rphmtthn4
TRANSCRIPT
-
7/30/2019 rphMtThn4
1/2
Rancangan Pengajaran Matapelajaran Matematik
Kelas : 4 Ikhlas
Masa : 50 minit
Tajuk : Wang Hingga RM10 000.
Hasil pembelajaran : Di akhir P&P, murid dapat ;
1. Mendarab nilai wang dengan nombor satu digit, hasil darab hinggaRM10 000.
2. Menganggar hasil darab wang hingga RM10 000.Nilai Murni : Keusahawanan, berjimat-cermat.
Kemahiran berfikir : Menganalisis, membuat ramalan, penyelesaian masalah
Langkah-
langkah/
masa
Kandungan Aktiviti Bahan/
kemahiran
berfikir
Set induksi(10 minit)
Mengimbaskembali
kemahiran
mendarab murid(nombor )
Soalan guru :
4 X 15.0 = _____
8 X 67.5 = _____
Murid mula mendarab dan memberjawapan.
Guru memberi penerangan.
Langkah 1Skill
Development
( 15 minit)
Pendaraban nilaiwang dengan
nombor satu digit,
hasil darab hinggaRM10 000.
Contoh soalan yang diberi:
2 X RM36.00 = _____
6 X RM64.20 = ______
Murid mendarab nilai wang yangdiberi.
Langkah 2Skill
Menganggar hasildarab wang
kemahiran menganggar bolehdigunakan untuk menyemak
-
7/30/2019 rphMtThn4
2/2
Development
( 10 minit )
hingga RM10 000 kemunasabahan jawapan.
Contoh : 6 X RM64.20
RM64.20 dibundarkan kepada puluh
ringgit yang terdekat menjadi RM64.00Anggaran :
6 X RM64.00 = RM384.00Jawapan sebenar : RM385.20
Menganalisis
Langkah 3Aktiviti
pengukuhan
(15 minit)
Mendarab nilaiwang dengan
nombor satu digit,
hasil darab hinggaRM10 000
Menganggar hasil
darab hingga
RM10 000
Aktiviti pengiraan bil.Contoh bil :
Barang Kuantiti Hargaseunit
Harga
Baju 3 RM23.00
Tuala 4 RM9.30
Jumlah
Kemahiran menganggar digunakanuntuk menyemak jawapan secara cepat.
Analisis
Penyelesaian
masalah
Nilai murni :
keusahawanan
Penutup
( 5 minit )
Memberi
kesedaran tentang
kepentingan
pengiraan wangdan penggunaan
wang secara
berhemah.
Murid membincangkan tentang cara-
cara bijak mengguna wang.
Membuat
generalisasi
Nilai murni :berjimat-cermat