penulisan_rph_dalam_praktikum

46
ASAS PEMBINAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) OLEH ABDUL HADI B MOHAMAD INSTITUT PERGURUAN SULTAN MIZAN 22200 BESUT TERENGGANU

Upload: rzieya

Post on 01-Jul-2015

141 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

ASAS PEMBINAAN

RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN (RPH)

OLEH

ABDUL HADI B MOHAMADINSTITUT PERGURUAN SULTAN MIZAN

22200 BESUT TERENGGANU

Page 2: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

REFLEKSI I

Bagaimanakah perancangan

anda untuk menghasilkan pengajaran dan pembelajaran yang berkesan?

Page 3: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

TEACHINGACTION

OPPORTUNITYTO LEARN

STUDENTOUTCOMES

INQUIRY 1

INQUIRY 2

What is happening?

What are the possibilities?

Page 4: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

INKUIRI 1

Bagaimanakah proses pengajaran pengajaran yang terbaik untuk menghasilkan pembelajaran yang optimum?

Penyediaan peluangPembelajaran kepadaSetiap murid untukBelajar.

Page 5: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

INKUIRI 2

Ikhtiar untuk memperbaiki P&P melalui “craft knowledge” dan dapatan kajian.

Mencari peluang dan potensi penambahbaikan berterusan

Page 6: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

REFLEKSI II

Bagaimanakah anda

menyediakan peluang pembelajaran kepada setiap murid anda?

Page 7: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

OBJEKTIF RPH

• Pengajaran guru menepati kehendak Sukatan Pelajaran.

• Pemlihan pendekatan dan strategi yang berkesan.

• Penggunaan prosedur pentaksiran yang sesuai mengesan dan mengukur pencapaian objektif pengajaran.

• Mempastikan penggunaan masa

pengajaran secara optimum.

Page 8: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

OBJEKTIF RPH

OBJEKTIF

• Pengajaran guru menepati kehendak Sukatan Pelajaran.

IMPLIKASI

• Menentukan proses pengajaran pembelajaran memenuhi konsep “curriculum alignment”.

Page 9: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

OBJEKTIF RPH OBJEKTIF

• Pemlihan pendekatan, kaedah dan teknik yang sesuai dan berkesan.

IMPLIKASI

• Pemilihan pendekatan, dan strategi yang sesuai dan berkesan.

• Pemilihan aktiviti/ pengalaman pembelajaran yang berkualiti.

• Tentukan penggunaan sumber P&P (media dan material) yang sesuai.

• Memahami peranan guru bagi setiap langkah pengajaran.

Page 10: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

OBJEKTIF RPH

OBJEKTIF

• Penggunaan prosedur pentaksiran yang sesuai untuk mengesan pembelajaran dan mengukur pencapaian objektif pembelajaran.

IMPLIKASI

• Menentukan prosedur pentaksiran yang sesuai.

• Menggunakan pentaksiran yang bersifat “performance-based”/ “outcomes-based”.

• Ambil tindakan susulan berdasarkan maklum balas pentaksiran.

Page 11: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

OBJEKTIF RPH

OBJEKTIF

• Mempastikan penggunaan masa pengajaran secara

optimum.

IMPLIKASI

• Rancangkan penggunaan masa pengajaran.

• Pastikan guru dan murid “on-task”.

• Pantau penglibatan murid secara berterusan.

• Bertindak ke atas perlakuan “off-task”.

Page 12: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

LANGKAH PENYEDIAAN RPH

ANALISIS SUKATAN PELAJARAN• Menentukan Hasil Pembelajaran.

• Menentukan skop isi kandungan.

• Menentukan aras Hasil Pembelajaran

ANALISIS MAKLUMAT MURID• Maklumat umum murid.

• Pengetahuan dan kemahiran sedia ada.

• Minat dan kecenderungan.

• Gaya pembelajaran.

Page 13: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

REFLEKSI III

Bagaimanakah anda

menganalisis /memahami hasil pembelajaran murid anda?

Page 14: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

LANGKAH PENYEDIAAN RPH

MENENTUKAN OBJEKTIF PENGAJARAN• Menentukan Hasil Pembelajaran, situasi murid

mempamerkan Hasil Pembelajaran dan tahap masteri.

• Dinyatakan secara eksplisit dalam bentuk perlakuan yang zahir.

• Dinyatakan dengan jelas dan spesifik.

MEMILIH MEDIA, MATERIAL DAN KAEDAH• Langkah menghubungkan murid dengan

objektif pengajaran.• Asas pemilihan: keperluan pembelajaran

murid, sesuai dengan situasi pembelajaran dan objektif pengajaran, berupaya merangsang minat murid dan menyediakan peluang penglibatan murid.

Page 15: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

LANGKAH PENYEDIAAN RPH

MENENTUKAN PENGGUNAAN MEDIA, MATERIAL DAN KAEDAH

• Menentukan bagaimana menggunakan media dan bahan bagi mencapai objektif pengajaran.

• Tentukan media dan bahan berada dalam keadaan yang berfungsi.

• Sediakan pengalaman pembelajaran yang sesuai dan berkesan.

Page 16: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

LANGKAH PENYEDIAAN RPH MENENTUKAN AKTIVITI DAN BENTUK

PENGLIBATAN MURID• Tentukan apa aktiviti pembelajaran dan bentuk

penglibatan murid.• Sediakan peluang murid memanipulasi

maklumat untuk mengamalkan kemahiran yang dipelajari.

• Tentukan bentuk peranan guru sebagai fasilitator.

MENENTUKAN PROSEDUR PENTAKSIRAN PENCAPAIAN OBHEKTIF• Tentukan bagaimana guru mentaksir

pencapaian objektif pengajaran.• Nilai keberkesanan penggunaan media,

material dan peranan guru sebagai fasilitator.

Page 17: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

ELEMEN UTAMA RPH

Penentuan Objektif Pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada

Isi Kandungan Pelajaran

Strategi Pengajaran Pembelajaran

Penyebatian Kemahiran Berfikir

Penerapan Nilai

Penilaian Pencapaian Objektif

Penutup

Ulasan Kendiri Guru Pelatih

Page 18: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENENTUAN OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Analisis dapatan kajian Jabatan Ilmu Pendidikan MPTI:

Tidak menunjukkan ketekalan dalam penggunaan kata kerja t.laku eksplisit.

Tidak menunjukkan situasi yang membolehkan sesuatu tingkah laku itu tercapai.

Tidak menyatakan dengan jelas tahap pencapaian minimum yang dikehendaki.

Pemilihan objektif yang tidak selaras dengan tajuk pelajaran.

Page 19: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENENTUAN OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Analisis dapatan kajian Institut Perguruan Miri.• Objektif pengajaran tidak selaras dengan Hasil

Pembelajaran.

Page 20: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

CARA MENULIS OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

MENENTUKAN HASIL PEMBELAJARAN (LEARNING OUTCOMES)

• Merupakan produk pembelajaran yang perlu dipamerkan murid sebagai bukti penguasaan tajuk yang diajar.

• Dituliskan menggunakan kata kerja yang menjelaskan produk pembelajaran.

• Menjadi panduan dalam memilih dan menentukan prosedur pengajaran dan pentaksiran.

Page 21: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

CARA MENULIS OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

MENGENAL PASTI SITUASI SPESIFIK PEMBELAJARAN AKAN BERLAKU

• Perlu dinyatakan dalam keadaan situasi pembelajaran yang tidak jelas atau memerlukan situasi yang spesifik.

• Pilih situasi yang realistik.

• Membantu menjadikan proses P&P lebih jelas, berfokus dan respons murid lebih berstruktur.

Page 22: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

CARA MENULIS OBJEKTIF

PEMBALAJARAN

MENGENAL PASTI SITUASI SPESIFIK PEMBELAJARAN AKAN BERLAKU.

BENTUK SITUASI

Penggunaan perkakasan, alat atau bahan tertentu.

Penentuan tempoh masa.

Bagaimana prestasi itu dicapai.

Location of the performance.

Page 23: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

CARA MENULIS OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

MENENTUKAN TAHAP MASTERI

• Merujuk kepada tahap prestasi pembelajaran yang memenuhi keperkuan objektif pengajaran.

• Bersifat pertimbangan profesional.

• Merupakan “cut-off points” pembelajaran.

• Selaras dengan Hasil pembelajaran.

Page 24: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENENTUAN OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Abtar (1993) menyenaraikan lima komponen penting dalam penulisan hasil pembelajaran. Ringkasnya ABCDS.

A = Audience

B = Behaviour

C = Content

D = Degree of Achievement

S = Situation

LearningOutcomes

Page 25: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

OBJKETIF PEMBELAJARAN

AUDIENCE = Who is your target group?

BEHAVIOR = What is the student’s expected behavior when performing?

CONTENT = What is the content thatyou plan to teach?

DEGREE = The point at which a student proves he has mastered the objectives.

SITUATION = What is the situation set for achievement?

Page 26: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

Given the criteria to evaluate a web site, the learner will use the internet and a search engine to locate and select, within 20 minutes, three good web sites on a specific topic.

Audience = the learner

Behavior = to locate and select web sites

Content = to evaluate a web site, access to an internet, using web search engine.

Degree = three web sites on a specific topic.

Situation = within 20 minutes, given

Page 27: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

Without reference to text, the students will be able to solve ten quadratic equations, in 15 minutes, 100% accuracy.

Audience = the student

Behavior = will be able to solve quadratic equations

Content = 10 quadratic equations

Degree = at 100% accuracy

Situation = in 15 minutes

Page 28: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

BENGKEL 1

Pilih satu tajuk dalam Sukatan Pelajaran mata pelajaran sekolah dan tuliskan objektif pembelajaran bagi tajuk berkenaan. Rujuk HSP bagi membantu anda menulis objektif pembelajaran yang tepat.

Page 29: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Pengetahuan / kemahiran asas yang membantu pelajar dalam pembelajaran baru.

Pengetahuan / kemahiran asas yang menjadi prasyarat kepada pembelajaran baru.

Page 30: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

ISI KANDUNGAN

PENGETAHUAN

Kandungan maklumat yang perlu diperolehi dan difahami oleh pelajar

KEMAHIRAN

Perlakuan yang perlu dikuasai oleh pelajar berkenaan kandungan pengetahuan yang dipelajari.

PENGETAHUAN DAN KEMAHIRAN

MENGENAI TAJUK YANG DIAJAR

Page 31: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

CONTOHTAJUK: RESPIRASI

PENGETAHUAN

Organ-organ dalam sistem respirasi.

Mekanisme respirasi.

Peranan darah dalam respirasi.

Proses respirasi sel.

Kesan merokok ke

atas sistem respirasi.

KEMAHIRAN

Menjelaskan mekanisme pernafasan, proses pengangkutan oksigen dan karbon dioksida oleh darah,proses pengoksidan makanan dalam sel badan.

Page 32: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

STRATEGI PENGAJARAN

PEMBELAJARAN Aktiviti yang dilakukan oleh guru untuk

menyampaikan pelajaran dan aktiviti / pengalaman pembelajaran yang disediakan untuk membolehkan pelajar menguasai apa yang diajar.

• Pendekatan, Kaedah dan Teknik.

• Aktiviti pengajaran pembelajaran.

• Aktiviti pengayaan.

• Aktiviti pengukuhan.

• Aktiviti pemulihan.

• Aktiviti kemahiran berfikir.

• Aktiviti penilaian

Peranan guru sebagai fasilitator.

Page 33: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PRESENTING INFORMATION

EVENTS OF INSTRUCTION

Gain attention Pre-requisite knowledge Present objectives Present content Provide learning guidance Elicit performance Provide feedback Evaluate Enhance retention

INSTRUCTIONAL STRATEGIES

Lead-in Build-up Advance Organizer Prepare & Preview Explanation Examples Simulations Analogies Scenarios Evidence Exercises, self-test,

quizzes Summary

GAGNE’S NINE EVENTS OF INSTRUCTION

Page 34: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

ADAKAH PENGAJARAN INI BERKESAN?

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid dapat menjelaskan ciri-ciri pembungkusan untuk tujuan promosi.

AKTIVITI P&P:

Guru menerangkan ciri-ciri pembungkusan untuk promosi menggunakan power point.

Guru bersoal jawab dengan murid ciri-ciri pembungkusan untuk tujuan promosi berdasarkan contoh-contoh pembungkusan barangan.

Murid menjawab soalan ciri-ciri pembungkusan pada lembaran kerja yang disediakan.

Page 35: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENYEBATIAN KEMAHIRAN

BERFIKIR

Penglibatan dalam proses berfikir secara aktif.

Refleksi dan metakognitif.

Latihan pengukuhan.

Aplikasi kemahiran berfikir.

Page 36: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PERTIMBANGANPENYEBATIAN KEMAHIRAN BERFIKIR

Pilih kemahiran berfikir yang berkaitan dengan pembelajaran tajuk yang diajar.

Melibatkan pelajar secara aktif dalam proses berfikir bagi kemahiran berfikir yang ditentukan.

Pilih kemahiran berfikir yang dapat membantu menghasilkan pembelajaran yang bermakna dan berkesan.

Pilih satu / dua kemahiran berfikir dalam sesuatu pelajaran mengikut objektif pelajaran.

Page 37: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

KATEGORI

KEMAHIRAN BERFIKIRPEMIKIRAN KRITIS

Mencirikan Banding beza Kategori Membuat urutan Menyusun mengikut

keutamaan Menganalisis Mengesan kecondongan Menilai Memeriksa andaian Menentukan

kebolehpercayaan sumber Membuat ramalan Meneliti bahagian kecil dan

keseluruhan

PEMIKIRAN KREATIF

Menjana idea Membuat inferens Membuat analogi Membuat metafora Mengitlak Membuat gambaran mental Mereka cipta

Page 38: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

METAKOGNITIF

Konsep: Pemikiran ke atas pemikiran. Operasi:

Merancang – mengenal pasti strategi berfikir dan kemahiran berfikir dan merancang pelaksanaannya dengan berkesan bagi mencapai matlamat yang ditetapkan.Memantau – mengesan kemajuan perancangan dan pelaksanaan proses berfikir serta membuat pengubahsuaian secara sedar.Menilai – mengimbas kembali untuk menentukan kualiti produk dan proses berfikir yang dilalui.

Page 39: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

Tujuan:

Menyedari cara kita berfikir, mencari pelbagai alternatif penyelesaian masalah, dan cara melibatkan diri dalam pengalaman pembelajaran secara intelektual.

Page 40: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

CONTOHSOALAN METAKOGNITIF

Apakah langkah yang anda fikirkan untuk mencari persamaan dan perbezaan antara daun A dan daun B?

Bagaimanakh anda membezakan daun A dan daun B?

Mengapakah anda menggunakan kaedah itu?

Adakah anda berpuas hati dengan keputusan yang anda dapat?

SOALAN KOGNITIF

Senaraikan ciri persamaan dan perbezaan antara daun A dan daun B.

Bandingkan corak umum urat daun A dan daun B.

Daun manakah yang lebih:

- lebar

- panjang

Page 41: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

MODEL KONSEPTUALPENYEBATIAN KEMAHIRAN BERFIKIR

ISI

KANDUNGAN

KEMAHIRAN

BERFIKIR

P

E

N

Y

E

B

A

T

I

A

N

PENYEBATIAN KEMAHIRAN

BERFIKIR DENGAN

KANDUNGAN MATA

PELAJARAN

• Pemilihan teks

• Soalan aras tinggi

• Teknik penyoalan

• Pengurusan grafik

• Bahasa berunsur pemikiran

• Strategi pemusatan pelajar

• Task pembelajaran aras

tinggi

• Metakognisi

• Penglibatan

aktif pelajar

• Kualiti

pemikiran

• Kualiti

pembelajaran

Page 42: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENERAPAN NILAI

Penerapan nilai murni, nilai kenegaraan, nilai saintifik melalui:

• Isi kandungan.

• Aktiviti P&P

• Strategi P&P

• Bahan/ sumber

Page 43: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENILAIAN PENCAPAIAN OBJEKTIF

Prosedur pengumpulan maklumat tentang pembelajaran pelajar.

Menentukan pencapaian objektif pembelajaran.

Page 44: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

PENUTUP

Penutup kognitif – merumuskan kandungan utama pelajaran.

Penutup sosial – memupuk perkembangan afektif pelajar.

Page 45: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM

Langkah/ Fasa Isi Kandungan

Aktiviti P&P Catatan

Pengenalan / Set induksi

Langkah 1

Langkah 2

Langkah 3

Penutup

Page 46: PENULISAN_RPH_DALAM_PRAKTIKUM