rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

6
RPH DUNIA SENI VISUAL TAHUN 1 Matapelajaran : Dunia Seni Visual Tahun : 1 _____________ Tarikh : _______________________________ Masa : _______________________ (60 minit) Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tema : Alam Semula Jadi Aktiviti : Capan Tajuk : Hiasan Tabung Media : Alat : berus, palet, dan daun Bahan : kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau tempera Bahan Bantu Mengajar : Contoh-contoh corak teknik capan. EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif ,Elemen Keusahawanan OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat; 1. Menghasilkan corak untuk hiasan tabung. 2. Melakukan aktiviti seni dengan selamat 3. Menceritakan hasil karya seni yang dibuat. STANDARD KANDUNGAN 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni (unsur seni dan prinsip rekaan : rupa, warna, jalinan, harmoni, dan kesatuan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan corak menggunakan teknik capan . 2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visualmenerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan corak. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah STANDARD PEMBELAJARAN 2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya seni.

Upload: zul042748

Post on 17-Jul-2015

10.082 views

Category:

Education


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

RPH DUNIA SENI VISUAL TAHUN 1

Matapelajaran : Dunia Seni Visual

Tahun : 1 _____________

Tarikh : _______________________________

Masa : _______________________ (60 minit)

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tema : Alam Semula Jadi

Aktiviti : Capan

Tajuk : Hiasan Tabung

Media : Alat : berus, palet, dan daun

Bahan : kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau

tempera

Bahan Bantu Mengajar : Contoh-contoh corak teknik capan.

EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif ,Elemen Keusahawanan

OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;

1. Menghasilkan corak untuk hiasan tabung.

2. Melakukan aktiviti seni dengan selamat

3. Menceritakan hasil karya seni yang dibuat.

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni (unsur seni dan prinsip rekaan : rupa, warna, jalinan,

harmoni, dan kesatuan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam

penghasilan corak menggunakan teknik capan .

2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visualmenerusi penentuan

media dan teknik dalam penghasilan corak.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah

STANDARD PEMBELAJARAN

2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual

yang ada pada karya seni.

Page 2: Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

2.1.1 Unsur seni

2.1.1.1 Rupa – organik dan geometri

2.1.1.2 Warna – primer dan sekunder

2.1.1.3 Jalinan – tampak dan sentuh

2.1.2 Prinsip rekaan

2.1.2.1 Harmoni – ulangan atau susunan yang seimbang

2.1.2.2 Kesatuan – dalam alam semula jadi

2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam

menghasilkan karya seni.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

2.2.1.1 Alat – berus, palet, dan daun

2.2.1.2 Bahan – kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau tempera

2.2.2 Menyatakan teknik penggunaan media dalam penghasilan corak teknik capan

2.2.2.1 Teknik – capan (corak terancang)

2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran

bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni. 2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan

secara kreatif

2.3.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya

2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

berpandukan bahasa seni visual.

2. 4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

2.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan

2.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

Page 3: Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Langkah 1

(Set

Induksi)

(5 Minit)

Mencungkil

idea

Guru mencelup

tangan di dalam

warna kemudian

mengecap kertas

lukisan

Guru meminta

seorang murid untuk

mencelup tangan ke

dalam warna dan

mengecap kain putih

Guru mengaitkan

aktiviti mengecap

dengan aktiviti untuk

hari ini.

Murid tampil ke

hadapan kelas dan

mengikut arahan guru.

Murid memberi

kerjasama

Menghubungkait

Langkah 2

(8 minit)

Persepsi

Estetik

Guru menunjukkan

contoh-contoh karya

corak yang terhasil

daripada teknik capan.

Guru berinteraksi

dengan murid tentang

unsur seni dan prinsip

rekaan seperti jalinan,

rupa, warna, harmoni

dan kesatuan.

Murid berinteraksi

bersama guru

berkaitan unsure seni

Page 4: Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

Langkah 3

(5 minit)

Aplikasi Seni

Guru berinteraksi

dengan murid tentang

jenis-jenis media yang

sesuai untuk membuat

aktiviti corak teknik

capan.

Guru berinteraksi

dengan murid tentang

cara penggunaan

media dalam

penghasilan corak

teknik capan.

Murid memberi

respons tentang jenis-

jenis media yang

sesuai untuk membuat

aktiviti corak teknik

capan.

Langkah 4

(35 minit)

Ekspresi

Kreatif

Guru membimbing

murid berdasarkan

langkah-langkah

berikut.

Langkah 1

Sediakan sekeping

kertas lukisan.

Bancuhkan warna

yang hendak

digunakan.

Langkah 2

Sapukan warna

Murid menghasilkan

corak menggunakan

teknik capan dengan

bimbingan guru.

Page 5: Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

yang telah dibancuh

pada permukaan

daun.

Capkan daun yang

telah diwarnakan

dengan

menekankannya pada

kertas lukisan.

Langkah 3

Ulangi langkah 2

menggunakan warna

yang berlainan.

Capkan secara

bertindan-tindih

sehingga memenuhi

ruangan.

Langkah 4

Setelah hasil kerja

siap dan dikeringkan,

hasil tersebut boleh

dilekatkan pada tin

minuman sebagai

hiasan tabung.

Langkah 5

(Penutup)

(7 minit)

Apresiasi Seni

Guru mengawasi

disiplin murid.

Murid

mempamerkan dan

bercerita tentang hasil

Page 6: Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan

Guru meminta

murid bercerita

pengalaman mereka

membuat hasil seni

kepada rakan.

kerja sendiri dan rakan-

rakan.

Murid menceritakan

pengalaman masing-

masing ketika mela-

kukan aktiviti.

REFLEKSI: ____________________________________________________________