borang pencerapan klinikal pengajaran & pembelajaran

10
PK 04/1 BORANG PENCERAPAN KLINIKAL PENGAJARAN & PEMBELAJARAN (Elemen 9 SKPM) Panduan Skor ARAHAN: 0 Tiada (0%) Sila guna / apabila mengisi ruangan skor guru 1 Sangat Sedikit (1% - 24%) 2 Sebahagian Kecil (25% - 49%) 3 Kebanyakan (50% - 74%) 4 Sebahagian Besar (75% - 100%) Bi l Aspek No Ite m Item Skor Guru 0 1 2 3 4 1 Rancangan Pelajaran Tahunan (a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Tahunan: i berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran terkini ii merangkumi sepanjang tahun persekolahan semasa Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 1 Jumlah Skor Aspek 1 2 Rancangan Pelajaran Harian (a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian dengan: i mengambil kira tahap kebolehan dan keupayaan murid (b) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian yang mengandungi sekurang- kurangnya: i objektif atau hasil pembelajaran

Upload: trisha-morales

Post on 10-Aug-2015

342 views

Category:

Documents


31 download

TRANSCRIPT

Page 1: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

PK 04/1BORANG PENCERAPAN KLINIKAL PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

(Elemen 9 SKPM)

Panduan Skor

ARAHAN: 0 Tiada (0%)

Sila guna / apabila mengisi ruangan skor guru

1Sangat Sedikit (1% - 24%)

2Sebahagian Kecil (25% - 49%)

3Kebanyakan (50% - 74%)

4Sebahagian Besar (75% - 100%)

Bil AspekNo Item

ItemSkor Guru

0 1 2 3 4

1 Rancangan Pelajaran Tahunan

(a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Tahunan:

 

iberdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran terkini

         

iimerangkumi sepanjang tahun persekolahan semasa

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 1

  Jumlah Skor Aspek 1

2 Rancangan Pelajaran Harian

(a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian dengan:

 

imengambil kira tahap kebolehan dan keupayaan murid

         

(b)Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian yang mengandungi sekurang-kurangnya:

 

i

objektif atau hasil pembelajaran (dinyatakan dalam bentuk perlakuan, boleh diukur serta merangkumi pengetahuan dan kemahiran yang perlu dikuasai)

         

ii aktiviti (cara bagaimana hendak mencapai objektif, bersesuaian dengan keupayaan

         

Page 2: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

murid dan peruntukan masa)

iii

penilaian kendiri secara bertulis (terhadap pencapaian objektif pengajaran dan pembelajaran untuk mengenalpasti kelemahan dan kekuatan murid serta merancang dan melakukan penambahbaikan)

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 2

  Jumlah Skor Aspek 2

3 Set Induksi (a)Guru melaksanakan set induksi yang:  

imenarik perhatian dan merangsang minat murid

         

iimenjurus ke arah kesediaan minda murid (seperti dikaitkan dengan pelajaran lepas, isu semasa dan persekitaran

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 3

  Jumlah Skor Aspek 3

4 Penyampaian/ Perkembangan Pelajaran

(a)Guru menyampaikan pengajaran dengan:  

i

mengamalkan pendekatan berasaskan prinsip pengajaran asas (daripada mudah kepada kompleks, pengajaran konkrit kepada abstrak)

         

iimenghubungkaitkan pengajaran dengan kehidupan harian murid

         

iiimenggunakan bahasa (laras dan istilah) yang tepat

         

ivmenjalankan aktiviti yang memperlihatkan pemeringkatan dan perkembangan pengajaran

         

v menggunakan masa dengan optimum          

vimenggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang releven dan sesuai

         

vii menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang berkesan

         

Page 3: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

viiimenggunakan pendekatan dan kaedah berpusatkan murid

         

ixmelaksanakan aktiviti mengikut tahap kebolehan murid

         

x

melaksanakan aktiviti yang mengambil kira pelbagai kecerdasan (verbal-linguistik, muzik, logik-matematik, interpersonal, intrapersonal, visual-ruang, kinestetik, naturalis

         

ximelaksanakan aktiviti yang melibatkan pelbagai deria

         

xiimenggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran secara berdikari tanpa bergantung kepada arahan guru

         

xiii menerapkan kemahiran berfikir          

xiv

melaksanakan pendekatan integrasi merentas kurikulum (bahasa, alam sekitar, sains dan teknologi, nilai murni, patriotisme, perpaduan, jati diri, kesihatan, kekeluargaan)

         

xv fleksibel mengikut situasi          

xvi

penilaian berterusan dalam pengajaran dan pembelajaran (lisan/penulisan/pemerhatian)

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 4

  Jumlah Skor Aspek 4

5 Teknik Penyoalan Guru

(a)Guru menyoal murid dengan:  

imengemukakan soalan mengikut pelbagai aras kognitif (contohnya berdasarkan Taksonomi Bloom)

         

ii menyusun aras soalan dari mudah ke sukar          

iii mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah

         

Page 4: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

ivmengemukakan soalan yang jelas maksudnya dan boleh difahami

         

v menyebarkan soalan ke seluruh kelas          

vi memberi masa untuk murid berfikir          

vii mencungkil jawapan daripada murid          

viiimengalih arah soalan kepada murid-murid lain

         

ixmemberi respons yang sesuai terhadap jawapan murid

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 5

  Jumlah Skor Aspek 5

6 Penglibatan Murid

(a) Murid mengikuti pengajaran dan pembelajaran dengan:

 

imembawa peralatan atau bahan yang diperlukan (jika berkenaan)

         

ii membuat persediaan awal          

iiimembuat catatan daripada pengajaran guru (jika berkenaan)

         

ivmengemukakan soalan atau pendapat secara spontan

         

v membuat rujukan spontan (jika berkenaan)          

vimenjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru

         

viiberinteraksi secara aktif dengan guru, murid lain dan bahan

         

viiimemberi respons yang sesuai terhadap soalan dan latihan

         

ixmenunjukkan kemahiran melaksanakan gerak kerja kumpulan (jika berkenaan)

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 6

  Jumlah Skor Aspek 6

7 Peneguhan (a) Guru memberi peneguhan terhadap pembelajaran murid dengan:

 

imemberi pujian secara lisan atau isyarat bukan lisan kepada perlakuan yang baik

         

ii mempelbagaikan perkataan, ungkapan atau isyarat peneguhan bersesuaian dengan

         

Page 5: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

murid

iiimemberi teguran yang bersesuaian terhadap perlakuan negatif murid

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 7

  Jumlah Skor Aspek 7

8 Latihan dan Tugasan

(a)Guru memberi latihan/tugasan (projek, kerja rumah) kepada murid dengan:

 

i mengikuti keupayaan dan kebolehan murid          

ii mempelbagaikan jenisnya          

iii tugasan berkait dengan tajuk yang dipelajari          

ivmenekankan prosedur dan arahan dalam membuat tugasan

         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 8

  Jumlah Skor Aspek 8

9 Pemeriksaan Latihan dan Tugasan Murid

(a)Guru memeriksa latihan dan tugasan dengan:  

i menunjukkan kesilapan murid          

iimemeriksa dalam tempoh dan kekerapan yang munasabah

         

iii memberi ulasan yang membina          

ivmemberi penghargaan kepada hasil kerja yang baik

         

v memastikan murid membuat pembetulan          

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 9

  Jumlah Skor Aspek 9

10 Penutupan (a)Guru mengakhiri pengajaran dengan:  

imembuat penutupan kognitif (rumusan dijalankan sama ada oleh guru/murid atau membuat penilaian secara lisan/tulisan)

         

ii membuat penutupan sosial (kenyataan yang mententeramkan emosi murid dan persediaan untuk pelajaran akan datang)

         

Page 6: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 10

  Jumlah Skor Aspek 10

11 Hasil Kerja Murid

(a)Murid melaksanakan latihan atau tugasan dengan:  

i lengkap          

ii kemas dan bersih          

iii menepati masa          

ivmenepati format dan prosedur latihan dan tugasan

         

v membuat latihan dengan betul          

vi membuat pembetulan bagi latihan yang salah          

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 11

  Jumlah Skor Aspek 11

12 Pengurusan Kelas

(a)Guru menguruskan kelas dengan:  

i

memastikan wujud suasana yang kondusif untuk pengajaran dan pembelajaran (contohnya bilik darjah selamat, bersih, ceria, kemas dan susunan perabot sesuai dengan aktiviti)

         

ii memastikan kehadiran murid untuk belajar          

iii memastikan kesediaan murid untuk belajar          

ivmewujud dan memanfaatkan sudut mata pelajaran

         

Page 7: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

v memastikan peraturan kelas dipatuhi          

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 12

  Jumlah Skor Aspek 12

13 Perwatakan Guru

(a)Guru menyumbang kepada suasana pembelajaran yang kondusif dengan:

 

iberpakaian sesuai, kemas dan bersih mematuhi arahan dan surat pekeliling

         

iibersifat mesra, mudah didekati dan sedia membantu          

iiimengenali semua murid dan prihatin terhadap keperluan mereka          

iv berinteraksi secara spontan         

v menggunakan nada suara yang sesuai         

vimewujudkan suasana riang yang merangsang pembelajaran          

vii menepati masa         

  Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 13

  Jumlah Skor Aspek 13

RUMUSAN PENCERAPAN GURU

Bil AspekSkor

PenuhSkor Guru

Peratus Taraf Aspek

1 Rancangan Pelajaran Tahunan

2 Rancangan Pelajaran Harian

Page 8: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran

3 Set Induksi

4 Penyampaian Pelajaran

5 Teknik Penyoalan

6 Penglibatan Murid

7 Peneguhan

8 Latihan dan Tugasan

9Pemeriksaan Tugasan dan Latihan Murid

10 Penutupan

11 Hasil Kerja Murid

12 Pengurusan Kelas

13 Perwatakan Guru

JUMLAH KESELURUHAN SKOR DAN TARAF PENGAJARAN & PEMBELAJARAN GURU

0

Tarikh Pencerapan:   Bilangan Pencerapan:  

Nama dan Tandatangan Pencerap Nama dan Tandatangan Guru

Page 9: Borang Pencerapan Klinikal Pengajaran & Pembelajaran