pengenalan lokus 2

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MATEMATIK) Hari : Khamis Tarikh : 25 Julai 2013 Masa : 11.15 pagi 12.15 tengahari Tingkatan : 2P Jumlah pelajar : / 37 orang Topik : Bab 9 Lokus dalam dua dimensi Subtopik : Konsep lokus dalam dua dimensi dan membina lokus. Objektif pembelajaran: 1. Menentukan lokus bagi suatu titik yang: a) berjarak tetap dari satu garis lurus b) berjarak sama dari dua garis lurus yang bersilang. 2. Membina lokus bagi suatu titik yang memenuhi syarat berikut: a) berjarak tetap dari suatu titik tetap. b) berjarak sama dari dua titik tetap. Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, pelajar akan dapat: 1. Menentukan lokus bagi suatu titik yang: a) berjarak tetap dari satu garis lurus b) berjarak sama dari dua garis lurus yang bersilang. 2. Membina lokus bagi suatu titik yang memenuhi syarat berikut: a) berjarak tetap dari suatu titik tetap.

Upload: nur-najwa

Post on 29-Nov-2015

435 views

Category:

Documents


16 download

DESCRIPTION

ni dia

TRANSCRIPT

Page 1: pengenalan lokus 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MATEMATIK)

Hari : Khamis

Tarikh : 25 Julai 2013

Masa : 11.15 pagi – 12.15 tengahari

Tingkatan : 2P

Jumlah pelajar: / 37 orang

Topik : Bab 9 – Lokus dalam dua dimensi

Subtopik : Konsep lokus dalam dua dimensi dan membina lokus.

Objektif pembelajaran: 1. Menentukan lokus bagi suatu titik yang:

a) berjarak tetap dari satu garis lurus

b) berjarak sama dari dua garis lurus yang bersilang.

2. Membina lokus bagi suatu titik yang memenuhi syarat berikut:

a) berjarak tetap dari suatu titik tetap.

b) berjarak sama dari dua titik tetap.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, pelajar akan dapat:

1. Menentukan lokus bagi suatu titik yang:

a) berjarak tetap dari satu garis lurus

b) berjarak sama dari dua garis lurus yang bersilang.

Page 2: pengenalan lokus 2

2. Membina lokus bagi suatu titik yang memenuhi syarat berikut:

a) berjarak tetap dari suatu titik tetap.

b) berjarak sama dari dua titik tetap.

Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari tentang pembinaan geometri 1 dan konsep lokus dalam dua dimensi.

Kaedah pengajaran : Kaedah konstruktivisme, soal jawab, perbincangan dan penerangan.

Strategi pengajaran : Berpusatkan pelajar dan menjalankan aktiviti.

Bahan bantu mengajar : Marker pen, kertas graf, kertas A4, pembaris, jangka lukis dan jangka sudut.

KBKK : Menjana idea, menganalisis soalan dan membuat refleksi

Penerapan nilai : Kerjasama, keyakinan, jujur, rajin, toleransi dan menumpukan perhatian

Page 3: pengenalan lokus 2

Langkah/

masa

Isi kandungan Aktiviti P&P Penerapan nilai/KBKK/

Strategi/kaedah/BBMGuru Pelajar

Page 4: pengenalan lokus 2

Langkah 1

Set induksi

(5 minit)

Mengimbas kembali

pengajaran dan

pembelajaran yang lepas

Guru bertanya kepada pelajar jenis

lokus yang telah dipelajari pada

minggu lepas.

Guru mengaitkan pembelajaran yang

lepas dengan topik yang akan diajar.

Pelajar menjawab

pertanyaan guru dengan

menyatakan jenis lokus

yang telah dipelajari.

Pelajar mendengar dengan

penuh perhatian.

BBM :

– Kertas majong

Kaedah :

– Soal jawab

– Penerangan guru

Strategi :

– Berpusatkan pelajar

KBKK :

– Menjana idea

Penerapan nilai :

– Keyakinan

– Menumpukan perhatian.

Langkah 2

Perkembangan

pengajaran

Menentukan lokus bagi

suatu titik yang:

1. berjarak tetap dari satu

Guru mengedarkan kertas kosong

dan kertas graf kepada pelajar.

Guru meminta pelajar melukis satu

Pelajar mengedarkan

kertas kosong dan graf.

Pelajar menggunakan

BBM :

– Pembaris

– Buku teks

Page 5: pengenalan lokus 2

(25 minit) garis lurus

Dua garis selari yang

mempunyai jarak 5 unit

daripada garis lurus.

Definisi lokus bagi suatu

titik yang berjarak tetap

dari satu garis lurus:

Sepasang garis lurus yang

garis lurus yang merentas kertas grid

segi empat sama.

Guru menyuruh pelajar menanda

satu titik X yang berjarak tegak 5

unit dari garis lurus itu.

Langkah diatas diulang untuk semua

kedudukan yang mungkin bagi titik

X.

Guru bertanya kepada pelajar apakah

yang mereka dapat perhatikan

tentang kedudukan titik-titik X itu.

Guru meminta pelajar menyatakan

definisi lokus bagi suatu tittik yang

berjarak tetap dari satu garis lurus.

kertas graf untuk melukis

satu garis lurus yang

merentas kertas grid segi

empat sama.

Pelajar menanda satu titik

X yang berjarak tegak 5

unit dari garis lurus itu.

Langkah diatas diulang

untuk semua kedudukan

yang mungkin bagi titik

X.

Pelajar menjawab apakah

yang mereka dapat

perhatikan tentang

kedudukan titik-titik X

itu.

Pelajar memberikan

definisi lokus bagi suatu

tittik yang berjarak tetap

dari satu garis lurus.

– Pen marker

– Kertas graf.

Kaedah :

– Perbincangan

– Penerangan

Strategi :

– Berpusatkan pelajar

KBKK :

– Menjana idea

Penerapan nilai :

– Keyakinan

– Toleransi

– Kerjasama

– Menumpukan perhatian

Page 6: pengenalan lokus 2

selari dengan garis lurus

itu.

2. Lokus bagi suatu titik

yang berjarak sama

dari dua garis lurus

yang bersilang.

Guru meminta pelajar menggunakan

kertas kosong yang disediakan untuk

melukis dua garis lurus yang

bersilang.

Guru meminta pelajar mendapatkan

lokus bagi dua garis lurus yang

bersilang dengan menggunakan

teknik yang dipelajari di dalam

geometri iaitu teknik untuk

mendapatkan pembahagi dua sama

sudut.

Guru mengarahkan pelajar

menyambungkan titik persilangan

garis lurus dengan titik lokus dan

mengukur kedua-dua sudut diantara

Pelajar menggunakan

kertas kosong yang

disediakan untuk melukis

dua garis lurus yang

bersilang.

Pelajar mendapatkan

lokus bagi dua garis lurus

yang bersilang dengan

menggunakan teknik

yang dipelajari di dalam

geometri iaitu teknik

untuk mendapatkan

pembahagi dua sama

sudut.

Pelajar menyambungkan

titik persilangan garis

lurus dengan titik lokus

dan mengukur kedua-dua

BBM :

– Kertas graf

– Kertas A4

– Pembaris

– Jangka lukis

– Jangka sudut

Kaedah :

– Soal jawab

– Penerangan guru

– Konstruktivisme

– Demonstrasi

Strategi :

– Berpusatkan pelajar

KBKK :

– Menjana idea

Page 7: pengenalan lokus 2

Kedua-dua sudut diantara

lokus dan garis lurus

adlah sama.

Definisi lokus bagi suatu

titik yang berjarak sama

dari dua garis lurus

yang bersilang:

Pembahagi dua sama

sudut bagi garis-garis itu.

lokus dan garis lurus.

Guru meminta pelajar menjelaskan

apakah yang mereka dapat

simpulkan berdasarkan nilai sudut

yang diperolehi.

Guru meminta pelajar menerangkan

definisi lokus bagi suatu titik yang

berjarak sama dari dua garis lurus

yang bersilang.

sudut diantara lokus dan

garis lurus.

Pelajar menjelaskan

apakah yang mereka

dapat simpulkan

berdasarkan nilai sudut

yang diperolehi.

Pelajar menerangkan

definisi lokus bagi suatu

titik yang berjarak sama

dari dua garis lurus yang

bersilang.

Penerapan nilai :

– Keyakinan

– Kerjasama

– Toleransi

– Menumpukan perhatian.

Langkah 3

Perkembangan

pengajaran

(25 minit)

Membina lokus bagi suatu

titik yang memenuhi

syarat berikut:

1) berjarak tetap dari

suatu titik tetap.

Guru meminta pelajar mengeluarkan

buku latihan.

Guru menyuruh pelajar menandakan

titik A.

Guru meminta pelajar mengeluarkan

jangka lukis dan meminta pelajar

membuka jangka lukis selebar 4 cm.

Pelajar mengeluarkan

buku latihan.

Pelajar menandakan titik

A.

Pelajar mengeluarkan

jangka lukis dan meminta

membuka jangka lukis

selebar 4 cm.

BBM :

– Pen marker

– Jangka lukis

– Pembaris

Kaedah :

– Perbincangan

– Penerangan

Page 8: pengenalan lokus 2

Bulatan tersebut ialah

lokus bagi suatu titik yang

berjarak tetap dari suatu

titik tetap.

2) berjarak sama dari dua

titik tetap.

Guru menyuruh pelajar meletakkan

hujung tajam jangka lukis di titik A

dan lukis sebuah bulatan.

Guru bertanya kepada pelajar apakah

bulatan tersebut.

Guru menyuruh pelajar membuat

titik A dan B.

Guru meminta pelajar membuka

jangka lukis sehingga kelebarannya

adalah lebih daripada 12

AB.

Guru mengarahkan pelajar melukis

dua lengkok dari titik A dan

kemudian dari titik B.

Guru meminta pelajar

Pelajar meletakkan

hujung tajam jangka lukis

di titik A dan lukis

sebuah bulatan.

Pelajar menyatakan

apakah bulatan tersebut.

Pelajar membuat titik A

dan B.

Pelajar membuka jangka

lukis sehingga

kelebarannya adalah lebih

daripada 12

AB.

Pelajar melukis dua

lengkok dari titik A dan

kemudian dari titik B.

Pelajar menyambungkan

Strategi :

– Berpusatkan pelajar

KBKK :

– Menjana idea

Penerapan nilai :

– Keyakinan

– Kerjasama

– Menumpukan perhatian

BBM :

– Pen marker

– Jangka lukis

– Pembaris

Kaedah :

– Perbincangan

– Penerangan

Strategi :

– Berpusatkan pelajar

KBKK :

Page 9: pengenalan lokus 2

Garis lurus tersebut ialah

lokus bagi suatu titik yang

berjarak sama dari dua

tiitk tetap

menyambungkan dua titik

persilangan lengkok-lengkok itu

dengan garis lurus.

Guru bertanya kepada pelajar apakah

garis lurus tersebut.

dua titik persilangan

lengkok-lengkok itu

dengan garis lurus.

Pelajar menyatakan

apakah garis lurus

tersebut.

– Menjana idea

Penerapan nilai :

– Keyakinan

– Kerjasama

– Menumpukan perhatian

Penutup

(5 minit)

Rumusan. Guru memberi latihan kepada pelajar

berdasarkan buku teks.

Guru meminta pelajar untuk

menjelaskan apa yang mereka telah

pelajari hari ini.

Guru memberi penegasan terhadap

tajuk yang diajar.

Pelajar meringkaskan

tentang pelajaran pada

hari ini.

Pelajar mendengar dengan

teliti.

BBM :

– Buku teks.

Strategi :

– Berpusatkan pelajar.

KBKK :

– Menjana idea.

– Mengingat kembali.

Refleksi:

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Page 10: pengenalan lokus 2

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________