7a keunikan tarian di negaraku

9
TAHU N 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N Tarikh Masa Tahun / Kelas Bilangan murid TEMA Tajuk Aktiviti (Buku Teks) Hasil Pembelajaran (HP) Isi Pelajaran Pendekatan Strategi Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik Nilai Murni (NM) Nilai Alam Sekitar (NAS) Unsur Patriotisme (UP) Pengetahuan Sedia Ada 8.00 – 9.00 pagi ( 1 jam ) Tahun 5 20orang 4. KENALI BUDAYA MALAYSIA Hargai Warisan Budaya Malaysia Aktiviti 7A – Keunikan Tarian di Negaraku Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. menyenaraikan jenis tarian yang terdapat di negara kita. 2. mencari maklumat jenis tarian di negara kita 3. menghargai keunikan tarian pelbagai kaum di Malaysia Lihat Lampiran 1 (HP1, 2 & 3) Pembelajaran Aktif Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif KB : Mendengar, mengingat dan mencatat nota MI : Muzik, Visual Ruang, Verbal-linguistik KBF : Mencirikan EIC : Kesedaran Sosial Hormat-menghormati, bekerjasama - Menghargai dan bangga akan tarian kaum masing- masing a. Murid pernah menyaksikan beberapa tarian kaum di Malaysia b. Murid pernah terlibat dengan tarian suku kaum masing- masing James Ali & Ahmad Johari Ramji 1

Upload: james-ali

Post on 05-Aug-2015

330 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

Tarikh Masa Tahun / Kelas Bilangan murid TEMA Tajuk Aktiviti (Buku Teks)

Hasil Pembelajaran (HP)

Isi Pelajaran

Pendekatan Strategi

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Nilai Murni (NM)Nilai Alam Sekitar (NAS)Unsur Patriotisme (UP)

Pengetahuan Sedia Ada

8.00 – 9.00 pagi ( 1 jam )Tahun 520orang

4. KENALI BUDAYA MALAYSIAHargai Warisan Budaya MalaysiaAktiviti 7A – Keunikan Tarian di Negaraku

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:1. menyenaraikan jenis tarian yang terdapat di negara kita.2. mencari maklumat jenis tarian di negara kita3. menghargai keunikan tarian pelbagai kaum di Malaysia

Lihat Lampiran 1 (HP1, 2 & 3)

Pembelajaran AktifPembelajaran Koperatif dan Kolaboratif

KB : Mendengar, mengingat dan mencatat notaMI : Muzik, Visual Ruang, Verbal-linguistikKBF : MencirikanEIC : Kesedaran Sosial

Hormat-menghormati, bekerjasama-Menghargai dan bangga akan tarian kaum masing-masing

a. Murid pernah menyaksikan beberapa tarian kaum di Malaysiab. Murid pernah terlibat dengan tarian suku kaum masing- masing

Bil Bahan Sumber Pengajaran Pembelajaran (BSPP) Kuantiti1 Laptop 12 LCD Projektor 13 Slaid Pengajaran & Pembelajaran 1 set4 Slaid Poster Pertunjukkan Tarian 15 Microsoft Power Point Jenis-jenis Tarian di Malaysia 16 Internet7 Makmal Komputer ( Komputer ) 58 Kad Manila 5 keping9 Warna 5 Set

10 Borang Pengurusan Grafik 5 set11 Majalah 5 Set12 Soalan Latihan Pengukuhan (Aktiviti ......) 20

James Ali & Ahmad Johari Ramji 1

Page 2: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

.

Prosedur PelaksanaanPengajaran Dan Pembelajaran

Elemen Pengurusan Pembelajaran

Bestari/Kemahiran Generik

Catatan

(NM / NAS / UP/ BSPP)

Set Induksi (5 minit)

1. Guru menunjukkan Poster tentang pertandingan tradisional.

2. Guru meminta murid menyebut kata-kata yang terlintas dalam fikiran mereka apabila melihat poster tersebut.Contoh: Seni, budaya, lemah lembut, tarian

3. Guru menyatakan tajuk pelajaran pada hari tersebut.

Strategi: Koperatif

KB: Mentafsir maklumat

BSPPSlaid Poster

Kad Perkataan

Langkah 1 (20 minit)

HP1 : Menyenaraikan jenis tarian yang terdapat di negara kita.

1. Guru menayangkan persembahan Microsoft Power Point mengenai tarian-tarian yang terdapat di Malaysia.

2. Guru dan murid berbincang mengenai pelbagai tarian yang terdapat di Malaysia.

3. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.

4. Guru mengedarkan borang pengurusan grafik kepada sediap kumpulan.

5. Guru menayangkan semula persembahan Microsoft Power Point yang mengandungi jenis-jenis tarian di Malaysia yang mengandungi maklumat seperti negeri asal tarian, nama tarian, dan kaum yang menarikan tarian tersebut.

6. Semasa menyaksikan tayangan tersebut, setiap kumpulan akan melengkapkan borang pengurusan grafik yang diberikan kepada

Strategi: Koperatif

KB: Mengingat, mencatat nota

MI: Verval-linguistik

KBF: Menjana Idea

EIC: Kemahiran sosial

BSPPLCD ProjectorMicrosoft Power Point

NM

Bekerjasama

James Ali & Ahmad Johari Ramji 2

Page 3: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

mereka.

7. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil kerja kumpulan mereka.

8. Guru akan membuat pembetulan secara spontan atau pun meminta pendapat kumpulan yang lain.

Langkah 2 (20 minit)

HP2: Mencari maklumat jenis tarian di Malaysia

1. Murid masih kekal dalam kumpulan masing-masing.

2. Setiap kumpulan akan diberikan dengan kad yang mengandungi nama tarian.

3. Mereka akan disuruh mencari maklumat mengenai tarian tersebut mengikut panduan yang disediakan.

Kumpulan 1 – Tarian NgajatKumpulan 2 – Tarian SumazauKumpulan 3 – Tarian Ayam DidikKumpulan 4 – Tarian SingaKumpulan 5 – Tarian Bharata Natyam

4. Murid akan mengakses internet, majalah dan apa-apa media untuk mendapatkan maklumat tersebut di pusat sumbar sekolah.

5. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil dapatan masing-masing.

Strategi: Koperatif

KB: Mencari maklumat

KBF: Penyelesaian Masalah

EIC: Kemahiran sosial

BSPP

Kad Perkataan

Borang Pengurusan Grafik

Internet

Komputer

Majalah

NM Tekun

Rajin

Bekerjasama

Langkah 3 ( 10 minit)

HP3 : Menghargai keunikan tarian pelbagai kaum di Malaysia.

Strategi: Kolaboratif

KB: Mengingat

BSPPContoh Poster

James Ali & Ahmad Johari Ramji 3

Page 4: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

1. Murid masih kekal dalam kumpulan masing-masing.

2. Berdasarkan tajuk yang telah diberikan kepada setiap kumpulan tadi, setiap kumpulan tersebut dikehendaki untuk melukis poster untuk mempromosikan tarian tersebut.

3. Hasil kerja akan dibuat sebagai kerja rumah dan akan dihantar untuk penilaian pada masa yang sama minggu hadapan.

MI: Visual-ruang, Interpersonal

KBF: Mencirikan

EIC:Kemahiran Sosial

NM

Bekerjasama

Semangat Patriotisme

Penutup (5 minit)

1. Guru menilai kefahaman murid tentang hasil pembelajaran secara lisan.

2. Guru merumuskan bahawa negara Malaysia kaya dengan pelbagai jenis tarian dan murid patut mengambil inisiatif untuk mengenal tarian tersebut.

KB:Mengingat MendengarMencatat nota

BSPPLaptop LCD Projektor Persembahan PowerPoint

NMKerjasama, Bertanggungjawab,Kejujuran

UP Menghargai kebolehan dankeunikan diri

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH(Diserahkan kepada pensyarah pembimbing sebelum malaksanakan pengajaran makro)

Catatan:

t/t :

Nama :

James Ali & Ahmad Johari Ramji 4

Page 5: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

Tarikh :

Lampiran 1

ISI PELAJARAN

HP 1 : Menyenaraikan jenis tarian yang terdapat di negara kita.

Jenis-jenis Tarian di Malaysia

Bil Nama Tarian Tarian Kaum1. Tarian Ngajat Kaum Iban2. Tarian Kuda Kepang Kaum Melayu3. Tarian Sumazau Kaum Kadazan4. Tarian Zapin Kaum Melayu5. Tarian Ayam Didik Kaum Melayu6. Tarian Bunga Kaum Cina7. Tarian Singa Kaum Cina8. Tarian Sanggam Kaum Sikh9. Tarian Bharata Natyam Kaum India

James Ali & Ahmad Johari Ramji 5

Page 6: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

HP 2 : Mencari maklumat jenis tarian di Malaysia

KUMPULAN JENIS TARIANKUMPULAN 1 Tarian NgajatKUMPULAN 2 Tarian SumazauKUMPULAN 3 Tarian Ayam DidikKUMPULAN 4 Tarian SingaKUMPULAN 5 Tarian Bharata Natyam

Contoh :

Nama Tarian : Tarian NgajatAsal-usul Tarian : Negeri SarawakKaum : Orang Iban, Oran Ulu atau DayakMaklumat : Tarian Ngajat merupakan tarian untuk melatih orang Iban berperang atau juga dikenali sebagai Tarian Perang. Tarian ini

boleh ditarikan oleh orang perempuan dan juga lelaki. Semasa mereka menari, mereka akan memakai pakaian tradisional kaum mereka. Tarian ini diirigi oleh muzik-muzik yang terdiri dari pada gong besar( tawak), gong kecil(bebendai), gendang, dan engkerumong. Kaum lelaki juga akan membawa bersama perisai(terabai), pedang(ilang) semasa tarian ini. Tarian Ngajat juga banyak variasi seperti Ngajat Lesong, Ngajat Piring dan sebagainya.

Melayari laman sesawang menggunakan alamat seperti berikut :

http://4.bp.blogspot.com/_sGN_MQqpv-w/TH_YOloYQ_I/AAAAAAAAAIM/q8b9dhCTNy8/s320/imagesCA44NDW9.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_-56V_t3qMw8/S73T2nEaeuI/AAAAAAAAACc/8NUjAwGgVL8/s200/3797526-Travel_Picture-Iban_Ngajat.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/DragonDanceCostume.jpg/300px-DragonDanceCostume.jpg

http://kaiy.files.wordpress.com/2009/09/zapin1.jpg

http://tarianmalaysia29.blogspot.com/2010/08/tarian-naga.html

James Ali & Ahmad Johari Ramji 6

Page 7: 7A Keunikan Tarian Di Negaraku

TAHUN

5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

http://www.dancemalaysia.com/Dance/Traditional/Folk_Dance/Zapin/zapin.htmhttp://ms.wikipedia.org/wiki/Tarian_naga

HP 3 : Menghargai keunikan tarian pelbagai kaum di Malaysia.

James Ali & Ahmad Johari Ramji 7