my rph rbt - ikan hiasan

Upload: jocylyn-justine

Post on 05-Apr-2018

241 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 My Rph Rbt - Ikan Hiasan

    1/6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5

    Kelas :

    Bil. Murid : ___ Orang

    Tarikh :

    Hari :

    Masa :

    Topik : Ikan Hiasan

    Subtopik : Penyediaan Bekas

    Objektif Pengajaran

    Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

    i) Menyebut 6 daripada 8 aksesori bekas akuarium dengan betul.

    ii) Menyatakan 7 daripada 9 langkah-langkah menyedia dan menghias bekas

    akuarium dengan betul.

    iii) Menyusun dengan tepat 3 urutan teknik memasukkan ikan hiasan ke dalam

    bekas akuarium dengan betul.

    iv) Melakukan amali penyediaan bekas ikan hiasan dengan aksesori yang

    dibekalkan dengan sekurang-kurangnya 80% pencapaian lengkap dengan

    betul.

    KBKK : membuat inferens, menjana idea, membuat

    gambaran mental, mengingat kembali, menyusun

    ikut keutamaan dan membuat rumusan

    Penerapan Nilai : Kerjasama, kebersihan fizikal dan mental,

    kesederhanaan, kasih sayang

    Bahan Bantu Mengajar : Video, power point, bekas akuarium, pam penapis,

    batu, pasir, tumbuhan akuatik, kayu buruk, poster,

    model, lampu akuarium, ikan hiasan, kad nama,

    papan tulis, marker pen, gula-gula, pensil,

    pemadam dan nota edaran.

  • 8/2/2019 My Rph Rbt - Ikan Hiasan

    2/6

    Kajian Masa Depan : Komersialkan pemeliharaan ikan hiasan sebagai

    punca pendapatan sampingan.

    Pengetahuan Sedia Ada :

    i) Murid pernah melihat akuarium yang dihias di rumah.

    ii) Murid telah mengetahui jenis-jenis ikan hiasan.

    LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

    LANGKAH/MASA ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARANDAN PEMBELAJARAN CATATAN

    Set induksi

    (5 minit)

    1. Video kartun Finding

    Nemo.

    2. Soalan:

    i. Siapakah yang

    pernah menonton

    video ini?.

    ii. Apakah nama cerita

    ini?.

    iii. Adakah hidupan air

    itu cantik?.

    iv. Siapakah yang

    suka pada ikan

    hiasan?

    1. Guru menayangkan video

    kepada murid.

    2. Murid diminta menonton

    video tersebut dan faham

    apa yang ditonton.

    3. Guru bersoal jawab

    dengan murid.

    4. Guru mengaitkan set

    induksi dengan pelajaran

    pada hari ini.

    BBM:

    Video Kartun

    KBKK:

    Membuat

    inferens,

    menjana idea.

    NILAI:

    Kasih sayang

  • 8/2/2019 My Rph Rbt - Ikan Hiasan

    3/6

    Perkembangan

    Langkah 1

    (10 minit)

    Kelengkapan dan aksesori

    akuarium.

    i. Pam

    ii. Penapis

    iii. Batu

    iv. Pasir

    v. Tumbuhan akuatik

    vi. Kayu buruk

    vii. Poster

    viii. Model

    1. Murid diedarkan nota

    rujukan.

    2. Murid melihat tayangan

    powerpoint sambil

    mendengar penerangan

    guru mengenai langkah

    penyediaan akuarium ikan

    hiasan.

    3. Guru menunjukkan

    langkah penyediaan

    akuarium ikan hiasan.

    BBM:*Nota edaranpowerpoint*pam*penapis *batu

    *pasir,*tumbuhanakuatik*kayu buruk,*poster model,*akuarium

    KBKK:Membuatgambaran

    mental,mengingatkembali

    NILAI:Kerjasama

    Langkah 2

    (15 minit)

    Langkah-langkah

    menyedia dan menghias

    bekas akuarium.

    i. Bersihkan bekas

    akuarium dengan

    menggunakan span

    atau gentian kapas.

    ii. Bersihkan dan bilas

    bahan hiasan

    seperti pasir, batu

    dan kayu buruk.

    iii. Masukkan pasir,

    batu dan kayu

    buruk ke dalam

    akuarium.

    iv. Masukkan pam air

    dan alat penapis ke

    1. -murid dibahagikan

    kepada 4 kumpulan.

    2. Wakil kumpulan akan

    mengambil segala

    peralatan dan aksesori

    akuarium yang akan

    dipasang di meja kerja

    kumpulan mereka.

    3. Murid mengikut langkah

    penyediaan bekas

    akuarium secara amali di

    dalam kumpulan setelah

    diterangkan oleh guru.

    4. Murid diingatkan tentang

    keselamatan dan

    kerjasama berkumpulan.

    KBKK:

    Menyusun

    mengikut

    keutamaan,

    membuat

    gambaran

    mental

    NILAI:

    Kerjasama,

    kesederhanaan,

    kebersihan

    fizikal dan

    mental

  • 8/2/2019 My Rph Rbt - Ikan Hiasan

    4/6

    dalam akuarium.

    v. Letakkan tumbuhan

    akuatik ke dalam

    akuarium.

    vi. Letakkan model di

    atas pasir.

    vii. Masukkan air yang

    ke dalam akuarium.

    viii. Titiskan bahan anti

    klorin ke dalam

    akuarium.

    ix. Hidupkan suis pam

    air.

    Langkah 3

    (15 minit)

    Teknik memasukkan ikan

    hiasan ke dalam

    akuariuam.

    i. Rendamkan beg

    plastik yang

    mengandungi ikan

    hiasan ke dalam

    akuarium selama

    20 hingga 30 minit.

    ii. Buka ikatan beg

    plastik dan biarkan

    ikan hiasan keluar

    dengan sendiri

    bersama-sama air

    ke dalam akuarium.

    iii. Setelah semua ika

    hiasan keluar dari

    beg plastik,

    keluarkan pula beg

    plastik tersebut.

    1. Murid melihat tayangan

    powerpoint teknik

    memasukkan ikan hiasan

    ke dalam akuarium.

    2. Guru menunjukkan teknik

    memasukkan ikan hiasan

    ke dalam akuarium.

    3. Murid memasukkan ikan

    hiasan ke dalam akuarium

    dan melabelkannya

    dengan nama kumpulan.

    BBM:

    Powerpoint,

    ikan hiasan

    KBKK:

    Menyusun

    mengikut

    keutamaan,

    membuat

    gambaran

    mental

    NILAI:

    Kerjasama

  • 8/2/2019 My Rph Rbt - Ikan Hiasan

    5/6

    Langkah 4

    (10 minit)

    Kuiz berkumpulan1. Wakil kumpulan

    meletakkan akuarium

    mereka di atas meja cikgu.

    2. Wakil kumpulan akan

    mengambil papantulis,

    marker pen dan

    pemadam.

    3. Murid dikehendaki

    menjawab secara bertulis

    dengan memaparkan

    jawapan pada papan tulis.

    4. Murid diberikan gula-gula

    apabila jawapan betul.

    5. Kumpulan yang menang

    akan menerima hadiah

    daripada guru.

    BBM:

    *Papantulis

    *marker pen

    *pemadam

    *gula-gula

    *hadiah

    NILAI:

    Kebersihan

    fizikal dan

    mental,

    kerjasama

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan

    1. Langkah penyediaan

    bekas akuarium.

    2. Teknik memasukkan

    ikan hiasan ke dalam

    akuarium.

    1. Murid dibimbing untuk

    membuat rumusan.

    2. Guru menayangkan

    semula langkah

    penyediaan bekas

    akuarium dan teknik

    memasukkan ikan hiasanke dalam akuarium

    3. Guru memilih akuarium

    yang paling cantik untuk

    diiktiraf sebagai

    pemenang.

    KBKK:

    Membuat

    rumusan

    KMD:

    Komersialkan

    pemeliharaanikan hiasan

    sebagai punca

    pendapatan

    sampingan

  • 8/2/2019 My Rph Rbt - Ikan Hiasan

    6/6

    Refleksi Diri :

    Kekuatan :

    ___________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    __________________________________.

    Kekurangan :

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________________________________.

    Cadangan :

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________.

    Tandatangan :

    _________________

    ( JOCYLYN JUSTINE)