· web viewrancangan pengajaran harian ( rph ) bahasa melayu nama guru: nurlisa kamba tarikh:...

Post on 17-Mar-2018

242 Views

Category:

Documents

2 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) BAHASA MELAYU

Nama Guru : Nurlisa KambaTarikh : 20 Mac 2012Masa : 8.30 – 9.30 pagi (60 minit)Tahun : 4 BijakBil. Murid : 29 orangTema : Sekolahku BerjasaTajuk : Pemimpin Kecil di SekolahkuPakej/Modul : -

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat ;

1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kriteria ketua kelas yang baik.2. Membezakan kata tanya antara soalan jenis bertumpu dan bercapah.3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada lima kata adjektif sifat dengan betul.

Hasil Pembelajaran Umum (HPU) :

1.0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal.

2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami.

Hasil Pembelajaran Khusus (HPK) :

1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.Aras 2

i. Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya secara logik dan tepat.

Aras 3i. Bersoal-jawab untuk membuat rumusan dan keputusan.

2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.Aras 1

i. Menyampaikan sesuatu berita secara ringkas dengan bahasa yang betul

Pengisian Kurikulum : Sistem Bahasa

o Tatabahasa : Kata tanya, ayat tanya, kata adjektifo Kosa kata : -

Kemahiran Bernilai Tambah o Kemahiran Kontekstual – membuat keputusano Teori kecerdasan pelbagai – interpersonal o Kemahiran berfikir

Penekanan Konsep 5P:i. Penggabungjalinan

I. Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertuturII. Tatabahasa : Kata kerja

ii. PenyerapanI. Ilmu : Pendidikan Moral

II. Nilai : Kerjasama, kerajinan, patriotisme, semangat bermasyarakat

iii. Pemulihan : -

iv. Pengayaan : -

v. Penilaian : Soal jawab dan tugasana. Memberi kerja individu

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): Buku teks Bahasa Melayu

Pengetahuan Perlu Ada : Murid mengetahui peranan seorang ketua kelas.

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN (PPP) BESTARI (BM)

LANGKAH & MASA ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

SET INDUKSI8.30-8.35(5 MINIT)

Soal-jawab

Contoh Soalan :a) Siapakah pemimpin di

sekolah?b) Adakah kamu hormati

guru besar sebagai pemimpin sekolah?

c) Siapa pemimpin yang dilantik di dalam kelas?

d) Bagaimana cara perlantikan ketua kelas?

i. Guru bersoal-jawab dengan guru berkenaan pemimpin di sekolah.

ii. Guru mengaitkan hasil soal jawab dengan isi pelajaran.

Penyerapan :- Kecerdasan pelbagai

LANGKAH 1

8.35-8.45(10 MINIT)

Sumbang saran : Kriteria-kriteria ketua kelas yang baik.

i. Guru meminta ketua kelas untuk tampil ke hadapan.

ii. Murid lain diminta untuk menyatakan lima kriteria ketua kelas mereka.

iii. Guru bersoal-jawab dengan murid secara sumbang saran tentang kriteria ketua kelas yang baik.

KBT :- Kemahiran Berfikir

Penyerapan ilmu :- Teori kecerdasan

pelbagai

LANGKAH 2

8.45-9.00(15 MINIT)

Perbincangan berpasangan menggunakan soalan bertumpu dan bercapah.

Contoh soalan bertumpu :a) Apakah kriteria yang ada

pada Saiful?

Contoh soalan bercapah :b) Bagaimanakah kita

hendak memilih ketua kelas yang baik?

c) Mengapakah Tiara paling layak?

i. Murid diminta untuk membuka buku teks halaman 30.

ii. Murid diminta untuk membaca secara senyap kriteria-kriteria yang ada pada Saiful, Tiara dan Razali.

iii. Murid diminta untuk berbincang secara berpasangan tentang pelajar yang layak menjadi ketua kelas antara Saiful, Tiara dan Razali.

iv. Murid dibimbing untuk membina soalan

BBB : Buku teks KBT :

- Kemahiran Belajar Cara Belajar

- Kecerdasan pelbagai Penyerapan :

- Ilmu: Pendidikan Moral

bertumpu dan bercapah semasa dalam perbincangan bagi membuat pilihan yang tepat.

v. Guru memaklumkan had masa perbincangan.

vi. Guru memantau perbincangan murid.

LANGKAH 3

9.00-9.15(15 minit)

Penggunaan soalan bertumpu dan bercapah

i. Guru menyenaraikan ketiga-tiga pilihan di papan putih.

ii. Murid diminta untuk mengangkat tangan bagi sesiapa yang mencalonkan nama yang disebut oleh guru yang layak menjadi ketua kelas.

iii. Guru membuat pengiraan undi.

iv. Guru memilih secara rawak pasangan perbincangan.

v. Guru menggunakan soalan bertumpu dan bercapah untuk menguji respon murid.

vi. Guru membetulkan serta merta jika terdapat sebarang kesalahan penggunaan ayat murid.

KBT :- Kemahiran Berfikir

LANGKAH 4

9.15-9.25(10 minit)

Kata adjektif sifat i. Murid diminta untuk menyenaraikan lima kata adjektif sifat yang terdapat pada maklumat di buku teks dalam buku nota.

ii. Murid yang sudah siap awal diberikan latihan pengayaan iaitu mencari kata lawan bagi kata adjektif yang disenaraikan.

iii. Guru memeriksa hasil kerja murid.

iv. Guru mengulas hasil

kerja murid secara keseluruhan.

PENUTUP9.25-9.30(5 minit)

Rumusan :- Kriteria-kriteria ketua

kelas- Nilai-nilai murni :

a) Kerjasamab) Kerajinanc) Patriotismed) Semangat

bermasyarakat

i. Guru membuat kesimpulan kriteria-kriteria seorang ketua kelas sebagai pemimpin kecil sekolah.

ii. Guru memuji kerjasama murid dan hasil kerja murid.

iii. Murid diminta untuk membaca semula jawapan mereka yang sudah disemak oleh guru dan membuat pembetulan.

iv. Guru menerapkan nilai murni.

KBT:- Teori kecerdasan

pelbagai Penyerapan nilai:

a) Kerjasamab) Kerajinanc) Patriotismed) Semangat

bermasyarakat

top related