sang-kancil-buaya.pdf
DESCRIPTION
SASTERA KANAK-KANAKTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Tahun 3
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 3 Cerdas
Tarikh : 14 April 2011
Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Tema : Kisah dan teladan
Tajuk : Kisah Sang Kancil dan Buaya
Hasil Pembelajaran:
Fokus Utama
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Aras 3i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan gaya penyampaian yang sesuai.
Fokus Sampingan
7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat.
Aras 2(i). Menyatakan maksud ayat dalam perenggan.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2(i). Melengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.
Objektif Pelajaran: Pada akhir pelajaran ini murid dapat;
i. Menyampaikan cerita dengan menggunakan sebutan, intonasi
yang betul dan gaya penyampaian yang sesuai. .
ii. Membaca pantas ayat dan perkataan dengan dan intonasi yang
betul berdasarkan teks yang bertajuk ‘Sang Kancil dengan Buaya’.
iii. Membina 5 ayat majmuk dengan menggunakakata hubung yang
sesuai.
Sistem Bahasa:
Tatabahasa : kata hubung, ayat tunggal, ayat majmuk
Kosa kata : bijaksana, bantu membantu, pintar
Pengisian Kurikulum:
• Ilmu : Kajian Tempatan. Pendidikan Islam
• Nilai : bekerjasama, berterima kasih
• Kemahiran Berfikir : Menghubung kait
• Belajar cara belajar : Bacaan luncuran, mendengar
aktif,perbincangan
Bahan Bantu Mengajar:
• Petikan cerita “Sang Kancil dan Sang Buaya”
Pengetahuan Sedia Ada:
• Murid pernah mendengar dan menonton cerita animasi Sang Kancil
dengan Sang Buaya.
Isi Strategi Catatan
Gambar Sang Kancil dan
Sang Buaya
Nilai murni :
• Tolong-menolong
• Berbuat baik
• Bijaksana
Set Induksi
1. Guru
memaparkan gambar
Sang Kancil dengan
Buaya.
2. Murid meneliti dan
menghayati gambar.
3. Guru bersoal
jawab dengan murid
tentang apa perkaitan
antara kedua-dua haiwan
tersebut.
KB:
Menghubungkait
Nilai :
• Bijaksana
Membaca petikan cerita
Sang Buaya dan Sang
Buaya.
Langkah 1
Aktiviti 1
1. Guru meminta
murid membentuk
beberapa kumpulan kecil.
2. Guru
mengedarkan petikan
Sang Kancil dan Sang
Buaya.
3. Guru meminta
murid membaca petikan
secara senyap.
4. Guru meminta
Kontekstual
Kecerdasan Pelbagai
• Interpersonal
beberapa orang murid
tampil ke hadapan.
5. Setiap orang
murid diberi watak
masing-masing.
6. Murid-murid
diminta melakonkan
watak yang diberi dengan
betul.
Aktiviti 2
1. Setiap kumpulan
akan diberikan gambar
tunggal yang sama.
2. Dalam kumpulan
murid diminta berbincang
tentang cerita dan
lakonan yang boleh
dicipta berdasarkan
gambar tunggal yang
diberikan oleh guru.
3. Dalam lakonan
murid-murid mesti
mempunyai nilai murni.
Aktiviti 3
1. Setiap wakil
kumpulan diminta tampil
ke hadapan untuk
membentangkan hasil
kerja masing-masing.
2. Murid
membentangkan kerja
dalam bentuk bercerita
atau lakonan.
Teks ‘Sang Kancil dengan
Buaya’
‘ Sang Kancil merupakan
binatang yang paling cerdik
di dalam hutan dan cerita
ini mengisahkan
bagaimana dia telah
memperdayakan buaya.
Sang Kancil berhasrat
untuk memakan buah-
buahan di seberang
sungai....’
Rakaman bacaan
Langkah 2
Aktiviti 1
1. Guru
mengedarkan teks yang
bertajuk Sang Kancil dan
Buaya.
2. Guru membaca
teks tersebut terlebih
dahulu.
3. Murid membaca
bersama-sama guru.
Aktiviti 2
1. Murid diminta
membaca teks dengan
kuat kemudian rakam
bacaan mereka dengan
menggunakan Movie
Maker.
Aktiviti 3
1. Semua kumpulan
hendaklah menghantar
Movie Maker atau
perakam kaset yang
Nilai:
Bijaksana
Belajar cara belajar
• Merakam bacaan
• Mencirikan
digunakan untuk
merakam bacaan
kumpulan masing-
masing.
Teks ‘Sang Kancil dan
Buaya’
Ayat Majmuk
1. Ayat Majmuk ialah
ayat yang mengandungi
dua atau lebih ayat -
ayat tunggal
disambungkan oleh
perkataan Kata Hubung
seperti dan, atau,
kecuali, tetapi, sambil,
seraya dan lain-lain.
2. Ayat ini juga dikenali
sebagai ayat Selapis.
Contoh :
Razak mengambil sebuah
buku cerita lalu membaca
buku itu.( Ayat Majmuk )
Kata Hubung
Langkah 3
Aktiviti 1
1. Guru
mengedarkan teks pada
setiap kumpulan.
2. Guru
menerangkan tentang
ayat majmuk dan kata
hubung.
3. Guru menulis
beberapa ayat di papan
tulis dan murid diminta
menulis semula.
Aktiviti 2
1. Dalam bentuk
kumpulan, guru
mengedarkan teks
kepada murid-murid.
2. Murid diminta
menulis 5 ayat majmuk
berdasarkan perkataan
yang dihitamkan.
Belajar Cara Belajar
• Membuat rujukan
• Mencirikan
Kecerdasan Pelbagai:
• Interpersonal
1. Kata hubung
ialah perkataan yang
digunakan untuk
menggabungkan
perkataan dengan
perkataan rangkai kata
dengan rangkai kata
ayat dengan ayat.
Contoh Kata Hubung
Dan, hingga, lalu, ketika,
dengan, yang, tetapi, jika,
kerana, serta, kalau,
kemudian.
Contoh Ayat
1. Azhar dan Malek
pergi ke Pulau
Pinang.
Aktiviti 3
1. Setiap kumpulan
dikehendaki
menggunakan Power
Point bagi
membentangkan hasil
kerja masing-masing.
Karangan yang bertajuk
‘Sang Kancil yang
bijaksana’
Penutup
Kognitif
1. Guru bersoal
jawab dengan murid
untuk menguji kefahaman
mereka tentang nilai
murni yang terdapat
dalam klip video itu.
2. Guru menyuruh
murid-murid membuat
satu karangan tentang
Sang Kancil yang
Kecerdasan Pelbagai
• Interpersonal
• Intrapersonal
bijaksana.
Sosial
1. Guru
menayangkan video
tersebut sekali lagi.
2. Murid-murid
diminta membuat lakonan
seperti di dalam klip video
tersebut.