06.09.2015

8
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Nama Guru : Yamuna Nadarajan Sekolah : SJKT Jalan Sialang Kelas : 2 Pavalam Tarikh : 06.09.2015 Hari : Ahad Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Nama murid: 1. Piriyen 2. Rakeswaran 3. Reena Devi 4. Mathumeetha 5. Sharvines 6. Sunitha 7. Sutheswaran 8. Divya 9. Sathiswaran Tajuk : Rumah Saya i. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KV+KVK. ii. Membina dan menulis perkataan mengandungi suku kata KV+KVK. Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat iii. Membaca sekurang-kurangnya 4 daripada 9 perkataan yang mengandungi suku kata KV+KVK.

Upload: yamuna-nadarajan

Post on 09-Dec-2015

220 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Page 1: 06.09.2015

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Nama Guru : Yamuna Nadarajan Sekolah : SJKT Jalan Sialang

Kelas : 2 Pavalam Tarikh : 06.09.2015

Hari : Ahad Masa : 10.00 pagi - 11.00 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Nama murid:

1. Piriyen

2. Rakeswaran

3. Reena Devi

4. Mathumeetha

5. Sharvines

6. Sunitha

7. Sutheswaran

8. Divya

9. Sathiswaran

Tajuk : Rumah Saya

i. Membaca perkataan yang mengandungi suku kata KV+KVK.

ii. Membina dan menulis perkataan mengandungi suku kata KV+KVK.

Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

iii. Membaca sekurang-kurangnya 4 daripada 9 perkataan yang mengandungi suku kata KV+KVK.

Page 2: 06.09.2015

iv. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 9 perkataan mengandungi suku kata KV+KVK.

Pengetahuan sedia ada:

i. Murid telah mempelajari suku kata KV dan KVK pada pembelajaran lepas.

Penerapan nilai:

Keyakinan, peka, bersungguh-sungguh, kerajinan, bekerjasama, bertolak ansur.

Kemahiran berfikir:

Menginterpretasi, meramal, menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah.

Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

(5 minit)

Imbas kembali

pembelajaran lepas.

1. Guru menanya khabar kepada murid.

2. Guru menunjukkan beberapa kad suku

kata kepada murid dan menanyakan

soalan berdasarkan suku kata yang

ditunjuk.

3. Para murid menjawab soalan-soalan guru.

4. Guru mengaitkan jawapan-jawapan murid

dengan pembelajaran hari ini.

5. Guru meneruskan sesi pengajaran dengan

memberitahu murid isi pelajaran hari ini.

Nilai: Peka.

KB:Menghubungkaitkan.

BBM: Papan putih, kad suku

kata.

Langkah 1

(10 minit)

Mari belajar KV+KVK ! 1. Para murid diminta untuk memberi

perhatian.

2. Guru menggantungkan sebuah kad

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

Page 3: 06.09.2015

'mounting’ di depan kelas.

3. Guru mengajar suku kata KV+KVK dengan

menggantungkan suku kata KV dan KVK

secara asing iaitu dengan mengggunakan

konsep tambah.

4. Guru menunjukkan gambar perkataan

KV+KVK kepada murid.

5. Guru mengajar murid untuk menyebut

setiap suku kata KV+KVK kepada murid

sambil menulis.

6. Para murid diminta untuk mengikuti

sebutan guru.

7. Guru mengulangi langkah ini untuk setiap

suku kata KV+KVK.

KB : Menginterpretasi.

BBM: Kad gambar, kad

suku kata KV dan KVK, kad

‘mounting’ papan putih, pen

marker.

Langkah 2

(10 minit)

Aktiviti belon. 1. Guru menggantungkan beberapa tali yang

mempunyai perkataan di depan kelas.

2. Guru meletakkan beberapa belon yang

mempunyai gambar di suatu tempat.

3. Guru memberi arahan tentang aktiviti yang

akan dijalankan.

4. Setiap murid diminta untuk mengambil

satu belon dan mengikat pada tali yang

Nilai:Bekerjasama,

bersungguh-sungguh,

bertolak ansur.

KB: Menghubungkaitkan,

menyelesaikan masalah.

Page 4: 06.09.2015

betul.

5. Para murid memulakan aktiviti selepas

mendapat arahan daripada guru.

6. Guru membimbing murid sepanjang

aktiviti.

7. Guru menyemak jawapan setiap murid.

8. Guru memuji murid yang membuat hasil

kerja yang betul dan kemas.

BBM: Kad gambar, kad

perkataan KV+KVK, belon,

papan putih.

Langkah 3

(10 minit)

Jom ke kolam ! 1. Guru memastikan para murid duduk di

tempat masing-masing.

2. Guru memberi arahan tentang aktiviti yang

akan dijalankan.

3. Guru akan membawa murid ke kolam

untuk menangkap itik.

4. Setiap murid diminta menangkap satu itik

yang mempunyai gambar.

5. Para murid diminta untuk menulis suku

kata KV+KVK berdasarkan gambar di

tempat yang disediakan pada papan putih.

6. Murid yang melaksanakan aktiviti dengan

betul dan kemas diberi hadiah.

Nilai:Kerajinan, bersungguh-

sungguh.

KB: Menyelesaikan masalah

BBM: Kolam itik (joran, batu

bata, itik, katak, pokok,

pagar), kad manila, papan

putih.

Langkah 3 Aktiviti pengukuhan. 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada Nilai:Kerajinan, bersungguh-

Page 5: 06.09.2015

(10 minit)

a. Membuat lembaran yang

diberi.

b. Ejaan secara lisan / tulisan.

(sekiranya perlu)

murid.

2. Guru menerangkan kepada murid terlebih

dahulu perkara yang perlu dilaksanakan

oleh murid di dalam lembaran kerja

tersebut.

3. Guru meminta murid mengeja / menulis

perkataan KV+KVK yang disebut oleh

guru.

4. Murid mengeja / menulis perkataan

KV+KVK yang disebutkan oleh guru.

sungguh.

KB: Menyelesaikan masalah

BBM: Lembaran kerja.

Penutup

(5 minit)

Penutup keseluruhan:-

1. Guru menyimpulkan proses pengajaran dan pembelajaran tersebut dengan

menanyakan semula kepada murid apa yang telah mereka pelajari.

2. Para murid diminta untuk menyebutkan suku kata KV+KVK yang telah dipelajari.

3. Guru memberikan penanda buku yang mengandungi semua suku kata KV+KVK

yang dipelajari pada hari ini.

Tujuan:

Guru dapat memantapkan lagi kefahaman murid berkenaan dengan isi pelajaran pada

hari tersebut.

Nilai: Kerajinan,bersungguh-

sungguh.

KB: Menghubungkaitkan.

BBM: Papan putih, penanda

buku.

Page 6: 06.09.2015

Refleksi guru pelatih:-

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

Page 7: 06.09.2015

Catatan pensyarah / guru pembimbing :-

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________