plcrphelektronikform2

19
SMK BUKIT BARU LAPORAN PLC KHB 2015

Upload: masreha-bohari

Post on 28-Sep-2015

222 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rph kh form 2 elektronik-komponen elektronik

TRANSCRIPT

SMK BUKIT BARU

LAPORAN PLC KHB

2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEKOLAH

: SMK BUKIT BARU

TINGKATAN

: 2A

TARIKH

:23/4/2015

WAKTU

: 12.40-1.20

TOPIK

: ELEKTRONIK

SUBTOPIK: KOMPONEN ELEKTRONIK

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Menerangkan nama, fungsi dan simbol komponen elektronik dengan betul.

2. Mengenalpasti jenis - Diod Perintang

3. Cahaya (LED)

4. - Perintang

5. - Kapasitor

6. - Transistor

7. - Suis

HASIL PEMBELAJARAN

: Murid dapat mengenalpasti nama dan simbol setiap

komponen elektronik dan kegunaannya pada peralatan

elektronik dengan lebih khusus.

PENGETAHUAN LEPAS MURID: Murid mengenali komponen elektronik melalui pemerhatian

dan pengalaman mengendalikan peralatan elektronik di

rumah.

KEMAHIRAN BERFIKIR (KBAT)/: Murid menganalisis maklumat berdasarkan visual/ gambar

yang diberikan.

ITHINK

: Murid menggunakan peta pemikiran peta pokok

(mengklasifikasi)

SUMBER PdP

:

1. Buku teks

2. Bahan Rujukan

3. Komponen elektronik

4. Gambar komponen elektronik (Jigsaw puzzle)

5. Bahan lembaran aktiviti (latihan)

PENDEKATAN PENGAJARAN:

1. Kerja Berkumpulan

2. Pembentangan kumpulan

3. Sumbangsaran

PERKEMBANGAN

PENGAJARANKANDUNGANPROSES PdP (TINDAKAN & AKTIVITI MURID)JANGKAAN PEMIKIRAN MURIDCATATAN

FASA 1

Set Induksi

(5 minit)Pengenalan tajuk/topik pembelajaran.

- Pengenalan komponen elektronik

1. Murid ditunjukkan dengan tayangan video yang menunjukkan suasana pada malam hari raya yang memfokuskan lampu kelip-kelip di rumah.

2. Guru menerangkan topik pembelajaran pada murid.Murid menyatakan idea terhadap video tersebut dan memberi respon kegunaan koponen elektronik dalam menghasilkan lampu berkelip.

FASA 2

Perkembangan

(penerokaan)

(10 minit)Pengenalan komponen

Elektronik

1) Nama komponen

- Diod Perintang

Cahaya (LED)

- Perintang

- Kapasitor

- Transistor

- Suis1. Murid membentuk kumpulan.

2. Guru memperkenalkan aktiviti permainan jigsaw puzzle kepada murid.

3. Guru memberikan set jigsaw puzle (gambar komponen elektronik) kepada setiap kumpulan.

4. Murid menyelesaikan jigsaw puzzle dalam masa 5min.

5. Murid diminta menamakan semua komponen elektronik yang telah diselesaikan.1. Murid dapat mengenalpasti gambar komponen elektronik dan nama setiap komponen.

Sumber PdP

1. Jigsaw Puzle

FASA 3

Perkembangan

(penerangan)

(10 minit)2) Fungsi dan simbol

komponen

- Diod Perintang

Cahaya (LED)

- Perintang

- Kapasitor

- Transistor

- Suis1. Guru menerangkan fungsi komponen ( Diod Perintang Cahaya (LED), Perintang,Kapasitor, Transistor , Suis)

2. Guru melukiskan simbol setiap komponen pada papan putih.

3. Murid menamakan simbol setiap komponen yang dilukis oleh guru.1. Murid dapat menyenaraikan fungsi setiap komponen elektronik..

2.Murid dapat menamakan/ melukiskan simbol setiap komponen.

FASA 4

Perkembangan

(aplikasi)

(10 minit)Jenis komponen elektronik1. Guru memberi lembaran kertas aktiviti yang berupa peta pemikiran (peta pokok).

2. Murid diminta melengkapkan maklumat pada lembaran aktiviti tersebut dalam mengklasifikasikan komponen elektronik mengikut jenisnya.

3. Murid membuat aktiviti berdasarkan arahan guru dengan merujuk bahan rujukan (buku teks)1. Murid dapat membuat pengelasan maklumat yang dicari dari bahan rujukan dan buku teks.

2. Murid dapat mengkelaskan komponen elektronik dan jenisnya.Sumber PdP

1. Buku teks

2. Lembaran kertas aktiviti

FASA 5

Penutup

(pentafsiran)

5 minit1. Latihan kerja rumah

2. Rumusan1. Guru memilih satu kumpulan untuk membentangkan hasil carian mereka.

2. Guru membuat rumusan mengenai komponen elektronik-kegunaan,nama, simbol dan jenis.

3. Murid diberi latihan kerja rumah.1. Murid dapat keyakinan untuk bercakap di hadapan kelas.

2. Murid dapat menghayati kegunaan komponen elektronik dan kepentinganya dalam peralatan elektronik.Latihan kerja rumah

Buku teks

m/s 50

DOKUMENTASI

REFLEKSI