

terdiri daripada ?

b) Apakah fungsi

pembayang?

c) Di manakah isi

penting berada?

d) Nyatakan ciri-ciri

pantun yang

baik?

1. Membuat rumusan dan

penilaian hasil kerja.

Nilai :

1. Hormat-menghormati

2. Bekerjasama

3. Kejujuran

KBT :

1. Mencirikan

2. Menganalisis

3. Menghubungkait