ibadah

17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2 Tajuk : Menghayati Bulan Ramadhan Rujukan : HSP / Buku Teks. Kelas Tarikh Masa Perkara Huraian Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: 1.Menyenaraikan keistimewaan bulan Ramadhan 2.Menyatakan amalan- amalan utama dalam bulan Ramadhan: I. Amalan-amalan sunat II. Pengertian amalan- amalan sunat tersebut. III. Kaifiat amalan-amalan sunat. IV. Fadilat dan hikmah amalan sunat pada bulan Ramadhan. Isi pelajara n 1.Keistimewaan bulan Ramadhan 2.Amalan-amalan utama dalam bulan Ramadhan Kaedah 1.Guru memberi penerangan. 2.Pelajar membuat perbincangan . 3.Subangsaran. Hasil P&P Aras 1 Pelajar dapat : 1.Menyatakan amalan- amalan yang diutamakan dalam bulan Ramadhan ( solat tarawikh / tilawah Al-Quran / sedekah ) 2.Menyatakan fadilah solat tarawikh /

Upload: nadirahamnk

Post on 04-Jan-2016

51 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

pai

TRANSCRIPT

Page 1: Ibadah

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Menghayati Bulan RamadhanRujukan : HSP / Buku Teks.

Kelas

Tarikh

Masa

Perkara Huraian

Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:1.Menyenaraikan keistimewaan bulan Ramadhan2.Menyatakan amalan-amalan utama dalam bulan Ramadhan:

I. Amalan-amalan sunatII. Pengertian amalan-amalan sunat

tersebut.III. Kaifiat amalan-amalan sunat.IV. Fadilat dan hikmah amalan

sunat pada bulan Ramadhan.

Isi pelajaran 1.Keistimewaan bulan Ramadhan2.Amalan-amalan utama dalam bulan Ramadhan

Kaedah 1.Guru memberi penerangan.2.Pelajar membuat perbincangan .3.Subangsaran.

Hasil P&P

Aras 1

Pelajar dapat :1.Menyatakan amalan-amalan yang diutamakan dalam bulan Ramadhan ( solat tarawikh / tilawah Al-Quran / sedekah )2.Menyatakan fadilah solat tarawikh / tilawah Al-Quran / sedekah.3.Mejelaskan kaifiat solat tarawikh ( masa / bilangan rakaat /berjemaah / berseorangan )4.Menyatakan kaifiat bertadarus Al-Quran dibulan Ramadhan.5.Memelihara adab ketika membaca Al-Quran.

Aras 21.Menerangkan hikmah dan faedah amalan sunat yang lain di bulan Ramadhan.2.Mengikhlaskan diri menunaikan ibadah qiamullail.3.Bersabar ketika mendirikan solat tarawikh.

Aras 3 1.Menerangkan sebab-sebab bulan Ramadhan bulan rahmat dan bulan keampunan.2.Kesan Ihya Ramadhan dalam

Page 2: Ibadah

pembangunan umat.3.Mengaitkan bulan Ramadhan sebagai bulan ibadah.4.Sabar melaksanakan ibadah puasa dan mengawal hawa nafsu.

Perkembangan PNP

Set Induksi Guru meminta seorang pelajar menceritakan pengalaman pertama berpuasa

Langkah 11.Guru menyatakan amalan-amalan yang diutamakan dalam bulan Ramadhan ( solat tarawikh / tilawah Al-Quran / sedekah )2.Pelajar menyatakan fadilah solat tarawikh / tilawah Al-Quran / sedekah.3.Guru mejelaskan kaifiat solat tarawikh ( masa / bilangan rakaat /berjemaah / berseorangan )4.Guru menyatakan kaifiat bertadarus Al-Quran dibulan Ramadhan.5.Pelajar berbincang tentang adab ketika membaca Al-Quran.

Langkah 21.Pelajar menghuraikan hikmah dan faedah amalan sunat yang lain di bulan Ramadhan.2.Guru menekankan keikhlasan diri menunaikan ibadah qiamullail.3.Guru menanamkan sifat sabar ketika mendirikan solat tarawikh.

Langkah 31.Guru menerangkan sebab-sebab bulan Ramadhan bulan rahmat dan bulan keampunan.2.Pelajar membincangkan kesan Ihya Ramadhan dalam pembangunan umat.3.Guru mengaitkan bulan Ramadhan sebagai bulan ibadah.

Pengayaan Pelajar membuat latihan di dalam buku kerja berkenaan dengan tajuk.

Tindakan Intervention

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Solat Qasar dan Jama’

Page 3: Ibadah

Rujukan : HSP / Buku Teks.Kelas

Tarikh

Masa

Perkara Huraian

Objektif Di akhir pemgajaran dan pembelajaran pelajar dapat :1.Menyatakan maksud rukhsah solat.2.Menyatakan kemudahan solat qasar dan jama’3.Menjelaskan maksud solat jama’taqdim dan ta’akhir4.Menjelaskan syarat solat qasar dan jama’5.Menerangkan kaifiat solat jama’taqdim dan qasar.6.Menyenaraikan hikmah disyariatkan solat qasar dan jama’

Isi pelajaran 1.Rukhsah solat.2.Kemudahan solat qasar dan jama’3.Maksud solat jama’taqdim dan ta’akhir.4.Syarat solat qasar dan jama’5.Kaifiat solat qasar dan jama’taqdim6.Kaifiat solat qasar dan jama’ta’akhir.7.Hikmah disyariatkan solat qasar dan jama’

Kaedah 1.Guru memberi penerangan2.Perbincangan dalam kumpulan mengenai konsep solat qasar dan jama’3.Soal jawab 4.Sumbangsaran 5.Tunjuk cara

Hasil P&P

Aras 1

Pelajar dapat :1.Menyatakan maksud solat jama’ dan qasar dari segi bahasa dan istilah syara’2.Menyatakan hukum dan dalil mengharuskan solat jama’ dan qasar.3.Menyenaraikan syarat-syarat sah solat jama’ dan qasar.4.Menjelaskan syarat-syarat sah solat jama’ dan qasar.5.Menerangkan kaifiat solat jama’ dan qasar.6.Mengamalkan solat jama’ dan qasar apabila musafir.

Aras 2 1.Menjelaskan hikmah solat jama’ dan qasar.2.Berdisiplin dan yakin terhadap perintah Allah ketika menunaikan solat jama’ dan qasar.

Page 4: Ibadah

Aras 3 1.Menerangkan kesan-kesan rukhsah solat jama’dan qasar terhadap seseorang.2.Mengamalkan solat jama’dan qasar apabila diharuskan.3.Sentiasa mengerjakan solat walaupun dalam musafir atau perjalanan yang jauh.

Perkembangan PNPSet Induksi Guru memberikan persoalan

sekiranya berjalan jauh, bagaimana melakukan solat

Langkah 11.Guru menyatakan maksud solat jama’ dan qasar dari segi bahasa dan istilah syara’2.Guru menyatakan hukum dan dalil mengharuskan solat jama’ dan qasar.3.Pelajar menyenaraikan syarat-syarat sah solat jama’ dan qasar.4.Guru menjelaskan syarat-syarat sah solat jama’ dan qasar.5.Guru menerangkan kaifiat solat jama’ dan qasar.6.Guru menyarankan pelajar mengamalkan solat jama’ dan qasar apabila musafir.

Langkah 2 1.Pelajar menjelaskan hikmah solat jama’ dan qasar.2.Guru menekankan disiplin dan yakin terhadap perintah Allah ketika menunaikan solat jama’ dan qasar.

Langkah 31.Pelajar menerangkan kesan-kesan rukhsah solat jama’dan qasar terhadap seseorang.2.Guru menekankan amalan solat jama’dan qasar apabila diharuskan.3.Guru menyarankan pelajar sentiasa mengerjakan solat walaupun dalam musafir atau perjalanan yang jauh.

Pengayaan Pelajar dikehendaki menghafaz lafaz niat solat qasar dan jama’ dengan betul.

Tindakan Intervention

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Zakat Fitrah

Page 5: Ibadah

Rujukan : HSP / Buku Teks.

Kelas

Tarikh

Masa

Perkara Huraian

ObjektifDi akhir pengajaran dan pembelajaran,pelajar dapat :1.Menyatakan maksud zakat fitrah.2.Menjelaskan hukum dan dalil zakat fitrah.3.Menerangkan hikmah zakat fitrah.4.Menerangkan kadar zakat fitrah5.Menerangkan syarat-syarat wajib mengeluarkan zakat fitrah.6.Menjelaskan waktu mengeluarkan zakat fitrah7.Menyenaraikan golongan yang berhak menerima zakat fitrah.8.Menghuraikan akibat orang yang tidak mengeluarkan zakat fitrah.

Isi pelajaran1.Maksud zakat fitrah.2.Hukum dan dalil zakat fitrah.3.Hikmah zakat fitrah.4.Kadar zakat fitrah.5.Syarat-syarat wajib mengeluarkan zakat fitrah.6.Waktu-waktu mengeluarkan zakat.7.Golongan yang berhak menerima zakat fitrah.8.Akibat orang yang tidak mengeluarkan zakat fitrah.

Kaedah1.Guru memberi penerangan kepada pelajar.2.Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan berdasarkan tajuk diberikan3.Soal jawab4.Sumbangsaran.

Perkembangan PNPSet Induksi Guru mengedarkan slip @ resit

zakat fitrah

Langkah 11.Guru menyatakan maksud zakat fitrah dari segi bahasa dan istilah syara’2.Guru menyatakan hukum dan dalil zakat3.Pelajar menyenaraikan syarat-syarat wajib.4.Pelajar menyenaraikan waktu-waktu zakat firtah

Langkah 2 1.Pelajar menjelaskan hikmah

Page 6: Ibadah

zakat.2.Pelajar berbincang 8 golongan yang menerima zakat

Langkah 3 1.Pelajar berbincang tentang akibat tidak mengeluarkan zakat.

Pengayaan Pelajar menyediakan soalan –soalan untuk kuiz.

Tindakan Intervention

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Puasa Menjana Keperibadian Muslim Unit 1 : Ibadah Puasa.Rujukan : HSP / Buku Teks.

Kelas

Tarikh

Masa

Perkara Huraian

Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :1.Menyatakan takrif puasa.2.Menyatakan rukun puasa.3.Menyenaraikan perkara yang membatalkan puasa.4.Menjelaskan syarat wajib puasa.5.Menyenaraikan syarat sah puasa.6.Menjelaskan perkara sunat ketika berpuasa.7.Menjelaskan perkara makruh ketika berpuasa.8.Menyenaraikan jenis-jenis puasa.

Isi pelajaran 1.Takrif puasa. 2.Rukun puasa3.Perkara yang membatalkan puasa. 4.Syarat-syarat

Page 7: Ibadah

wajib puasa.5.Syarat-syarat sah puasa. 6.Perkara-perkara sunat dalam ibadah puasa.7.Perkara-perkara makruh ketika berpuasa. 8.Jenis-jenis puasa.9.Hikmah berpuasa. 10.Akibat buruk orang yang tidak berpuasa.

Kaedah 1.Guru memberi penerangan.2.Pelajar membuat perbincangan bersama guru.3.Sumbangsaran.

Hasil P&P

Aras 1

Pelajar dapat :1.Menyatakan maksud puasa dari segibahasa dan istilah2.Menerangkan perkara yang berkaitan puasa,syarat wajib,syarat sah,rukun,perkara yang membatalkan puasa.3.Sabar menghadapi cubaan dan dugaan semasa berpuasa.

Aras 2 1.Mengemukakan dalil wajib puasa.2.Menjelaskan perkara sunat dan makruh ketika berpuasa.3.Menyatakan hikmah puasa.4.Ikhlas berpuasa,wajib dan sunat.

Aras 3 1.Menhuraikan jenis-jenis puasa dan hari-hari diharamkan berpuasa.2.Menilai akibat buruk orangy ang tidak berpuasa.3.Berjimat cermat dalam urusan perbelanjaan harian.

Perkembangan PNPSet Induksi Guru meminta seorang pelajar

menceritakan pengalaman pertama berpuasa

Langkah 1

1.Gur menyatakan maksud puasa dari segibahasa dan istilah2.Guru menerangkan perkara yang berkaitan puasa,syarat wajib,syarat sah,rukun,perkara yang membatalkan puasa.3.Pelajar menyatakan sifat-sifat yg perlu dalam menghadapi cubaan dan dugaan berpuasa.

Langkah 2

1.Pelajar mengemukakan dalil wajib puasa.2.Guru menjelaskan perkara sunat dan makruh ketika berpuasa.3.Pelajar berbincang tentang hikmah puasa.4.Guru menekankan sifat Ikhlas berpuasa,wajib dan sunat.1.Guru menghuraikan jenis-

Page 8: Ibadah

Langkah 3 jenis puasa dan hari-hari diharamkan berpuasa.2.Pelajar berbincang dan menilai akibat buruk orang yang tidak berpuasa.3.Guru menanamkan sifat berjimat cermat dalam urusan perbelanjaan harian.

Pengayaan Pelajar membuat nota dalam bentuk peta minda berkenaan dengan tajuk.

Tindakan Intervention

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Puasa Menjana Keperibadian MuslimUnit 2 : Golongan Yang Harus Berbuka Puasa.Rujukan : HSP / Buku Teks.

Kelas

Tarikh

Masa

Perkara Huraian

Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :1.Menerangkan keharusan berbuka puasa.2.Menyenaraikan golongan yang harus berbuka puasa.3.Menerangkan maksud qada’,fidyah dan kafarah puasa.4.Menjelaskan golongan yang wajib : -Qada’ - Qada’ dan fidyah -Fidyah - Qada’ dan kafarah.

Isi pelajaran 1.Keharusan berbuka puasa.2.Golongan yang harus berbuka puasa.3.Qada’, fidyah dan kafarah puasa.4.Golongan yang wajib qada’,wajib fidyah,wajib qada’ dan kafarah puasa.5.Hikmah diharuskan berbuka puasa.

Kaedah 1.Guru memberi penerangan.2.Pelajar membuat perbincangan bersama guru.

Page 9: Ibadah

3.Sumbangsaran.Hasil P&P

Aras 1

Pelajar dapat:1.Menyenaraikan golongan yang harus berbuka puasa.2.Menyebut golongan yang wajib qada’ puasa dan fidyah,wajib qada’ dan kafarah.3.Bertimbang rasa kepada golongan yang kurang bernasib baik.

Aras 2 1.Mengemukakan dalil naqli orang yang harus berbuka puasa.2.Menerangkan hikmah diharuskan berbuka puasa.3.Berkasih sayang serta menghormati orang tua.

Aras 3 1.Membezakan antara fidyah,qada’ dan kafarah ibadah puasa.2.Menjelaskan akibat orang yang meringan-ringankan ibadah puasa.3.Bertanggungjawab menjaga kesempurnaan ibadah puasa.

Perkembangan PNPSet Induksi Guru bertanyakan pelajar secara

rawak, bagaimana orang berpenyakit berpuasa.

Langkah 11.Guru menyenaraikan golongan yang harus berbuka puasa.2.Pelajar menyebut golongan yang wajib qada’ puasa dan fidyah,wajib qada’ dan kafarah.3.Pelejar membincangkan sikap bertimbang rasa kepada golongan yang kurang bernasib baik.

Langkah 21.Guru mengemukakan dalil naqli orang yang harus berbuka puasa.2.Pelajar menerangkan hikmah diharuskan berbuka puasa.3.Guru menekankan rasa kasih sayang serta menghormati orang tua.

Langkah 31.Pelajar berbincang tentang perbezaan antara fidyah,qada’ dan kafarah ibadah puasa.2.Guru menjelaskan akibat orang yang meringan-ringankan ibadah puasa.3.Guru menyatakan sikap bertanggungjawab menjaga kesempurnaan ibadah puasa.

Pengayaan Pelajar membuat nota dalam bentuk peta minda berkenaan dengan tajuk.

Tindakan

Page 10: Ibadah

Intervention

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2

Tajuk : Solat Qasar dan Jamak.Rujukan : HSP / Buku Teks.

Kelas

Tarikh

Masa

Perkara Huraian

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :1.Menyatakan maksud rukhsah solat.2.Menyatakan kemudahan solat Qasar dan Jamak.3.Menjelaskan maksud solat Jamak Takdim dan Taakhir.4.Menjelaskan syarat solat Qasar dan Jamak.5.Menerangkan kaifiat solat Jamak Taakdim dan Qasar.6.Menerangkan kaifiat solat Jamak Taakhir dan Qasar.7.Menyenaraikan solat Qasar dan Jamak.

Isi pelajaran 1.Rukhsah solat.2.Kemudahan solat Qasar dan Jamak.3.Maksud solat Jamak Taqdim dan Taakhir.4.Syarat solat Qasar dan Jamak.5.Kaifiat Solat Qsar dan Jamak Takdim6.Kaifiat solat Qasar dan Jamak Taakhir.7.Hikmah disyariatkan solat Qasar dan Jamak

Kaedah 1.Guru memberi penerangan.2.Perbincangan dalam kumpulan.3.Membuat simulasi solat Qasar dan Jamak.

Hasil P&P

Aras 1

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :1.Menyatakan maksud rukhsah solat.

Page 11: Ibadah

2.Menyatakan kemudahan solat Qasar dan Jamak.

Aras 2 1.Menjelaskan maksud solat Jamak Takdim dan Taakhir.2.Menjelaskan syarat solat Qasar dan Jamak.

Aras 3 1.Menerangkan kaifiat solat Jamak Taakdim dan Qasar.2.Menerangkan kaifiat solat Jamak Taakhir dan Qasar.3.Menyenaraikan solat Qasar dan Jamak.

Perkembangan PNPSet Induksi Guru memberikan persoalan

sekiranya berjalan jauh, bagaimana melakukan solat

Langkah 1Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :1.Guru menyatakan maksud rukhsah solat.2.Guru menyatakan kemudahan solat Qasar dan Jamak.

Langkah 21.Guru menjelaskan maksud solat Jamak Takdim dan Taakhir.2.Pelajar berbincang tentang syarat solat Qasar dan Jamak.

Langkah 31.Guru menerangkan kaifiat solat Jamak Taakdim dan Qasar.2.Guru menerangkan kaifiat solat Jamak Taakhir dan Qasar.3.Pelajar menyenaraikan solat Qasar dan Jamak.

Pengayaan Membuat pamplet berkenaan Rukhsah Solat unruk kemudahan musafir

Tindakan Intervention

Refleksi