Download - Draf jawapan rph
HBLS1103RPH
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Hari : Isnin
Tarikh : 10/ 01/ 2013
Masa : 10.10 – 11.10 pagi
Kelas : 4 Cerdas
Bilangan : 28 orang murid
Topik : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan
Aras 1 Menjaga tanaman hiasan dalam bekas
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melihat tanaman hiasan di persekitaran mereka
2. Murid pernah melihat ibu, jiran dan tukang kebun sekolah
Menguruskan tanaman hiasan.
Objektif pengajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 peralatan yang digunakan untuk penjagaan tanaman hiasan dengan betul.
2. Menyatakan sekurang-kurang 4 daripada 6 langkah penjagaan tanaman hiasan dengan betul
3. Melakukan / menunjuk cara 4daripada 6 langkah penjagaan tanaman hiasan dengan betul.
KBKK : Membanding beza, mengkategori
Penerapan Nilai : Disiplin , kerjasama, kesyukuran
BBB : Benda maujud (alatan penjagaan tanaman hiasan), slaid power
Point, lembaran kerja,
HBLS1103RPH
Langkah /
masaIsi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan
pembelajarancatatan
Set induksi
(5 minit)
Nyanyian lagu:
‘Melawat ke Taman Bunga’
Lirik
Saya melawat ke taman bunga
Saya lihat banyak rama-rama
Berwarna-warni sangat berseri
Cari bunga wangi….
Saya melihat bunga matahari
Saya melihat bunga seri pagi
Bunga mawar kembang wangi
Ciptaan Ilahi…
Soalan guru
Apakah nama bunga yang
disebut dalam lagu tadi?
Siapa suka bunga
matahari?
Apakah warna bunga
mawar?
Bagaimanakah bentuk
bunga mawar?
Guru mempertontonkan
video lagu ‘ Melawat ke
Taman Bunga’
Guru bersoal-jawab dengan
murid mengenai lagu.
Guru mengaitkan lagu dan
jawapan murid dengan
tajuk pelajaran.
Sumber lagu -
youtube.
Nilai kesyukuran
(Lihat lampiran 1)
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
Penerangan guru
mengenai konsep
penjagaan tanaman
hiasan.
-menyiram-merumput-menggembur-membaja-memangkas
Guru menerangkan
o konsep penjagaan
tanaman hiasan
o kepentingan menjaga
Tanaman Hiasan
BBB
Slaid power
point
(lihat lampiran 2 )
NILAI
disiplin
HBLS1103RPH
Perkembangan
Langkah 2
(10 minit)
Peralatan tanaman hiasan
Sarung tangan
Serampang tangan
Pongkes
Penyiram
Sekateur
Gunting pemangkas
Aktiviti penjagaan
Merumput
Mengembur
Membaja
Menyiram
Mencantas
Cadangan soalan guru
Guru menunjukkan
peralatan yang digunakan
semasa aktiviti penjagaan
Tanaman Hiasan serta
fungsinya.
Guru menjelaskan setiap
langkah yang dilakukan
semasa aktiviti penjagaan
Tanaman Hiasan.
Murid mengenal pasti
langkah penjagaan
Tanaman Hiasan serta
alatan yang digunakan.
Guru bersoal-jawab dengan
murid berkaitan langkah-
langkah penjagaan tanaman
hiasan.
BBB
Benda maujud
(semua
peralatan
penjagaan
tanaman)
BBB Slaid power
point.
(Lihat lampiran 3)
Perkembangan
Langkah 3
(15 minit)
Amali / demonstrasi
langkah-langkah penjagaan
tanaman hiasan oleh guru
Guru menunjukkan cara-cara
penjagaan Tanaman Hiasan.
Merumput
Mengembur
Membaja
Menyiram
Mencantas
BBB
Benda maujud
(perkakasan
perkebunan)
NILAI
Disiplin
(lihat lampiran4)
HBLS1103RPH
Aktiviti kumpulan. Murid –murid dibahagikan
kepada tiga kumpulan dan
dibawa keluar bengkel
untuk aktiviti amali.
Setiap kumpulan
melakukan kerja-kerja
penjagaan tumbuhan hiasan
dalam pasu bunga.
Langkah 4
(15 minit)
Cadangan soalan guru
1. Apakah kepentingan
penjagaan tanaman
hiasan?
2. Mengapakah penyiraman
perlu dilakukan pada
waktu pagi dan petang?
3. Nyatakan cara-cara
penjagaan tanaman
hiasan.
4.
1. Murid menjawab soalan
pemahaman (lisan)
berdasarkan aktiviti yang
dilaksanakan .
2. Guru mengedarkan
lembaran kerja dan murid
menjawab secara individu.
BBB
Lembaran
kerja
(rujuk
lampiran)
KBKK
Menaakul
Menjanakan
idea
(lihat lampiran 5)
Penutup
(5 minit)
Rumusan guru
Senarai peralatan
penjagaan tanaman
hiasan
Kepentingan penjagaan
tanaman hiasan
1. Guru membuat rumusan
tentang pembelajaran pada
hari ini.
NILAI
kesyukuran