panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

Upload: azizan-hj-yahaya

Post on 25-Feb-2018

270 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    1/12

    M NU L PENULIS N BUKU REKOD MENGAJAR

    B H S MEL YU SEKOL H MENENGAH

    RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN RPD

    1

    Definisi

    Rancangan Pelajaran Tahunan mengandungi secara rlngkas isi pengajaran

    dan pembelajaran berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan y ng

    dikeluarkan oleh Kementerlan Pelajaran Malaysia.

    SPI

    Bil. 311999

    2 Ciri U1ama Rancangan Pelajaran Tahunan

    a Berdasarkan Sukatan

    Pelajaran

    b.

    Berdasarkan Huraian Sukatan Pelajaran

    c. Merangkumi sepanjang tahun

    d. Diolah mengikut kesesuaian

    kelas

    dan tahap pencapaian murid

    e. Disusun berdasarkan takwim sekolah

    3 Perkara dalam

    l ur

    Rancangan Pelajaran Tahunan

    a. Kelompok:

    Masa

    pelaksanaan tiga

    hingga

    empat minggu

    b.

    Tema dan Tajuk

    c. Hasil Pembelajaran Khusus HPK

    d.

    Sistem Bahasa dan Pengisian

    Kurikulum

    e. Catatan

    peperiksaan I ujian bulanan,

    Cuti Sekolah

    Program

    I

    Aktiviti Sekolah

    Lamanweb

    Bahan bantu belajarlmengajar, Iembaran pengurusan grafik LPG .

    Hari

    sukan

    dan

    yang

    lain-lain.

    RANCANGAN PELAJARAN HARlAN fRPH

    1

    Definisi

    Rancangan Pelajaran Harlan merupakan tetjemahan Rancangan Pelajaran

    Tahunan yang mengandungi sekurang kurangnya

    m klum t seperli

    objelctif

    cara

    g im n hend k

    mencapai objelctif

    n

    kenyataan

    sej uh m n

    o jektif Itu

    terc p i

    SPI

    Bil. 311999

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    2/12

    MANUAL PENULIS N

    BUKU

    REKOD MENGAIAR

    BAHASA MELAYU SEKOLAH MBNENGAH

    2 Perkara dalam Rancangan Pelajaran Harian

    a. Tarikh

    b. Hari

    c.Waktu

    d. Tingkatan

    e. Mata pelajaran

    f

    Tajuk

    g. Objektif IHasil Pembelajaran

    h. Aras

    i Nilai Mumi

    j. Kandungan

    k

    Aktiviti

    l.

    Impak refleksi

    Ulasan Ringkas

    Perkara dalam Rancangan Pelajaran Harian

    1. Objektif

    Hasil Pembelajaran.

    dinyatakan secara khusus HPK).

    rnerujuk kepada Huraian Sukatan Pelajaran.

    menggunakan ayat sendiri .

    objektifdibina dengan merujuk kepada HPK.

    objektif jelas dan dapat diukur.

    satu daripada objektif berkaitan dengan pengajaran sistem tatabahasa.

    bersesuaian dengan tajuk.

    2. Aras

    Kemahiran berbahasa

    yang

    meliputi Aras 1 ras2 dan Aras 3 rujuki HSP)

    Nilai Mumi

    Berfokuskan satu nilai atau lebih.

    Meliputi aspek peribadi, keluarga, masyarakat, negara atau global.

    4. Kandungan

    Berkaitan dengan sistem bahasa yang berfokuskan pengajaran dan

    pembelajaran P P).

    Kandungannya teldiri daripada tatabahasa morfologi, sintaksis, fonetik dan

    fonologi, semantik).

    Sebutan dan intonasi jugamerupakan sebahagian daripada sistem bahasa:

    Aktiviti

    Proses P P bertujuan untuk mencapai objeldif.

    Perlu ditulis secara ringkas dan

    padat

    Merangkumi set induksi, perkembangan Iangkah dan penutupan.

    Set induksi bertujuan untuk menarik minat pelajar terhadap P P.

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    3/12

    M NU LPENULIS NBUKU

    REKO

    MENG J R

    B H S MEL YUSEKOL HMENENG H

    6. Impak refleksi

    penilaian atau pengukuran dalam pencapaian objektif P P.

    penilaian guru terhadap prestasi P P yang telah dijalankan.

    menjadi asas perancangan seterusnya.

    Impak ialah kesan yang diharapkan tercapai objektif).

    refleksi iSlah penilaian guru terhadap P P yang telah dijalankan.

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    4/12

    MANUAL PENULISANBUKU REKOD MENGAJAR

    BAHASAMELAYU SEKOLAH MENENGAH

    R NC NG N

    PEL J R N

    T HUN N

    H S

    MEL YU

    Rancangan Pelajaran Tahunan RPl Bahasa Melayu ialah suatu rangka

    pengajaran dan pembelajaran P P) yang dirancangkan untuk han persekolahan

    sepanjang tahun. Biasanya, terdapat 42 minggu han persekolahan. 0Ieh 00, .guru

    harus merujuki Sukatan Pelajaran, Huraian Sukatan Pelajaran HSP) Bahasa Melayu

    dan buku teks untuk menyediakan RPT yang mencakupi sernua aspek kecekapan

    berbahasa. Aspek ini terdin daripada tiga bidang, iaitu Bidang Interpersonal, Bidang

    Maklumat dan Bidang Estetik yang tennaktub dalam HSP.

    Dalam menyediakan RPT, guru boleh memilih sarna ada untuk

    merancang P P dalam bentuk mingguan 42 minggu) atau dalam bentuk

    kelompok. Jadual yang disediakan sebaik-baiknya mempunyai 6 Iajur seperti contoh

    yang disediakan di bawah ini. Keterangan bagi setiap Iajur adalah seperti yang

    benkut ini.

    1

    Kelompok

    bermaksud P P yang diadakan antara tiga hingga empat minggu mengikut

    tahap pencapaian murid berdasarkan tema atau tajuk yang terdapat dalam

    buku teks atau bahan bantu mengajar yang lain.

    2.

    Tema

    Tajuk

    Terna ialah tajuk-tajuk P P yang terdapat dalam buku teks.

    Tajuk ialah bahan yang ada kaitan dengan terna dan diperoleh daripada buku

    teks atau sumber lain termasuk teks KOMSAS, contohnya adalah seperti

    yang di bawah ini.

    KELOMPOK

    1

    Minggu 1 3

    TEMAITAJUK

    Unit 1 :

    LAMAN

    ILMU . ~

    -sARS

    ~ o l HannonII SekoIah 8eIamat

    Murid Cemertang

    2. Ringkasan

    3. Karangan

    - Teknik

    menulis

    karangan

    -

    karangan Bahagian B

    - karangan BahagianC

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    5/12

    M NU L PENULIS N UKU

    REKOD

    MENG J R

    H S

    MEL

    YU SEKOL H MENENG H

    3

    Hasil Pembelajaran Khusus HPK)

    merujuk kepada HPK,

    iaOO

    perindan kecekapan berbahasa bagi Hasil

    Pembelajaran Utama HPU) yang merangkumi kemahiran mendengar,

    bertutur, membaca dan menulis. HPK perlu dOOlis ayatnya bukan nombor

    yang mewakilinya. Pihak sekolah dibenarkan untuk menentukan jumlah HPK

    mengikut keperluan dan tahap pencapaian murid masing-masing.

    4. Sistem Bahasa

    terdiri daripada tatabahasa, kosa kata, sistem ejaan,sebutan dan intonasi,

    dan peribahasa. Contohnya adalah seperti yang di bawah ini.

    SISTEM

    BAHASA

    1. Tatabahasa

    ra dengan

    intonasi

    dan nada

    Kata

    Nama KN)

    Penggolongan KN

    2. Sistem Ejaan

    Ejaan Baku

    Sebutan

    dan

    intonasi.Dialog

    m.s.1-2 .

    Ayat Tanya n Ayat

    Penyata

    4. Kosakata

    KNm.s.22

    5. Peribahasa

    - IImu

    itu

    peIita hati

    - Dimana kemahuan, di

    situ adajalan

    5

    Pengisian Kurikulum

    elernennya ialah ilmu, nilai mumi, kewarganegaraan, p ~ t u r n

    sosiobudaya, dan kemahiran bemilai tambah.

    a ilmu - merangkumi pelbagai bidang ilmu

    disiplin, contoh

    i1mu

    Sains,

    Geografi, termasuk perl ara semasaflSu semasa.

    b

    nilai mumi - semua nilai mumi yang dapat melahirkan insan yang mulia.

    5

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    6/12

    MANUAL PENULISAN

    BUKU REKOD

    MENGAJAR

    BAHASA MELA

    YU SEKOLAH MENENGAH

    c kewarganegaraan - penyerapan unsur patriotisme kewarganegaraan

    bagi meningkatkan komitmen terhadap bangsa negara

    d. peraturan sosiobudaya - meliputi kesantunan bahasa laras bahasa,

    peribahasa

    e. kemahiran bemilai tambah ~ l kemahiran berfikir. kemahiran teknologi

    maklumat komunikasi, keniahiran belajar cara belajar, kajian masa

    depan, kecerdasan pelbagai, pembelajaran konstruktivisme, dan

    pembelajaran kontekstual.

    6. Catatan

    Perkara-perkara yang dicatat adalah seperti yang berikut ini.

    i. laman web

    ii. bahan bantu belajarl mengajar, Iembaran pengurusan grafik LPG).

    iii.

    cuti cuti peristiwa.

    cuti

    umum,

    cuti

    berganti )

    iv. ujian dan peperiksaan

    v. hari sukan dan yang Iain-lain.

    r

    )

    PENGISIAN

    KURIKULUM

    CATATAN

    11mu:

    LPG

    pelikan

    ringkasan tentang

    ~

    Kemasyarakatan sekoJah

    selamat

    Kesihatan

    Lamanweb

    1ir 2 Niiai:

    http://www.moe.gov.

    aikhati

    my

    Hemah tinggi

    Elernen

    http1lwarkah.coml

    dalam

    Kewarqaneqaraan

    az.aJi c/an peIr

    Pengislan

    Cinta

    dan taat akan

    terb aIt spm2007/

    Kurikulurn

    Negara

    1 \

    Pem u1Wt

    \

    Sosiob daya

    J

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    7/12

    MANUAL

    PENULISAN BUKU

    REKOD MENGAJAR

    BAHASA MELAYU SEKOLAH MENENGAH

    CONTOH RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 3

    PENGISIAN

    KELOMPOK

    TEMAtrAJUK

    HASIL PEMBELAJARAN KHUSUS SISTEM BAHASA KURIKULUM

    CATATAN

    1.

    Unit 1 :

    LAMAN

    BidIng Interptrsonll

    ILMU

    1.1

    Berbull dIn berbtcara dengIn IntonlSl

    dIn

    nIdI ylng seauII 1. Tltlblh8S1

    1. I m :

    LPG-pettkln

    -SARS ternang tlJuk dli lm

    klhldupln hlrlln ber1l:altln kiperlhliln

    dirl,

    Kemlsyerakatan r1ngkesan

    -Sekollh

    keluergl, raken, dIn mlSyaraklt.

    Kata

    Nama KN Keslhltln tenting sekolah

    1

    HarmonV

    1.2 Mendengardan memberlkln relponl .ecara lI n dIn bertulll

    Penggolongln

    aelemet

    Sellmet

    tentIng lelUatu yang clIperlhllk8n

    ollh

    orang Illn KN 2. tlJ lI ;

    Minggu

    -Murld 1.3 Menyampelkln meklUd yang teraurat dIn tlrslret berdaS8rk8n Imbuhan KN BIlk hetl

    LamlnWeb-

    Cemerflng blhln yang dlkemuk8kln

    dlngln

    menggunlken ungklpen ylng Ayat-FN Hemahttnggl http://www.moe.g

    1 3

    aeaual. KN MaJmuk

    Berdlkarl

    QY

    2. Rlngkasan

    2.1

    MencetUaken Idea

    bemla dIn

    telltl aem 1 memberlkln

    KN

    Gandl my

    pendlJ)8t

    dli lm

    perblncangln.

    3.

    Kewaralnegl[8ln

    3. Kerangln 2.5 Berblnceng den m embult penJel ln aecara apontln tenting

    2.

    Slatem

    Eilln

    Clntl dan t t akan http://warkah.co

    - Teknlk menulla

    aesuetu perklra terhedlP lau ylng dikemuklkln. Ejlln Blku

    Negara

    learangan

    Bldling M aklum.t .

    3.

    S.butln

    d. n

    azel -lzla .

    karangan

    7.1

    Mlnglna

    paltl

    din mtnyatlkan glmblran keaeluruhln, Idea

    'nton I,Olalog

    .

    P

    r8tu

    ra

    n

    pellJa,...

    Bahlglln

    B

    utlma, lal penttng, dan lal rellMln tinting blhln yang dldengar, (m.a. 12) Soelobudava t,rbllk-apm2007/

    -

    klrangln

    dlblca

    dIn dltonton. Ayat Tanya dan Keaantunln

    Blhlgl ln C

    7.2 Memlhlml dIn menYltakln mlkaud perklt88n aukar berdaSlrkan

    AYlt Penyata

    Bahasa

    konteka Laraa BlhlSa

    4. KomSla

    7 Memblca plntaa aecara Imb ln din luncuran untuk membult 4. KoSI kata

    Perlblhl88

    -Novel

    ruJukln pelblgal blhln b,rcetlk d.n bahan elektranlk.

    KNm.a.22

    Merdekal

    7.5 Memah,ml dIn menalltl makaud tersurat dIn terslrat darlpldl

    5

    Kemahlran bamlla

    Merdekal

    aeaultu bahan

    5. Perlblhasa

    1IJnl Jh.

    - Pengenalan,

    8.2 Menyusun mlktumet mengikut keutamlan

    IImu Itu pellta Kemlhlran Ber1lklr

    bloclatl

    8. Mengolah maklumat aecara kohenan untuk tululn tertentu hatl

    .

    Memb.ndlng

    penuna,

    8.8 Membuet rumuaen dengln 11188n yang mun lbah

    01

    m8n.ld. beza

    clrt- clrl novel.

    9.1 Menggunlk8n ket',latnlh,fl'aSl. rangkll kate. perlbahasadIn lye t

    kemlhuln,

    dl

    -

    Menglnlllsis

    -Slnopsis

    9.2 Menentukln formet penyempsJln denJenls penullaen yang HSUII

    situ

    d l

    JIlIn

    Menjlnlldee , dll

    B8b1-6)

    untuk menylmpelk8n mlktumat

    Seperti IIpss

    Bldling EItet Is

    kUdung Belljlr cara

    belajlr

    10.1

    Mencerft8k8n aemul l seaebLtlh

    klrya

    secera keaeluruhan. -Usaha t8ngga Kemahlran

    10.4 Menyataken jenls, clrl,

    teml

    dan persaalan, pemlklran, nllll, dan

    kejlyaan Membaea

    pengajanlO.

    perlbahaae lain

    -Merujuk Kamus,dll

    12.2 Memll h lsi yang bemaa dan memblna kerangka penullsen

    yang seaual

    12. Menyuaun lsi & menggunlken

    p.

    weeana untuk menghasllkln

    Kecerdasan Pelbagal

    peranggln yeng koheren.

    -Verbal-Ungulstlk

    Klnsstetik , dll

    P.

    Konstruktlvisme

    P. Kontekstual

    7

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    8/12

    MANUALPENULISANBUKU

    REKOD MENG J R

    BAHASAMELAYU SEKOLAHMENENG H

    R N C N G N P J U R N H ~

    Rancangan Pelajaran Harian (RPH) Bahasa Melayu ialah suatu

    rangka P

    P yang dirancangkan untuk jangka mass yangditetapkan pada

    setiap hari persekolahan. Untuk menyediakan RPH, guru harus merujuki

    RPT. Tegasnya, RPH mesti berkait rapatdengan RPT

    Dalam menyediakan RPH, aspek-aspek seperti tarikh, hari, waktu,

    tingkatan, mata pelajaran, tajuk, objektif lhasil pembelajaran, kandungan,

    aktiviti, impaklrefleksi pertu dicatat.

    1

    Tarikh

    Hari persekolahan.

    Ditulis secara lengkap, contohnya: 12 Jan. 2009 ..J

    12 Januari 2009 J) ,12101/09 x) ,12. 1 .09 x)

    2

    Hari

    Han Pengajaran dan Pembelajaran berlangsung

    Contohnya: Isnin, Selasa, Rabu, Khamis, Jurnaat

    3 Waktu

    Masa

    P P

    Contohnya :

    8.10 -9.30

    J

    ) ,

    masa

    2

    dan

    3

    x)

    4

    Tingkatan

    Kelas yang diajar oleh guru dicatat dengan penuh

    Contohnya: 3 Gempaka

    5

    Mats

    pelajaran

    Subjek yang diajarkan oleh guru

    Ditulis dengan penuh.

    Contoh:

    Bahasa

    MeIayu

    ..J , B.M x ,

    B. Melayu

    x)

    6 Tajuk

    Kandungan yang terdapat dalam buku teks, buku teks KOMSAS dan bahan

    bahan lain yang berkaitan dengan Sukatan Pelajaran Bahasa Melayu

    Contoh : Pelajar cemerlang ..J

    ,

    KOMSAS - ugong

    J) ,

    nov l Merdekal

    Merdekal ..J ,cerpen

    Ougong

    ..J , cerpen x)

    8

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    9/12

    MANUAL PENULISAN

    BUKU

    REKOD MENGAJAR

    BAHASA

    MELAYU SEKOLAH MENENGAH

    : 11.10 -12.30 tengah hari

    7 Objektif Hasil Pembelajaran

    Objektif jelas

    dan

    dapat diukur.

    Objektif yang dibina

    mesti

    ada kaitan dengan HPK.

    5ekurang-kurangnya

    dua

    objektif dicatat.

    Satu daripada objektif mestilah berkaitan dengan P P sistem tatabahasa.

    PK

    perlu ditulis dalam bentuk angka. Contohnya :

    PK

    : 7 2

    PK perlulah bersesuaian dengan tajuk P P.

    merujuk

    kepada HSP

    yang meliputi tiga

    bidang

    iaitu interpersonal

    maklumat dan estetik.

    PK 1.1 7.4 9.2 12.4

    Objektif Hasll Pembelajaran: Murid

    dapat

    i

    berbu l

    dan berbicara dengan intonasi dan

    nada y ng sesuai berkaitan dengan murid

    cemertang.

    ii. menghasilkan karangan jenis dialog melebihi

    8

    patah perkataan

    iii

    menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kata

    nama

    9

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    10/12

    MANUAL PENULISANBUKU REKOD

    MENGAJAR

    BAHASA MELAYU

    SEKOLAH MENENGAH

    8 Aras

    Kemahiran berbahasa yang meliputi

    Aras

    1 Aras 2 dan

    Aras

    3 seperti yang .

    .

    terdapat dalam

    HSP tingkatan 1 hingga tingkatan

    9

    Nilai

    Mumi

    Berfokuskan satu nilai atau lebih

    Meliputi aspek peribadi, keluarga, masyarakat, negara atau global.

    Cara penulisan aras dan nilai mumi adalah seperti yang di bawah ini.

    Aras: 2

    Nilai Mumi:

    Gigih, tabah

    Kandungan

    Berkaitan dengan sistem bahasa

    Kandungannya terdiri daripada aspek tatabahasa morfologi, sintaksis,

    fonetik dan fonologi, semantik

    sebutan

    dan intonasi juga merupakan sebahagian daripada sistem bahasa.

    Kandungan: Sistem Bahasa;

    a Kata nama

    b Peribahasa - membaca jambatan u, ringan tuIang kalau

    tidakdipecahkan duyu nakan dapat sagunya

    1

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    11/12

    MANUAL PENULISAN BUKU REKOD MENGAJAR

    BAHASA MELAYU SEKOLAH

    MENENGAH

    11

    Aktiviti

    Proses P P bertujuan untuk mencapai objektifyang tetah ditetapkan.

    Perlu ditulis secara ringkas dan padat.

    Merangkumi set induksi, perkembangan langkah dan penutupan.

    Set

    induksi bertujuan untuk menarik minat pelajar terhadap P P pada hari

    tersebut.

    Berfokuskan

    murid

    ringkas dan

    padat.

    mencapai

    objektif.

    Aktiviti:

    Murid

    bersoal jawab tentang ciri-ciri murid

    cemerlang dan peribahasa yang

    berkaitan. m.s 8 buku teks)

    2.

    mengenal

    pasti ciri-ciri pelajar

    cemer1ang dalam rencana sambi

    mengarisi kata nama

    Iaman

    web:http://warkah.comJazali

    azlan-pelajar-terbaik-spm-)

    1 3 . secara berpasangan memainkan

    peranan sebagai murid cemerlang dan

    wartawan.

    4. menyampaikan dialog di hadapan

    kelas.

    PlBS)

    5. menghasilkan karangan dialog secara

    bertulis

    Pengayaan: http://www.bmspm.netf

    12 Impak

    refleksi

    Penilaian atau pengukuran guru terhadap pencapaian objektif p P.

    Penilaian guru terhadap presmsi P P yang telah dijalankan.

    Menjadi asas perancangan P P seterusnya.

    Impak ialah kesan yang diharapkan tercapai oleh murid anggaran dalam

    ).

    Refleksi ialah penilaian guru terhadap P P yang tetah dijalankan.

    :

    RefleksQ :

    Murid

    masfh kurang mampu berdialog

    Penilaian atau

    secara

    bertatasusila. Perlu pengukuhan.

    pengukuran guru

    Impak) :

    =

    0 *1

    murid mampu berdialog

    erhadap P

    P

    secara

    bertatasusila.

    ONTO

    : Guru boleh sama ada menulis impak atau refleksi atau kedua-duanya sekali

  • 7/25/2019 panduan-penulisan-rpt-dan-rph.pdf

    12/12

    MANUAL PENULISAN BUKU

    REKOD MENGAJAR

    BAHASA MELAYU SEKOLAH MENENGAH

    RANCANGAN PELAJARAN HARlAN

    Cadangan

    Tarikh: 15 Januari 2009 Hari : Khamis

    Waktu:

    11.10-12.30tengah

    hari

    Tingkatan : 3 Cempaka

    Mata pelajaran: Bahasa Melayu

    Tajuk: Murid Cemerlang

    HPK:

    1.1,7.4,9.2,12.4

    Aras:

    1,2

    Objektif / Hasil Pembelajaran: Murid dapat;

    i.

    Berbual dan berbicara dengan intonasi dan nada yang sesuai

    berkaitan dengan murid cemerlang.

    NilaiMumi:

    ii. Menghasilkan karangan jenis dialog melebihi 180 patah perkataan.

    gigih, tabah

    iii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya m kata nama.

    Kandungan:

    Sistem Bahasa;

    a Kata nama

    b

    Peribahasa - membaca jambatan ilmu, ringan tulang, kalau tidak dipecahkan ruyung

    manakan dapat sagunya

    Aktiviti:

    Murid

    1. Bersoal jawab tentang ciri-ciri murid cemerlang dan peribahasa yang

    berkaitan. m.s 8 buku

    t ks

    2. Mengenal pasti ciri-ciri pelajar cemer ang dalam rencana sambil menggarisi kata

    nama laman web: http://warkah.comIazali-azlan-pelajar-terbaik-spm-

    3.5ecara berpasangan- main peranan antara murid cemerlang dengan

    wartawan.

    4. Menyampaikan dialog di hadapan keIas PLBS

    5.

    Latihan pengukuhan menulis karangan dialog.

    6. Ulang sebut ciri-ciri murid cemerlang penutup

    Pengayaan: http://www.bmspm.net/

    Impak Refleksi : Sebanyak

    85

    murid mampu berdialog

    dengan

    PEmgetua

    bertatasusila.