contoh rph rbt tahun 4.doc

3
Modul Pengajaran Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 4 TAJUK 1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL MASA 60 minit STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mengenal pasti struktur organisasi bengkel 1.2 Mengenal pasti peraturan dan keselamatan bengkel STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menyatakan struktur organisasi bengkel berpandukan carta. 1.1.2 Menyediakan jadual tugas berpandukan struktur organisasi bengkel. 1.2.1 Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan berpandukan carta. 1.2.2 Mengamalkan peraturan dan keselamatan ketika berada di dalam bengkel berpandukan peraturan keselamatan OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Menyediakan struktur organisasi bengkel. 2. Menyatakan cara menyimpan alatan dan bahan dengan selamat. 3. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan RINGKASAN Murid dapat mengenal pasti dan menyediakan struktur organisasi bengkel serta dapat mengamalkan peraturan dan keselamatan bengkel KEMAHIRAN 1. Boleh berperanan dalam organisasi. 2. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan aktiviti

Upload: frendy-te

Post on 29-Nov-2015

939 views

Category:

Documents


30 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh RPH RBT Tahun 4.doc

Modul Pengajaran Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 4

TAJUK 1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL

MASA 60 minit

STANDARDKANDUNGAN

1.1 Mengenal pasti struktur organisasi bengkel1.2 Mengenal pasti peraturan dan keselamatan bengkel

STANDARDPEMBELAJARAN

1.1.1 Menyatakan struktur organisasi bengkel berpandukancarta.1.1.2 Menyediakan jadual tugas berpandukan strukturorganisasi bengkel.1.2.1 Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatandan bahan berpandukan carta.1.2.2 Mengamalkan peraturan dan keselamatan ketika beradadi dalam bengkel berpandukan peraturan keselamatan

OBJEKTIFPEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menyediakan struktur organisasi bengkel.2. Menyatakan cara menyimpan alatan dan bahan denganselamat.3. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan

RINGKASAN Murid dapat mengenal pasti dan menyediakan strukturorganisasi bengkel serta dapat mengamalkan peraturan dankeselamatan bengkel

KEMAHIRAN 1. Boleh berperanan dalam organisasi.2. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan aktiviti

ELEMEN MERENTASKURIKULUM

1. Keusahawanan(EK5) – Prinsip tanggungjawab sosial2. Nilai murni – berdisiplin dan mematuhi peraturan

BAHAN BANTUMENGAJAR

1. Carta keselamatan2. Kotak pertolongan cemas3. Alat pemadam api4. Apron5. Panel alatan.

Page 2: Contoh RPH RBT Tahun 4.doc

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set InduksiGuru menceritakan kepentingan untuk melantik seorang pemimpin dalam sesebuah organisasi.- Pemimpin sebagai contoh teladan kepada organisasi.

Langkah 11. Guru menunjukkan satu contoh carta organisasi bengkel

dan menerangkan tugas-tugas bagi setiap jawatan seperti fomen, penolong fomen dan ketua kumpulan. (Rujuk 2.1)

2. Murid memilih fomen dan penolong fomen.3. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.

Setelah itu, setiap kumpulan dikehendaki melantik seorang ketua.( HOTS – mengabungkan idea dengan menggunakanpemikiran yang kreatif untuk menghasilkan idea )

Langkah 21. Guru mengagihkan tugasan di bengkel seperti menyapu

sampah, menyusun kerusi dan meja, memadam papan hitam dan menyusun alatan tangan berpandukan kumpulan yang telah ditetapkan. (Rujuk 2.1)

2. Guru mengedarkan lembaran peraturan dan keselamatan.(Rujuk 2.2 dan 2.3)

3. Guru menerangkan peraturan dan keselamatan am, diri, alat dan bahan serta meminta murid untuk menampalkan ke dalam buku latihan.

4. Guru menerangkan kepentingan peti pertolongan cemasdan alat pemadam api. (Rujuk 2.6)

PenutupGuru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini dan memberi penghargaan kepada murid yang dapat melengkapkan tugasan yang diberi.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Guru mengedarkan satu lampiran struktur organisasi bengkel yang kosong kepada setiap murid untuk dilengkapkan.

2. Murid menyenaraikan jenis-jenis tugasan di dalam bengkel.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid telah didedahkan dengan peraturan-peraturan yang perlu dipatuhi di sekolah.

REFLEKSI