aarph-pendidikan-kesihatan

Upload: waslee-loard

Post on 02-Apr-2018

227 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 aaRPH-Pendidikan-Kesihatan

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 13/4/2011 Tahun : 5 BerlianHari : Rabu Bilangan Murid : 30 orangMasa : 7.30 -8.30 pagi Jantina : 22 Lelaki / 20 Perempuan

    Unit Pelajaran : P.JasmaniMinggu : 14/40

    Tunjang : KesukananTajuk : Isu-isu dalam PJ dan SukanSub topik : Penyalahgunaan dadah dalam sukan

    Objektif : Disepanjang proses pembelajaran, pelajar dapat

    Kognitif

    Menuliskan sekurang-kurangnya 2 jenis dadah yang di ketahui.

    Mencatatkan sekurang-kurangnya 5 ciri kesan pengambilan dadah.

    Psikomotor

    Melakonkan satu situasi kesan individu yang mengambil dadah.

    Membincang dan membentangkan hasil kerja kumpulan tentang peranan keluarga dan masyarakatdalam menangani masalah penyalahgunaan dadah.

    Afektif

    Menyemai semangat kesukanan dan bertanding secara sihat.

    Melahirkan perasaan kasih sayang kepada setiap ahli keluarga dan masyarakat.

    Menghargai kesihatan diri dan keluarga.

    Pengalaman sedia ada :1. Murid mempunyai pengetahuan tentang bahaya dadah melalui media cetak dan elektronik.2. Murid telah mempelajari peranan dan tanggungjawab diri membanteras penyalahgunaan dadah.

    Persediaan Guru :1. Kertas mahjong dan pen marker2. laptop dan projektor3. slaid gambar

  • 7/27/2019 aaRPH-Pendidikan-Kesihatan

    2/4

    Bahagian Aktiviti Isi Pembelajaran Pengelolaan Catatan

    Set induksi(5 minit)

    1. Guru menunjukkan slaid yang menunjukkangambar jenis-jenis dadah.

    2. Murid memberi respon terhadap slaid yangditunjukkan.

    Slide menunjukkan gambar jenis-jenisdadah ;1. Guru bertanyakan murid tentang apa

    yang dilihat?2. Perbezaan dalam gambar tersebut?

    Ciri ciri dadah :

    bentuk

    warna

    bau

    saiz

    Kelas

    Guru menyediakangambar individu yangsedang menggunakandadah

    Soaljawab berdasargambar.

    Perkembangan 1(12 minit)

    1. Guru meminta murid membentuk 6 kumpulansama rata

    2. Murid membahagikan kepada beberapakumpulan.

    3. Setiap kumpulan diminta memilih satu sampuldimana didalamnya terkandung tugasan yangdiberikan guru.

    4. Guru memberikan tugasan kepada setiap ahlikumpulan.

    Tugasan yang diberikan kepada pelajar

    a.6 situasi yang berkaitan dengan isu-isupenyalahgunaan dadah

    b. Peranan dan tanggungjawab sebagaimurid dan atlet

    Guru membimbing setiapkumpulan semasamenyiapkan tugasan

    Perbincangan dalamkumpulan

    Perkembangan 2(15 minit)

    1. Murid dikehendaki membentang hasil dapatanmasing-masing dalam masa yang ditetapkan.

    2. Guru memantau dan membetulkan kesalahan

    Murid lain akan memberi respon danbertanyakan soalan kepada kumpulan yangsedang membentang.

    Hasil kerja kumpulan Persembahan darikumpulan

  • 7/27/2019 aaRPH-Pendidikan-Kesihatan

    3/4

    Perkembangan 3( 15 minit )

    Penilaian(8 minit)

    murid.

    3. Guru menunjukkan dan mengedarkan keratanakhbar yang menceritakan tentang penglibatanatlet-atlet sukan dalam penyalahgunaan dadah.

    1. Guru memberi respon kepada setiapperbentangan oleh setiap ketua kumpulandan menerangkan sebab sebenar atletmenggunakan dadah dan jenis-jenisdadah.

    1. Penilaian formatif Murid perlu menjawabsoalan kuiz. Masa yang diberikan adalahselama 5 minit.

    2. Selepas selesai menjawab soalan, murid

    diarahkan menukar kertas jawapandengan murid lain untuk disemak denganjawapan yang diberikan guru.

    Murid diminta membincangkan 3 sebab atletmenggunakan dadah.

    Murid mendengar penerangan guru.

    Murid melakukan aktiviti.

    Respon hasil kerjakumpulan.

    Kelas

    Penutup(5 minit)

    1. Guru merumuskan tajuk yang diajar.

    2. Guru menunjukkan kepada murid gambar-gambar individu yang tidak mengambil dadahdan individu yang terlibat dengan

    penyalahgunaan dadah.

    3. Guru memberikan tugasan berkaitan jenis-jenisdadah dan kesan langsung.

    Definisi dadah

    Peranan kerajaan, pemimpin, keluargadan masyarakat.

    Murid membezakan ciri-ciri individu sihat

    dengan yang terlibat.

    Murid menyenaraikan kesan pengambilandadah terhadap atletContoh : steroids anabolicMeningkatkan kekuatan dan keupayaan ototContoh : amphetaminesMerangsang prestasi atlet, meningkatkankesedaran aktiviti fizikal sertamengurangkan kepenatan dan kelesuan.

    Kelas

    Murid diminta menulissemua jenis-jenis dadahyang diketahui.

    Tarikh serahan :16 April 2011

  • 7/27/2019 aaRPH-Pendidikan-Kesihatan

    4/4

    Catatan:Diharap pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar menepati objektif dan matlamat topik.

    Refleksi:Murid dapat mengetahui jenis dan ciri-ciri dadah yang mempunyai relatif dalam aspek sukan. Murid dapat menjiwai kesan-kesan pengambilan dadah melalui simulasi daripadarakan-rakan. Refleksi dari pembelajaran juga dapat membina integriti nilai murni dari sumber perbentangan murid, perbincangan guru murid dan kesimpulan guru.

    Disediakan oleh :

    1. MOHAMMAD FAIZAL BIN YUSOF D201020462752. AZHAR BIN PILUS D20102042766

    3. MOHD KHAIRUL IDLAN SALMI BIN SAID D20102044239