rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan
Post on 17-Jul-2015
10.086 Views
Preview:
TRANSCRIPT
RPH DUNIA SENI VISUAL TAHUN 1
Matapelajaran : Dunia Seni Visual
Tahun : 1 _____________
Tarikh : _______________________________
Masa : _______________________ (60 minit)
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tema : Alam Semula Jadi
Aktiviti : Capan
Tajuk : Hiasan Tabung
Media : Alat : berus, palet, dan daun
Bahan : kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau
tempera
Bahan Bantu Mengajar : Contoh-contoh corak teknik capan.
EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif ,Elemen Keusahawanan
OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;
1. Menghasilkan corak untuk hiasan tabung.
2. Melakukan aktiviti seni dengan selamat
3. Menceritakan hasil karya seni yang dibuat.
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni (unsur seni dan prinsip rekaan : rupa, warna, jalinan,
harmoni, dan kesatuan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam
penghasilan corak menggunakan teknik capan .
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visualmenerusi penentuan
media dan teknik dalam penghasilan corak.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual
yang ada pada karya seni.
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Rupa – organik dan geometri
2.1.1.2 Warna – primer dan sekunder
2.1.1.3 Jalinan – tampak dan sentuh
2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1 Harmoni – ulangan atau susunan yang seimbang
2.1.2.2 Kesatuan – dalam alam semula jadi
2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya seni.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
2.2.1.1 Alat – berus, palet, dan daun
2.2.1.2 Bahan – kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau tempera
2.2.2 Menyatakan teknik penggunaan media dalam penghasilan corak teknik capan
2.2.2.1 Teknik – capan (corak terancang)
2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni. 2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan
secara kreatif
2.3.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya
2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
2. 4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan
2.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 1
(Set
Induksi)
(5 Minit)
Mencungkil
idea
Guru mencelup
tangan di dalam
warna kemudian
mengecap kertas
lukisan
Guru meminta
seorang murid untuk
mencelup tangan ke
dalam warna dan
mengecap kain putih
Guru mengaitkan
aktiviti mengecap
dengan aktiviti untuk
hari ini.
Murid tampil ke
hadapan kelas dan
mengikut arahan guru.
Murid memberi
kerjasama
Menghubungkait
Langkah 2
(8 minit)
Persepsi
Estetik
Guru menunjukkan
contoh-contoh karya
corak yang terhasil
daripada teknik capan.
Guru berinteraksi
dengan murid tentang
unsur seni dan prinsip
rekaan seperti jalinan,
rupa, warna, harmoni
dan kesatuan.
Murid berinteraksi
bersama guru
berkaitan unsure seni
Langkah 3
(5 minit)
Aplikasi Seni
Guru berinteraksi
dengan murid tentang
jenis-jenis media yang
sesuai untuk membuat
aktiviti corak teknik
capan.
Guru berinteraksi
dengan murid tentang
cara penggunaan
media dalam
penghasilan corak
teknik capan.
Murid memberi
respons tentang jenis-
jenis media yang
sesuai untuk membuat
aktiviti corak teknik
capan.
Langkah 4
(35 minit)
Ekspresi
Kreatif
Guru membimbing
murid berdasarkan
langkah-langkah
berikut.
Langkah 1
Sediakan sekeping
kertas lukisan.
Bancuhkan warna
yang hendak
digunakan.
Langkah 2
Sapukan warna
Murid menghasilkan
corak menggunakan
teknik capan dengan
bimbingan guru.
yang telah dibancuh
pada permukaan
daun.
Capkan daun yang
telah diwarnakan
dengan
menekankannya pada
kertas lukisan.
Langkah 3
Ulangi langkah 2
menggunakan warna
yang berlainan.
Capkan secara
bertindan-tindih
sehingga memenuhi
ruangan.
Langkah 4
Setelah hasil kerja
siap dan dikeringkan,
hasil tersebut boleh
dilekatkan pada tin
minuman sebagai
hiasan tabung.
Langkah 5
(Penutup)
(7 minit)
Apresiasi Seni
Guru mengawasi
disiplin murid.
Murid
mempamerkan dan
bercerita tentang hasil
Guru meminta
murid bercerita
pengalaman mereka
membuat hasil seni
kepada rakan.
kerja sendiri dan rakan-
rakan.
Murid menceritakan
pengalaman masing-
masing ketika mela-
kukan aktiviti.
REFLEKSI: ____________________________________________________________
top related