bunga tisu

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL MATAPELAJARAN : Pendidikan Seni Visual TAHUN : 4 Iman BIDANG : Membentuk dan Membuat Binaan AKTIVITI : Menghasilkan Bunga Carnation TAJUK : Sekuntum Bunga Carnation MASA : 8.10 pagi – 9.10 pagi OBJEKTIF PENGAJARAN : Guru dapat mendedahkan teknik lipatan tisu untuk menghasilkan sekuntum Bunga Carnation. HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pelajaran murid dapat: - Mengetahui teknik lipatan dalam menghasilkan sekuntum bunga - Separuh dari murid dapat menghasilkan sekuntum bunga Carnation dengan menggunakan tisu PENERAPAN NILAI : Menghargai keindahan semulajadi ciptaan ilahi. KEMAHIRAN BERFIKIR

Upload: zinky-gurlz

Post on 30-Dec-2015

35 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Bunga Tisu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

MATAPELAJARAN : Pendidikan Seni Visual

TAHUN : 4 Iman

BIDANG : Membentuk dan Membuat Binaan

AKTIVITI : Menghasilkan Bunga Carnation

TAJUK : Sekuntum Bunga Carnation

MASA : 8.10 pagi – 9.10 pagi

OBJEKTIF PENGAJARAN : Guru dapat mendedahkan teknik lipatan tisu untuk

menghasilkan sekuntum Bunga Carnation.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pelajaran murid dapat:

- Mengetahui teknik lipatan dalam menghasilkan sekuntum

bunga

- Separuh dari murid dapat menghasilkan sekuntum bunga

Carnation dengan menggunakan tisu

PENERAPAN NILAI: Menghargai keindahan semulajadi ciptaan ilahi.

KEMAHIRAN BERFIKIR

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat dan menyentuh Bunga Carnation

Nilai murni : kreatif, cermat, berhati, kerjasama, patuh dan disiplin.

Unsur KBKK : Sumbangsaran

BBM : Tisu, dawai, pen marker.

Page 2: Bunga Tisu

Aras 1 Menghasilkan objek 3D mudah dengan menggunakan elemen Asas Seni Reka

seperti bentuk dan ruang.

Aras 2 Mengaplikasi konsep, struktur, dan imbangan dalam membentuk dan membuat

binaan yang berfungsi.

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Ca

tatan/

Strategi

Set Induksi

(5 minit)

Sajak (lampiran 1)

“Tarian Bunga Raya”

1. Murid dan guru

menyanyi lagu bunga

Raya sambil menari.

2. Guru bersoal jawab

mengenai lagu.

4. Guru mengaitkan

lagu dengan

pembelajaran hari ini.

Nilai Murni

-Peka

Langkah 1

(7 minit)

-Menunjukkan beberapa

contoh gambar bunga.

Contoh :

1. Guru memaparkan

gambar bunga

Carnation.

2. Guru bersoal jawab

dengan murid fungsi

bunga.

3. Guru membimbing

murid menjawab

BBM

- Gambar Bunga

Nilai Murni

- Peka-

Page 3: Bunga Tisu

soalan.

4. Guru bersoal jawab

mengenai cara

menghasilkan bunga.

5. Guru menunjukkan

bunga Carnation yang

telah dihasilkan.

Langkah 2

(15 minit)

1. Guru menyatakan

bahan dan alat untuk

menghasilkan Bunga

Carnation.

2. Murid memberikan

tumpuan kepada guru.

3. Guru memberikan

tisu dan dawai kepada

setiap murid.

4. Guru bersoal jawab

dengan murid cara

menghasilkan bunga

dengan menggunakan

tisu dan dawai.

Langkah 3

(20 minit)

-Guru menerangkan cara

menghasilkan Bunga

.

1. Guru menunjukkan

cara menghasilkan

Bunga Carnation

Kemahiran

penerangan

selain paparan

Page 4: Bunga Tisu

Carnation. dengan menggunakan

dawai dan tisu.

2. Dengan sehelai tisu,

Gunakan kertas

tekapan untuk melukis

bulatan pada tisu.

3. Gunting bulatan

mengikut lakaran dan

kepilkan klip kertas bagi

mengelakkan susunan

tidak sekata.

4. Kepilkan dengan

menggunakan klip

kertas.

5. Warnakan sekeliling

LCD

menerangkan

prosedur

pembuatan.

Pembelajaran

masteri.

Page 5: Bunga Tisu

bulatan tisu dengan

pen marker.

6. Dengan

menggunakan dawai,

tusukkan dawai di

tengah-tengah bulatan.

7. Lipatkan tisu sehelai

demi sehelai seolah-

olah menguncup

dengan mengikut

arahan guru.

8. kemaskan lipatan

tisu sehingga menjadi

seperti sekuntum

Bunga Carnation.

Penilaian/

Apresiasi

-Membuat apresiasi hasil

kerja.

1. Guru memilih hasil

kerja murid untuk

dibuat

apresiasi/penilaian .

Teori

kecerdasan

pelbagai;

Page 6: Bunga Tisu

(7 minit) 2. Murid menyatakan

tentang hasil kerja

sendiri dan memberi

pendapat semasa

proses penghasilan

Bunga Carnation.

3. Guru menyatakan

kekuatan dan

kelemahan hasil kerja

dan melakukan

penambahbaikan.

4. Guru memberi

arahan kerja boleh

disambung di rumah

jika tidak sempat

menyiapkannya dalam

kelas.

-verbal

-linguistik

-interpersonal

Penutup

(4 minit)

Kognitif :

Guru menerangkan semula

teknik menghasilkan Bunga

Carnation.

Sosial :

Tepuk Tahniah

1. Guru bersoal jawab

mengenai pelajaran

yang telah dipelajari.

2. Guru merumuskan

pelajaran hari ini.