Download - Rancangan Pengajaran Tema Selamat Hari Jadi
Tema : Sambutan Hari Jadi
Tajuk : Hari Jadi Saya.
Tarikh : 8 September 2008
Kelas : Prasekolah Lestari
Masa : 30 minit
Bilangan pelajar : 25 orang
Umur pelajar : 6 tahun
Komponen : Perkembangan Sosioemosi.
Hasil Pembelajaran : 1.1.1 Menceritakan pengalaman gembira atau sedih.
Objektif Khusus : Kanak-kanak dapat meluahkan perasaan mereka ketika menyambut hari jadi.
Bahan : Adunan tepung (doh), kek hari jadi, kad gambar, bijian coklat, jeli berperisa buah-buahan, dan lilin
hari jadi.
Pengetahuan sedia ada pelajar : Kanak-kanak pernah menyambut hari jadi rakan mereka di dalam kelas.
Komponen yang berkaitan : Komponen Bahasa dan Komunikasi dan Komponen Kreativiti dan Estetika.
Nilai dan tingkah laku : Bekerjasama dalam kalangan kanak-kanak, saling tolong-menolong,
Rujukan : Pusat Perkembangan Kurikulum. (2003). Kurikulum Prasekolah, Kebangsaan Kementerian
Pendidikan Malaysia.
LANGKAH /
MASA ISI PENGAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
Set Induksi
( 4 minit )
Menunjukkan klip
video dan kek hari
jadi kepada kanak-
kanak
1) Guru meminta kanak-kanak
meneka benda yang terdapat
di dalam kotak serta meminta
beberapa orang kanak-kanak
memegang kotak tersebut.
2) Guru menunjukkan kepada
kanak-kanak benda yang
terdapat di dalam kotak.
3) Guru menunjukkan klip video
sambutan harijadi kepada
kanak-kanak.
4) Guru memberitahu bahawa
mereka akan bercerita tentang
sambutan hari jadi.
1) Kanak-kanak meneka benda
yang terdapat di dalam kotak.
2) Beberapa orang kanak-
kanak memegang kotak
tersebut.
Bahan-bahan :
- Kotak yang berisi kek
hari jadi.
- Klip video
-Berimaginasi 1) Guru memberi kertas terpakai 1) Kanak-kanak mendapat
Aktiviti 1
( 7 minit )
tentang kek hari jadi
-Melukis kek hari
jadi
kepada kanak-kanak.
2) Guru meminta kanak-kanak
menutup mata beberapa saat..
3) Guru meminta kanak-kanak
membayangkan kek hari jadi
yang mereka pernah lihat atau
sukai.
4) Guru meminta kanak-kanak
membuka mata.
5) Guru meminta kanak-kanak
melukis kek hari jadi yang
mereka bayangkan.
6) Guru menunjukkan lukisan
yang telah guru sediakan.
7) Guru meminta semua kanak-
kanak menunjukkan hasil
lukisan mereka.
8) Guru meminta beberapa orang
kanak-kanak menceritakan hasil
kerja mereka dan menceritakan
pengalaman mereka semasa
kertas terpakai.
2) Kanak-kanak menutup mata.
3) Kanak-kanak
membayangkan kek hari
jadi yang mereka pernah
lihat atau sukai.
4) Kanak-kanak membuka
mata.
5) Kanak-kanak melukis kek
hari jadi.
6) Setiap orang kanak-kanak
menunjukkan hasil lukisan
mereka.
7) Beberapa orang kanak-
kanak menceritakan hasil
kerja mereka dan
menceritakan pengalaman
mereka semasa menyambut
hari jadi.
Bahan-bahan :
- Kertas terpakai, pensel.
-Kanak-kanak diberi
masa untuk berfikir
untuk melukis kek hari
jadi.
- Kanak-kanak diberi
peluang untuk melukis
kek hari jadi yang
mereka sukai.
- Guru menceritakan
kelebihan menggunakan
kertas terpakai.
menyambut hari jadi.
Aktiviti 2
( 15 minit )
1) Diberi peluang
untuk
menghasilkan kek
hari jadi buatan
sendiri.
1) Guru membahagikan kanak-
kanak kepada 3 kumpulan.
2) Guru memberikan setiap
kumpulan tiga adunan doh
yang berwarna merah, hijau
dan biru.
3) Guru memberikan bahan-
bahan untuk membuat kek
kepada kanak-kanak seperti
botol air, plastik, bijian coklat,
lilin dan gula-gula
4) Guru meminta kanak-
kanak menghasilkan kek hari
jadi buatan mereka sendiri.
5) Guru menyanyikan lagu ”
Selamat Hari Jadi”
6) Guru bersoal jawab dengan
kanak-kanak.
1) Kanak-kanak dibahagikan
kepada 3 kumpulan.
2) Setiap kumpulan diberi tiga
adunan doh yang berwarna
merah, hijau dan biru.
3) Setiap kumpulan juga diberi
satu set bahan-bahan untuk
membuat kek.
4) Kanak-kanak diminta
menghasilkan kek hari jadi
mengikut kreativiti mereka.
Bahan-bahan:
- adunan doh yang
berwarna merah, hijau
dan biru.
- botol air, plastik, bijian
coklat, lilin dan gula-
gula.
-Kanak-kanak diberi
peluang untuk memilih
warna adunan doh yang
mereka sukai.
- Kanak-kanak diberi
berpeluang menghasilkan
kek hari jadi mengikut
kreativiti mereka sendiri.
- Guru menceritakan
kepada kanak-kanak
tentang kebaikan
mengitar semula botol-
botol air dan plastik.
Penilaian/
Penutup
( 4 minit )
1) Soalan-soalan
yang berkaitan.
1) Guru bersoal jawab dengan
kanak-kanak tentang
pembelajaran sebagai
peneguhan.
2) Guru meminta kanak-kanak
menyanyikan lagu “Selamat
Hari Jadi”.
1) Kanak-kanak berinteraksi
dengan guru secara
bersopan.
2) Kanak-kanak menyanyikan
lagu “Selamat Hari Jadi”
secara beramai-ramai.
Kanak-kanak diberi
peneguhan untuk
mengukuhkan kefahaman
mereka tentang emosi
mereka sendiri.
LAMPIRAN 1
Lagu ”Selamat Hari Jadi”
Selamat Hari Jadi
Selamat Hari Jadi
Selamat Hari Jadi Saya
Selamat Hari Jadi.
LAMPIRAN 2
Gambar Kek Harijadi
LAMPIRAN 3
Gambar bahan-bahan membuat kek.
Adunan doh berwarna hijau, merah dan biru. Kek harijadi, lilin, coklat dan chocolate chip untuk hiasan.