bahan: cdri kementerian pendidikan malaysia · pdf filetahun: 2 tajuk: bahasa melayu kembara...
TRANSCRIPT
Hakcipta terpelihara © PKG Kalumpang 2013
Bahan: CDRI Kementerian Pendidikan Malaysia
M/Pel: Bahasa Melayu Tahap 1
Tahun: 2
Tajuk: Bahasa Melayu Kembara
Penggunaan: Sebahagian (Perkembangan dan pengukuhan)
Segmen: Perkembangan-tutorial
Kaedah: Penggunaan CDRI secara kelas
Bil computer: 1
Rancangan Mengajar Bahasa Melayu Tahun 2
Hari:
Tarikh:
Masa:
Topik: Haiwan
Sub/topic: Haiwan Liar
Objektif: Pada akhir P&P murid-murid dapat:
1.Mencatat dan menyusun kata nama.
2. Menggunakan kata nama dalam kehidupan harian.
3. Mengisi tempat kosong menggunakan kata nama yang sesuai.
Pengetahuan sedia ada: Murid sudah tahu nama-nama haiwan.
Unsur patriotiime:
Nilai-nilai murni: 1. Menghargai flora dan fauna.
Hakcipta terpelihara © PKG Kalumpang 2013
1. Set Induksi ( 5 minit)
Bersoal jawab dengan murid mengenai haiwan-haiwan di zoo.
2. Perkembangan:
Langkah 1 ( 15 minit )
Guru menunjukkan paparan CDRI dan bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan:
1.Apakah nama binatang itu?
2.Sebutkan kata nama am dari ayat itu?
Ulang aktiviti dengan paparan seterusnya.
Langkah 2( 10 minit)
Guru meminta murid menyenaraikan kata nama am berkumpulan.
Guru meminta wakil murid membacakan senarai kata nama am yang dibuat.
Hakcipta terpelihara © PKG Kalumpang 2013
Langkah 3 ( 15 minit)
Guru meminta murid membina ayat dari kata nama yang telah dipelajari.
Contoh : singa
Singa ialah seekor binatang yang garang.
Pengukuhan( 10 Minit)
Guru memaparkan CDRI sebagai latihan pengukuhan.
Murid diminta kehadapan untuk klik jawapan yang tepat.
Penutup (5 minit)
Guru memberi murid lembaran kerja.
Hakcipta terpelihara © PKG Kalumpang 2013
Bahan : CDRI Bahasa Melayu Tahun 2
M/Pel : Bahasa Melayu
Tahun : 2
Tajuk : Cuti-cuti Malaysia
Penggunaan: Sebahagian (perkembangan)
Segmen : Perkembangan –tutorial
Kaedah : Penggunaan dalam kelas
Bil. Komputer : 1
Rancangan Mengajar Bahasa Melayu Tahun 2
Hari:
Tarikh:
Masa :
Topik: Tempat-tempat peraginan
Objektif: Pada akhir P&P murid-murid dapat:
1. Menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas secara bertulis
2. Mengisi tempat kosong menggunakan kata nama am dan kata nama khas
yang sesuai.
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah pergi melancong ke tempat-tempat yang menarik.
Unsur patriotisme: Mencintai dan menghargai keindahan di negara sendiri.
Nilai-nilai murni : 1. Memelihara keindahan dan menjaga kebersihan tempat-tempat
peraginan.
Set Induksi ( 5 minit)
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tempat-tempat peraginan yang pernah
dikunjungi.
Langkah 1 (20 minit)
Guru memaparkan CDRI petikan mengenai Taman Negara.
Murid membaca petikan mengikut guru.
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai petikan.
Hakcipta terpelihara © PKG Kalumpang 2013
Langkah 2 ( 15 minit)
Guru meminta murid menyebut satu perkataan yang berwarna biru.
Guru menerangkan kepada murid mengenai perkataan yang disebut.
Contoh; taman ialah kata nama am
Guru meminta murid menyebutkan perkataan yang berwarna merah dan berhuruf besar.
Contoh: Terengganu ialah kata nama khas
Langkah 3( 15 minit)
Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.
Guru meminta murid menyenaraikan perkataan yang berwarna merah dan mengelaskan
mengikut kumpulan kata nama am dan kata nama khas.
Wakil murid membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.
Pengukuhan ( 10 minit)
Murid menjawab soalan pengukuhan yang dipaparkan secara lisan.
Penutup ( 5 minit)
Murid membuat latihan bertulis di dalam lembaran kerja yang diedarkan.